Macius

Włośnica Sina jak zwalczyć w pszenicy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Macius    60

Witam. Mam problem z chwastem którego od paru lat nie moge się pozbyć a mianowice mam problem z WŁOŚNICĄ SINĄ wyskakuje mi co roku w zbożach w maju-czerwcu. Jak się jej pozbyć?? Może ktoś już borykam się z tym chwastem

post-16270-0-72425600-1423059958_thumb.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro05    4

Wujek Google znalazł środek Targa Super 05 EC oraz Mustang 306 SE, ja osobiście walczę z Tomką ościstą głównie przez wapnowanie i opryski od miotły w oziminach. W zbożach jarych chyba nie da się zastosować herbicydów. Poszukaj jakie gleby lubi (odczyn), jakie zmianowanie jest najlepsze aby ograniczyć występowanie tej trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jeżeli problem jest w pszenicy, pszenżycie, życie to Apyros lub Nomad pozamiata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

no dobra ale kiedy to zastosować?? Wczesną wiosną czy w czerwcu jak ta trawa zejdzie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44
Napisano (edytowany)

To są preparaty głównie dolistne, tak więc w monecie 1-4liści jest najlepiej zastosować, jeżeli w zmianowaniu masz rzepaki lub inne wrażliwe na sulfonylomoczniki to możesz dać Axial(trochę wyższa skuteczność aniżeli Nomad i Apyros) Jest też bardziej uniwersalny jeżeli chodzi o termin zabiegu. Podsumowując- pryskać tylko wtedy jak włośnica wzejdziema

PS. Axial ma rejestracje w jęczmieniu, reszta nie

Edytowano przez Tomazi3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

No dobrze ale co gdy ta cała włosnica wyskakuje dopiero w czerwcu gdy pszenicy jest już duża. Wtedy też można spryskać Axialem??  Ale mi chodzi żeby popryskać wiosną wtedy pszenica ma już więcej liści niż 1-4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Axial jest środkiem bardzo bezpiecznym, a z fazami od 1-4liścia to chodziło mi o włośnicę. Jedyny problem to spenetrowanie łanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro05    4

Chyba chodzi o to że gdy zborze zacznie się krzewić to preparat może nie dotrzeć do chwastu w 100%. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Dojście cieczy roboczej a dokładnie substancji czynnej do siewek włośnicy, przy gęstych łanach jest to trudne bez rękawa powietrznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

No fakt ;/ Czyli wczesną wiosną spryskać raz czymś a później gdy włośnica zejdzie poprawić Axialem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jeżeli nie pryskane na jesieni to na początek daj coś na dwuliścienne np. Mustang, Lintur a po wzejściu Axial. Wszystko zależy od momentu wschodów włośnicy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

czyli tak wejść wczesną wiosną samym mustangiem  a gdy pojawi się włośnica sina to spryskać samym Axialem tak?? A na pierwszy zabieg gdy mustangiem będe jechać niedodać czegoś na jednoliścienne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Powiem tak- do pierwszego zabiegu możesz dodac coś na miotłę, ale tym samym będzie to zwiększanie kosztów-chyba że dasz coś w stylu Apyros/Izofarm w niższych dawkach. Dopiero przy wschodach włośnicy stosujesz Axial, pamiętaj że sam Axial to koszt ok 130zł więc każdy dodatkowy środek to obciążenie konta. Pierwszym zabiegiem zniszcz możliwie wszystkie chwasty dwuliścienne, w późniejszych fazach dasz Axial.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

no dobra ale kiedy to zastosować?? Wczesną wiosną czy w czerwcu jak ta trawa zejdzie??

Włośnica w zbożu ozimym?, jakoś nie chce mi się w to wierzyć. W jarym, jak najbardziej. Może masz bardzo przerzedzony łan, skoro zielsko ma odpowiednie warunki do wzejścia i późniejszej wegetacji. U mnie w miejscach gdzie pszenica ozima wyginęła pod śniegiem, miałem chwastnicę która wzeszła wiosną, a w normalnych warunkach w oziminach jest ona nie do ujrzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

No właśnie ta włośnica powoduje ze wydusza mi pszenice i z tego trawska robi się taki korzuch. pszenica jest ładna gęsta tak do maja później ginie i wyskakuje ta włośnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj