mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Strongman    3285

Ja siałem najpóźniej owies 15 maja i był dobry plon Tylko musiałem kosić z dwa tygodnie później niż taki siany w terminie po prostu koło 15 sierpnia miał jeszcze 20%

12Pafnucy    3643
Przed chwilą, Strongman napisał:

Ja siałem najpóźniej owies 15 maja

Jakaś podmokła działka, czy czemu?

3 minuty temu, Strongman napisał:

Ja siałem najpóźniej owies 15 maja i był dobry plon Tylko musiałem kosić z dwa tygodnie później niż taki siany w terminie po prostu koło 15 sierpnia miał jeszcze 20%

No mam taką jedną działkę. Piekielnie mocna glina ( w latach 50 robili z gliny tego pola cegły) I właśnie 30 lat była tam łąka... Potem zaorałem i pszenica jara, pszenica ozima, kukurydza, ziemniaki i teraz owies. Z tym że codziennie pada I tam woda pewniej dalej stoi... jeśli nie to chyba zaryzykuje i władze ten owies. Chyba że jakieś gryki czy łubiny na przyoranie i pszenica na jesień  

Strongman    3285
Napisano (edytowany)

Tak Łąka była i chciałem ją przesiać ale nie chciałem trawy po trawie siać tylko przesiać raz owsem i dopiero łąkę zrobić A śniegu nawaliło z wiosny i mimo suszenia dopiero dało się koło 10 maja tam wjechać. W maju to tydzień czasu wschodzi i od razu szybko rośnie bo ciepło ale jednak trzy miesiące do skoszenia to nie dojrzeje trzeba czekać dłużej.

Edytowano przez Strongman

Agrest    25913

Trochę się pokrzewił. Pęd główny wysoki lada chwila i będzie miał kolanko ale pędy boczne malutkie.

Jak podejść do skracania, w jakiej fazie to zrobić?

20240419_132610.jpg

• Like 1

tytanowyJanusz    3711

Kolor tego nie mówi ale dostał 100kg N.

Poprawi się pogoda to od razu jechać z Moddusem. Roślina nie może czekać na Moddusa, Moddus ma czekać w roślinie 😉

• Thanks 1

marulekk    5381
10 godzin temu, Agrest napisał:

Trochę się pokrzewił. Pęd główny wysoki lada chwila i będzie miał kolanko ale pędy boczne malutkie.

Jak podejść do skracania, w jakiej fazie to zrobić?

20240419_132610.jpg

Ludzie gorszą oziminę mają a ten już skracać chce 😁

• Like 1

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Agrest    25913
1 godzinę temu, Strongman napisał:

A czy on mocno czarny ze się wywali.

Przy tej chmurze i nasłonecznieniu wyszedł bardzo jasny. 

Dla porównania po prawej pszenżyto po 2 dawkach azotu jest ciemne w rzeczywistości. Po lewej też pszenżyto jeśli coś dostało to pewno maks 100kg saletrzaku. 

Wydaje mi się że pojaśniał ze względu na chłody

20240419_132435.jpg

Piffpaff    362

mój owies ma 4 liście a miejscami juz się krzewi, Ja planuje skracać standardowo na pierwsze kolanko 0.3l moddus

jajonasz    1392

Na razie to nie ma co myśleć o regulacji bo dyszczu nie ma i nie będzie, przynajmniej na razie 🤭 A jak będzie to na pierwsze kolanko czeka modan może w parze z ccc.

Agrest    25913

No nie ma. Dziś łącznie 5mm spadło i chyba tyle do końca miesiąca. Mam około 5 dni na podjęcie decyzji czy skracać

Strongman    3285
Napisano (edytowany)

Ja bym nie skracał, wczesno posiałeś to znaczy że u ciebie nie za wilgotne pola przepuszczalne czyli wrażliwe na suszę jak przyjdzie susza to ci przypali.

Ja kiedyś się w to bawiłem no ale taka dawka 0,3 modusa to dużo na lekkie ziemię mi się wydaje że jak skracać owies na słabych klasach to delikatnie mała dawką.

Edytowano przez Strongman

Agrest    25913

I mi się tak wydaje że lepiej dać te 0,25 niż wcale. Pole od 4 do 6 klasy. Na górkach mógłbym nie pryskać,  ale dołki mogą wylegnąć

Piffpaff    362

dokładnie, moddus to nie ccc korzenia nie skróci a usztywni i pogrubi łodygę ktora w czasie braku wody lepiej znosi suszę. Jeśli 9m3 moddusa to za dużo to daj 0.15 ale daj takie moje zdanie

• Like 1

krzysiek277    916

Panowie czy do odchwaszczania mustangiem mogę dodać insektycydy

Panowie czy do odchwaszczania mustangiem mogę dodać insektycydy

marulekk    5381

ja daje  pół zalecanej  dawki modusa czy to na jare czy ozime i wszystko stoi i w żniwa  koszenie lepsze

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

jajonasz    1392
16 minut temu, Piffpaff napisał:

a usztywni i pogrubi łodygę ktora w czasie braku wody lepiej znosi suszę.

Żadne zboże po regulatorach nie znosi lepiej suszy, susza i regulatory obojętnie jakie, równa się spadek plonu i to znaczący 

• Like 1

PAN88    1803
Dnia 14.04.2024 o 17:07, farmer_89 napisał:

myslicie jak skosze zyto na kiszonke i zasieje owies na poczatku maja jest szansa na pozne zniwa tego owsa?

Tata z 10lat temu późno kupił ha pola. Opryskal roundapem i zasiał owies 4 czerwca kosiliśmy w wrześniu ale gęstości nie było 

Agrest    25913
33 minuty temu, jajonasz napisał:

Żadne zboże po regulatorach nie znosi lepiej suszy, susza i regulatory obojętnie jakie, równa się spadek plonu i to znaczący 

Gdzieś czytałem że retardanty pozwalają lepiej regulować gospodarkę wodną w okresach niedoborów wody.

No ale to pewno diabeł tkwi w szczegóĺach

Strongman    3285
44 minuty temu, jajonasz napisał:

Ja tez jestem tego zdania na piachach bo na ciężkiej ziemi może inaczej tak tego nie widać.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj