mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

AgroSzymi99    13

No ja też mam świeżą odmianę tylko ziarno nie ciekawe bo na bardzo zróżnicowanym kawałku był gdzie niżej bardzo ładny a górkami po przypalany :(

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4247

Ja mam ten ból, że do magazynów nie podjedzie dużym samochodem i jestem skazany niejako na dwóch lokalnych odbiorców, którzy mają jeden mniejsze auto, a drugi ciągnik z przyczepami. Znajomy dzwonił, pytal o owies bo kiedyś tam mu mówiłem że jeszcze że 4 tony mam, to mówię że jak siewu to po 5 stow mogę mu sprzedać rok po wymianie, to nie oddzwonil już..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Mam pytanie czy pod owies mogę dać przedsiewnie mocznik? Zawsze dawaliśmy saletrzak ale w tym roku stwierdziłem że nie ma co przepłacać. Czy jak mocznik wymieszam z ziemią to będą duże straty jak będą niskie temperatury (planuje siać ok 15 marca)? Czy można mocznik mieszać z nawozami NPK Ultra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Siej i za wiele się nie zastanawiaj ;)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Ja pod owies będę dawał polifoskę, kizeryt i mocznik razem przedsiewnie, wiem, trochę na bogato. :P

Jeśli chodzi o ceny to ja pluję sobie trochę w brodę :P Sprzedałem swoje Bingo jesienią koniarzom po 600zł a teraz nawet 200zł więcej bym wziął. A mówił wujo, trzymaj ten owies bo mało owsa ładnego było i na wiosne będzie branie, to się nie posłuchałem doświadczonego....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

KlimekPL

Podobne nawożenie planuję tylko zamiast polifoski sól bo mam dużą zawartość fosforu.

A ile opchałeś owsa po 600? Wczoraj sprzedałem Bingo oczyszczony 3 tony po 84 brutto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

ile kizerytu a hektar pod owies czy kizeryt lepiej pogółwnie mam słabe stanowisko 5-6ta kl pod agregat z mocznikiem czy pogłównie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Wojtek026

Zależy, jaki masz skład kizerytu, ja np. daję 100 kg 21-30 MgS. Daj przedsiewnie, kizeryt i mocznik - nie mieszaj, dwa przejazdy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680
1 godzinę temu, daron64 napisał:

Ja mam ten ból, że do magazynów nie podjedzie dużym samochodem i jestem skazany niejako na dwóch lokalnych odbiorców, którzy mają jeden mniejsze auto, a drugi ciągnik z przyczepami. Znajomy dzwonił, pytal o owies bo kiedyś tam mu mówiłem że jeszcze że 4 tony mam, to mówię że jak siewu to po 5 stow mogę mu sprzedać rok po wymianie, to nie oddzwonil już..

ładuj w bb i później na auto

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56
3 godziny temu, soltys48 napisał:

nie chodzi o niemcownie, teraz na siew idzie wszystko jak świeże bułki , znajomy po czyszczeniu pierwszy rok po wymianie po 800 i idzie tyle ile ma........

ja miałem nawigatora sypną ponad 5 z ha i dałem w ogłoszenie to pies z kulawą kitą się nie pytał a jak już to może po 60 zł więc sprzedałem handlarzowi na pasze za 54   a ci co dawali 60 niech se kupią w centrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Czy w przypadku późnego siewu owsa lepiej zastosować cały azot (80kg N) przedsiewnie czy pogłównie na szpilkę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Przedział od 15 kwietnia do końca kwietnia, centralna polska. W zeszłym roku udało mi się wjechać w pole dopiero pod koniec maja, także w tym roku nie zanosi się, że będzie lepiej. Chyba Ty kolego stosowałeś azot w jednej dawce na owies pogłównie jeśli się nie mylę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Średnia z 15ha odmian Bingo, zuch i breton wyszła 4.2t/ha. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Owies to chyba do 10.04 powinno się zasiać.  Pod koniec maja to gryka wchodzi w grę. Ile ci sypie owies przy tak późnym siewie  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Owsa jeszcze nie siałem w swojej krótkiej karierze bo dopiero od 3 lat działam. Będę na wiosnę ostro walczył, bo na jesieni poległem i liczę na choć kilka ciepłych dni a jak nie to kolegę wołam do pomocy i na dwa będziemy próbować. Mój Ares 620 i jego Mtz 82 z agregatem talerzowym z siewnikiem i musi się udać.

Aby do wiosny. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Zrezygnuj owsa, jak masz siać tak późno i się męczyć na 2 ciągniki bo to nie tędy droga. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Chyba warto przestawić się na uprawę kukurydzy w takich warunkach bo klasyczne zboża nie mają sensu jesli calą wiosne ma byc bagno na polu. Znajomi również mają taką sytuację i zrezygnowali ze zbóż planując uprawiając właśnie kukurydzę bo nawet jak zasieją ozime jesienią to na wiosnę z azotem dopiero w maju mozna się wtoczyć więc czy taka robota ma sens? Trzeba sie dostosować do panujących warunków zamiast się mocować z siłami przyrody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Nic innego nie wchodzi w grę, łubinu i gryki mam już dość, a kukurydza mi nie potrzebna bo nie mam hodowli. Póki co nie będę się zamartwiał i spokojnie trzeba czekać na wiosnę. Moim głównym pytaniem było czy azot stosować w przypadku późnego siewu pógłównie czy przedsiewnie. Na zdrowy rozsądek wydaje mi się, że lepiej będzie dać całość przedsiewnie. 

 

Panowie, każdy wie jaki był poprzedni rok i wiem, że nie tylko ja będę miał problem z wczesnym wjazdem w pole. W tym roku obowiązkowo pójdzie głębosz na wszystkich kawałkach, bo moje pola nigdy nie były głęboszowane.  

Edytowano przez Michal673

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

No w takiej sytuacji głębosz przede wszystkim. Azot cały przedsiewnie w postaci mocznika, bo w maju z racji już wyższych temperatur dość szybko będzie przyswajalny dla roślin. Siej gęsto, gdyż nie masz co liczyć na jakiekolwiek sensowne rozkrzewienie. Po wypuszczeniu pędu głównego roślina zacznie pewnie od razu strzelać w źdźbło z powodu dłuższego dnia. No i to tyle, jak pogoda dopisze to ten owies nie musi być skazany na porażkę, znajomi zasiali w maju i z 20 arów pola nakosili cały zbiornik Bizona ale to było na górce. Na mokrzejszych kawałkach już była nędza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Tak późno siać owies nie ma sensu, ponieważ owies nie zdąży przejść proces jarowizacji, i w tym przypadku plon będzie tragiczny.

Ja sam planuję siać owies 17 marca jak pogoda pozwoli, bo z reguły owies to jedynie warto siać na 5-6 klasie.


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Nie do końca jest tak jak mówisz, mimo wszystko wiele jeszcze zależy od warunków wodnych i temperatury, jak juz pisałem wyżej znajomi mieli piękny owies siany w maju ale na przepuszczalnym piassczystym stanowisku - sporo padało to i tam owies się udał. Jak kolega chce próbować koniecznie owies bo nie ma lepszego pomysłu to niech próbuje. Lepsze to niż zostawić odłogiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

TheMariko12

 

Nie obawiasz się wymarznięcia przy tak wczesnym siewie? Jesteś z województwa podlaskiego ja z granicy mazowieckie/podlaskie niby dla naszego regionu zalecany termin to     25 III - 10 IV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Jak ma wymrozić, to wymrozi i tak, bez względu na to, czy był siany 17 czy 30 marca. 


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

A dlaczego miałoby wymrozić owies?

Jak po siewie będzie zimno to i miesiąc pod ziemią będzie siedział pięknie się korzeniąc w międzyczasie. Dlatego siew owsa powinien być jak najwcześniej da się w pole wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj