mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Kamis2010    5

można pryskać mocznikiem i siarczanem magnezu ??? dodam że owies siany były późno i susza dała mu swoje, myślicie oprysk coś pomoże ?? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Ja też mam mszyce w owsie i jęczmieniu. Zboże jest w fazie kłoszenia. Moje pytania to czy warto to pryskać? Jak tak to czy wystarczy opryskać zwykłym preparatem na mszyce który stosowałem na wierzby i buraki pastewne i tam pomógł?


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy sprawdzajcie także czy nie ma u was skrzypionki. U mnie masowy pojaw larw skrzypionki w owsie. Na zbożach ozimych dużo skrzypionki w stadium dorosłym.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

U mnie na jednym polu w mieszance to naprawde dużo szkrzypionki było pojechałem po oprysk na to dziadostwo plus na grzyba w piątek pryskałem dzisiaj sprawdzałem nadal przylepiona na liściach nic sie nie ruszają ciezko stwierdzic czy nadal żerują czy zatrute ,kawałek dalej inne pole znależć pojedyncze robaki cieżko obok pszenica jara sporo jej tez pryskałem więc warto obejsć wszystkie pola bo na jednym nie ma na innym pełno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk122    9

U mnie dziś zaobserwowałem już pojawienie się skrzypionki, a odnośnie mszycy czy uważacie że w fazie kłoszenia jest ona jeszcze grozna dla owsa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Dzisiaj byłem zobaczyć mieszankę więc mszycy już prawie nie ma po oprysku :) ,a skrzypionkę jedną znalazłem więc będę musiał obserwować :blink:


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Ja pryskałem preparatem Danadim na skrzypionkę i nic jej nie zrobiło siedzi na liściach i pewnie się śmieje a minęło już około 2 tygodni. Wiem, że aby preparat dobrze działał powinno byc powyżej 15 stopni, a w tym roku pogoda zrobiła psikusa. Owies się kłosi, nie wiem czy jest jeszcze sens go pryskac. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk122    9

Dołączam się do pytania kolegi, jest sens pryskać owies jeśli jest w fazie kłoszenia, skrzypionka widoczne pojedyncze larwy a mszyca widoczne kolonie na coniektórych roślinach. A jeśli pryskać to wystarczy decis/karate czy polecieć Bi 58?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AUSTERNPILZ    1

Witam. Czy owies mżna zasilać dolistnie w czasie kłoszenia???

 

Np. Mocznik + odżywki+ siarczan magnezu. Czy ma to jakiś sens i czy nic mu się nie stanie??

 

Proszę o odpowiedz

Edytowano przez AUSTERNPILZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Skrzypionki spadły, prawdopodobnie preparat zadziałał bo jest ciepło. A czy jest sens nawozic dolistnie w fazie kłoszenia, moim zdanie teraz już niewiele zyskasz pod warunkiem, że nie przypalisz liścia flagowego, bo wtedy możesz stracic. Weź po uwagę to, że jest bardzo gorąco oprysk nawozem trzebaby robic późnym wieczorem, wręcz nocą, pamiętaj o tym a ryzyko należy do ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Witam. Czy owies mżna zasilać dolistnie w czasie kłoszenia???

 

Np. Mocznik + odżywki+ siarczan magnezu. Czy ma to jakiś sens i czy nic mu się nie stanie??

 

Proszę o odpowiedz

 

 

Myślę ze to juz nie ma sensu. azotem podgonisz ewentualnie MTZ, ale w takie upały nie polecam dolistnego podawania N.

Z mojego doświadczenia, to jak chesz miec dobry owies to pod korzen i w fazie 1-2 drugiego kolanka druga dawka, pozniej juz plonu nie zbudujesz. zbedny wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

zgadzam się z powyższym - pod korzeń i pogłównie w fazie np.strzelania w źdźbło i starczy - nie warto tyle inwestować w owies a poza tym przesadzisz i wylegnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Ja w tym roku dałem pogłownie na owies gdy zaczął się krzewić 100kg/ha saletrzaku. I na kawałku po ziemniakach żałuję że dałem ! Leży jak ława, na szczęście deszcze mnie omijają ostatnio i kłosy się mu podniosły do góry , to przynajmniej nie będzie aż takiego problemu z koszeniem. Klasa ziemi IVa/IVb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bogaty czyli jaki? Bo mnie zastanawia jaki koledzy macie owies. U mnie od lat owies dostaje 70kg N i to jest wg mnie liczba graniczna po przekroczeniu leżeć owies zawsze będzie. U mnie nie leży, leży tylko gdy pogoda mocno do tego się przyczyni. Chociaż w tym roku upały sporo dały mu w kość i jak da 2,5t to chyba będzie max.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

witam kolegow po zniwach. powoli odchodze od produkcji zwierzecej i w przyszłym roku planuje zasiac 10ha owsa na konsumpcje jakie odmiany polecicie na IV klase ziemi. dodam ze przedplonem było zyto i jesienia bedzie rozwieziony obornik z fermy kurzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Ja i u mnie w okolicy nikt, nigdy nie sprzedawał na konsumpcję owsa, raczej wszystko szło na pasze.

Co do odmian polecam Bretona i Zucha.

Uważaj z nawożeniem po tym oborniku bo przedobrzysz i owies polegnie a do żniw przerośnie. Antywylegacz koniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam,

Nigdy wcześniej nie miałem doświadczenia z owsem( no może w mieszańca jakieś 15 lat temu, jak jeszcze tata gospodarzył), a teraz rozważam zasianie 8 ha. Spowodowane jet to tym ze wydzierżawiłem taki kawałek ziemi klasy 2/3, ziemia jest zaniedbana, 3 lata temu był tam jeszcze sad, a w tym roku była pszenica jara( plon ze 2 t z ha). W przyszłym tygodniu opryskam to pole glifosatem, w październiku pójdzie wapno i orka. Czy owiec jest to dobry pomysł? Rozważam tez zasianie gorczycy na poplon, ale trochę szkoda mi "zmarnowac" rok.

Po przeczytaniu całego tematu ułożyłem sobie taki plan nawożenia i ochrony:

Przedsiewnie:

Polifoska 6(8) 150kg

Mocznik 100kg

Pogłównie(tylko kiedy)

Saletra 100kg

 

Oprysk od chwastów, pewnie mustang, bo mam do niego zaufanie.

 

W fazie pierwszego kolanka modus

 

Jak sadzicie na zaniedbanym polu, owies z takim nawożeniem da plon na poziomie 4 t z ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z plonem ciężko powiedzieć, bo powiem Ci że uwzględniając pobranie owsa na wytworzenie 1t ziarna to może być ciężko, chociaż na tym forum zazwyczaj bez nawozu wszystkim sypie po 4t :D To że dasz tam owies to dobrze, na takich polach dobrze sobie radzi. Mimo wszystko radziłbym zrobić badania gleby, będziesz miał obraz tego pola na przyszłość. Co do nawożenia co napisałeś to ta saletrę bym dał przedsiewnie razem z mocznikiem. Reszta może być.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Myślę, że da się uzyskać taki plon przy proponowanym nawożeniu. Tylko przyroda tym rządzi, mam na myśli opady. Termin siewu i odmiana, to też należy przeanalizować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Nawożenie zaproponowałem takie, gdyż po przeczytaniu forum wydało mi się racjonalne. Nie lubię oszczędzać na nawozach i SOR wiedz większe dawki mogę zastosować, jeżeli tylko dadzą efekt w plonie. Dzisiaj wpadałem na pomysł by zasiac tam kukurydze na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

Nie znając zasobności NPK dawki fosforu i potasu mogą być zbyt niskie.Zgadzam sie z kolegą milanreal1 ,że korzystniejsze jest podanie saletry przedsiewnie. Saletra działa już od 2-3 stopni C , a przecież owies siejemy bardzo wcześnie.Mocznik natomiast potrzebuje 8-10 stopni i wysiewając go wcześnie może zostać wymyty chociaz nie zawsze. Dawke pogłówną N dajemy w fazie krzewienia po dokładnej ocenie stanu roślin i analizie pogody. U siebie nie stosujemy modusa na skrócenie lecz antywylegacz płynny lub stabilan na wzmocnienie słomy. Podanie miedzi i manganu jest ważne i korzystne gdyż mikroelementy te nie są drogie. Stosujemy chelaty Grinlist z firmy AGRECO z Bydgoszczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

A ja z kolei nie sieje saletry przedsiewnie tylko mocznik lub saletrzak. Może saletra działa szybko ale również krótko dlatego jak jest zimno to czasami potrzeba 2 tyg. żeby owies wszedł. W tym roku nawoziłem owies tylko mocznikiem przedsiewnie choć był siany w marcu. I efekty były zadowalające. Przy dawce 100kg/ha mocznika owies bez żadnych regulatorów wzrostu ledwo co ustał siany 200kg/ha. Ale każdy nawozi po swojemu a to jest tylko moje zdanie co do nawożenia azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Faktycznie mój błąd myslałem że to w czystym skladniku podane było. Ale to nie zmienia faktu konieczności regulacji łanu. Niskie pH w szczególności ogranicza zasobnośc i pszyswajalność fosforu, oraz innych mikroelementów. Pszyswajalnośc azotu zależy bardziej od dostępności siarki i magnezu ale pszy niskim pH tego drugiego też napewno nie ma. Radze zastosować azot w formie saletszaku, w każdym razie nie bedzie ten nawóz jeszcze obniżał kwazowości. Gdybyś miał wysoko zasobność PKMg oraz mikro to azot przyswoił by ci się prawie całkowicie oczywiślie odliczając standardowe utraty tego składnika.W twoim przypadku czynikiem ograniczającym jest pH. Bo nawet jeśli nawalisz azotu rosliny nie będo rozly z braku innych skladników. Nie wiem też na jakej klasie agronomicznej prowadzisz uprawę. A co do wapniowania chodzi ci chyba o dawke 5ton wapna węglanowego CaCO3 na ha ale nawet gdy zastosujesz takie wapno wiedz że pH będzie ci wzrastać stopniowo przez kilka lat bo nie jest to forma tlenkowa, lecz na słabych glebach taka forma jest wskazana. Może gdybyś stosował dodatkowo pozakorzeniowe nawożenie (nalistne)NPK można w pewnym stopniu oszukać fizjologie roślin ale mówimy tu o zysku kilku decyton z hektara.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj