mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

yahooo777    1283

Zmień materiał siewny, problem zniknie;]


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Ja napiszę tak. Skoro owies po owsie to może być mątwik (Heterodera avenae) ale to bardzo wątpliwe zresztą łatwe do wykrycia a wystarczy wyrwać roślinę i obejrzeć korzenie czy nie są splątane i nie ma na nich nienormalnych zgrubień... Skłaniałbym się bardziej do tego co piszą przedmówcy czyli susza i uszkodzenie przez ccc.... A pryskałeś razem herbicyd + reterdant? Przy takim pH i nawożeniu powinien być ciemnozielony od nawozu a może nawet i leżeć...

 

Owies miałem zawsze bardzo zdrowy - faktycznie sprawdzę jeszcze korzenie.

CCC był stosowany oczywiście osobno z chwastoxem.

Jeśli to nie będzie ten mątwik to może faktycznie ccc + susza...Niestety nie da się uniknąć skracania owsa bo wszystko się wyłoży - u sąsiada ten sam owies już leży bez oprysku ccc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

Susza, niedostatki w glebie spowodowane szybkim wymywaniem składników. U mnie są podobne miejsca, szczególnie w miejscach, gdzie ziemia jest łatwiej przepuszczalna. Mokra i zimna wiosna=trudne przyswajanie składfników, suchy maj i czerwiec=brak wcześniej podanych składników i slabe działanie danych w tym czasie.

PS.Znajomy ma bardzo ładny owies siany 2 tyg. po terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

Dużo mszycy było? Najprawdopodobniej jest to choroba wirusowa przenoszona przez mszyce. Objawem są te czerwone liście i zasychanie rośliny. zwalcza się mszyce bo nie ma ŚOR na to. Ja w tym roku pryskałem mszyce bo było aż czarno i to miejscami wystąpiły objawy(placowo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3017

najwazniejszy oprysk to antywylegacz ;) a reszte to jak pod inne zboza jare-polifoska,potem oprysk na dwuliscienne-saletra[z umiarem]-antywylegacz-na grzyba nie potrzeba i zniwa. terminy to zaleza od rejonu kraju co innego jak zasiejesz w II a inaczej jak w IV.najlepiej jak najwczesniej.ilosc nawozow, to zalezy od prognozy cen po zniwach, ale w przyszlym roku to rozsiewacz na najmniejsza norme raczej :D

ze 2 lata owies jest w cenie ale jak beda'normalne' ceny to II szkoda na owies, chyba ze potraktujesz go jako zlamanie plodozmianu pszenicznego i rosline fitosanitarna. najlepiej jak duzo koniarzy jest w okolicy bo wtedy w detalu mozna zarobic.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

witam, a jakie nawozy oraz opryski zastosować i w jakich terminach pod owies na drugiej klasie ziemi?

 

Po co na takiej dobrej ziemii chcesz posiać owies?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Co sądzicie o nawozie takim jak LUBOFOSKA pod korzeń na owies chce go wysiać ok 200kg na ha może być pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

lubofoska 5-10-15 czy lepiej będzie może dać poprostu saletrzak w czasie siania odrazu pytam bo będe kupował w tyg nawóz i zastanawiam się co będzie lepsze :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

a jaką normę wysiewu polecacie dla owsa?

ja sieję 200kg/ha na IV-V klasie, nawożę pod korzeń NPK i skracam ccc a mimo to nadal owies często leży :rolleyes: (mokre lato...);

w ulotce powyżej stosują bardzo małą wg mnie normę, hmmm...

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Czy stosował może ktoś chwastox+ siarczan+ odżywka+ mocznik na owies?

Bo w tym roku może by poeksperymentował. Tylko zastanawia mnie czy dawki chwastoxu nie trzeba zmniejszyć przy takim połączeniu? Czy może dać tyle co na etykiecie. Proszę o poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

witam słuchajcie co na owies najlepiej dać pod korzeń , jakie nawożenie dolistne stosujecie chodzi mi o nazwy i w jakich dawkach s ogólnie jakie zabiegi agrotechniczne robicie aha jeszcze jedno może macie jakąś metodę jak zwalczyć owies głuchy? bo dłuższy czas mam z nim problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30
Napisano (edytowany)

na owies głuchy my siejemy jak jest tylko możliwość zboża ozime to u nas go nie było nigdy w oziminach a jak jare to tylko oprysk bo jak nie to potrafi tak zawalić że 2 t z ha jest i leży plackiem :wacko: i od jakiś 7 lat nie siejemy owsa ze wzglęgu na ten głuchy ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

dolistnie na owies to stosuje insol+mocznik+siarczan - zreszta na wszystkie zboza jednakowo. Z opryskamina chwasty nie mieszam.

 

Na owsik pryskam co roku wszytskie zboża puma z granstarem lub atributem z mustangiem (bo wszystko zboze sie sprzedaje) i pozniej jak jest wsiany owies to trafia sie gluchy w nim ale bardzo mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

powiedz jeszcze w jakich dawkach stosujesz ile moczniku sierczanu i Insolu aha powiedz jeszcze ile wlasnie kosztuje insol i to wszystko w jednej dawce? i jeszcze jedno w jakim czasie najlepiej jest to pryskac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy stosował może ktoś chwastox+ siarczan+ odżywka+ mocznik na owies?

Bo w tym roku może by poeksperymentował. Tylko zastanawia mnie czy dawki chwastoxu nie trzeba zmniejszyć przy takim połączeniu? Czy może dać tyle co na etykiecie. Proszę o poradę.

Ogólnie nie zaleca się dawać jednocześnie odżywek i herbicydów, może to zmniejszyć skuteczność działania herbicydu.

 

witam słuchajcie co na owies najlepiej dać pod korzeń , jakie nawożenie dolistne stosujecie chodzi mi o nazwy i w jakich dawkach s ogólnie jakie zabiegi agrotechniczne robicie aha jeszcze jedno może macie jakąś metodę jak zwalczyć owies głuchy? bo dłuższy czas mam z nim problem

Zniszczyć owies głuchy z owsa to tylko wymiana materiału siewnego. A z pola to płodozmian i opryski.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

na 1ha - 300L

Insol 3 - 1litr, ok 11zł

siarczan magnezu - zalecany jest ok 5% roztwór czyli 15kg/300L, ja daje ok 7kg

mocznik - zaleca się stężenie właściwe do fazy rozwojowej zbóż żeby nie przypalić (od 20% w fazie krzewienia do 5% przy kłoszeniu), ja daje ok 30kg mocznika na początek strzelania w źdźbło i 20kg na koniec strzelania.

Staram się dolistnie przejechać po 2 razy takimi składnikami. Nawóz daje tylko pod korzeń w jarych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj