mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Boniar    8

mam identyczny problem z owsem jak pawelfrr to znaczy usychają końcówki z daleka jest żółty ale wątpię żeby to było od mrozu ,bo to jest płatami raz na dołku a raz na wzgórku.jeśli ktoś ma pomysł to pomóżcie,pozdrawiam

 

spróbuj zastosować oprysk mikroelementami i przede wszystkim siarczanem magnezu - owies jest wrażliwy na braki magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mada1125    0

hej ludzie mogę opryskać owies mustangiem bo mam dwie etykiety w których piszę na jednej że mogę a na drugiej że nie mogę co wy na to ?


300 z krzaka dobrego szuwaka hahahahaha c330m opryskam może będzie drugie 300 tempe  ch*je

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Mustang Forte nie ma jeszcze rejestracji na owies , a zwykly 306se ma. Forte to ta sama substancja + wspomagacz.

spokojnie mozesz pryskac<ja pryskalem> za pol roku pewnie bedzie rejestracja i na owies.

http://msdssearch.dow.com/PublishedLiteratureDAS/dh_0677/0901b803806775e7.pdf?filepath=pl/pdfs/noreg/011-07223.pdf&fromPage=GetDoc

 

link do producenta , na 3 stronie pisza o robieniu rejestracji na owies...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prome    0

Szukam jakiegoś dobrego i taniego oprysku na owies. Myślę nad chwastoxem będzie dobry, a jeśli tak to który bo jest ich dużo a nie wiem jaki wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MALIN7745    1

Mam pytanie sieję mieszanke z owsem aktualnie faza 3-4 liści i niewiem co pierwsze pryskać,mocznik plus ekosol czy herbicyd chwastox extra??? chodzi o pierwszy oprysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

w tym roku owies pryskałem linturem i efekt niezły koszt cosc około 60 zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prome    0

marcinus lintur w ogóle nie tępi perzu i miotły, chwastox też ma problemy z miotłą z tego co wiem. Czy ktoś zna dobry oprysk na miotłę i perz w owsie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Masz miotle z jarym zbożu? Nie spotkałem się jeszcze z czymś takim, orki zimowej nie robiłeś czy co :D A perz to najlepiej zwalczyć po żniwach glifosatem.

 

@wlascicielziemski1 ja II dawkę N na owies dawałem w sobotę 14 maja, wg mnie już była odpowiednia pora.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1
Napisano (edytowany)

Ja w owsie nigdy nie daje drugiej dawki azotu.Zawsze daje 300 kg saletrzaku pod siew Canvil.Jakbym dał drugą dawkę to bym miał owies jak po przejściu walcu....

Edytowano przez zonk28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Absolutnie nie. Do kłoszenia jeszcze daleko, owies wchłonie ten N z przyjemnością ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Wchłonąć może i wchłonie ale miejmy nadzieje że ten owies się nie położy jak przyjdzie ulewa i wiatry.U mnie jest taka ziemia że druga dawka dana pod owies to w 80% owies się położy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wchłonąć może i wchłonie ale miejmy nadzieje że ten owies się nie położy jak przyjdzie ulewa i wiatry.U mnie jest taka ziemia że druga dawka dana pod owies to w 80% owies się położy.

 

 

Przedsiewnie daje tylko 50kg N, na strzelanie w źdźbło daje ok 40kgN, to nie jest tak dużo. Czasami wywali czasami nie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

ja mam owies po seradeli to normalnie granatowy i naprawde bardzo ładny, nic nawozu pod korzen , teraz tylko 30 kgN. zauwazylem ze seradela to bardzo dobry poplon szczegolnie na słabych ziemiach poniewaz w swoich korzeniach gromadzi azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Aha .......noto teraz się zgodzę moderatorze.Dajesz 2 dawki ale bardzo skromnie.W sumie 90 kg N na hektar , czyli tak jak ja czyli 300 kg saletrzaku , z tym że jak tylko przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Po prostu u mnie takie nawożenie daje lepsze efekty. Kiedyś próbowałem z I dawce to niestety przed kłoszeniem było widać niedobory N, i plon był niższy niż mam teraz. Na słabej ziemi lepiej częściej nawozić a w mniejszych dawkach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Czołem. Mam problem z owsem na 2-3 kawałkach - mianowicie zrobił się ciemnoczerwony i przy tym mały wręcz karłowaty.

Owies uprawiam już kilka lat ale z tym się jeszcze nie spotkałem.

Działki z owsem to 4-5 klasa, ph~6, nawożone przedsiewnie polifoską 6 150kg i saletrą 200kg razem przed i pogłównie, poza tym ochrona Chwastox Turbo i ccc 1,5l/ha.

 

Niestety z niezależnych ode mnie powodów musiałem posiać owies rok po roku.

 

Poniżej zamieszczam fotki.

 

Szczerze proszę o podpowiedź i pomoc w określeniu co i jak.

 

Mój odnośnik

 

Mój odnośnik

 

Mój odnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dziwne na 1 rzut oka wydaje mi się brak K lub porażenie przez herbicyd. Pryskałeś na coś ostatnio? Dodam że widać że poza tym susza dała swoje.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

sprawa suszy,na kilku ha też taki mam,przewaznie na wyższej ziemi wygląda jak gotowy do kombajnowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Dziwne na 1 rzut oka wydaje mi się brak K lub porażenie przez herbicyd. Pryskałeś na coś ostatnio? Dodam że widać że poza tym susza dała swoje.

 

tylko wiosną - 2l/ha chwastox.

Owszem susza - ale skąd taki kolor łodygi?

Wina monokultury owsa ? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

Ja napiszę tak. Skoro owies po owsie to może być mątwik (Heterodera avenae) ale to bardzo wątpliwe zresztą łatwe do wykrycia a wystarczy wyrwać roślinę i obejrzeć korzenie czy nie są splątane i nie ma na nich nienormalnych zgrubień... Skłaniałbym się bardziej do tego co piszą przedmówcy czyli susza i uszkodzenie przez ccc.... A pryskałeś razem herbicyd + reterdant? Przy takim pH i nawożeniu powinien być ciemnozielony od nawozu a może nawet i leżeć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

monokultury na pewno nie,ja na jednym kawałku siałem 4 lata-rolnośrodowiskowe na 6 klasie i było wszystko ok oprucz owsa głuchego z którym ciągle walczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj