mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

wiesmag    54

no ja też poznaniakiem na C-6-i wtedy jest dobrze-ale tam na tabeli jest 210 kg dla owsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

koledzy a mam takie pytanie ma ktos tabele do wysiewów z siewnika poznaniaka?? jak tam poustawiac te trych na rzepak i tp bo kupilem siewnik ale koles nie mial do niego tej tabeli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oj, zapomniałem dodać że owies z centrali a nie swój. Chodziło mi o kwalifikowany bo swój to zawsze siejemy tak jak @zonk pisze

 

Więc dobrze zrobiłeś, a ja nawet pokusił bym się o ciut rzadszy siew, ok 180kg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

@ilnicki96 mogę wstawić zdjęcie, ale po świętach, bo siewnik w garażu teraz, to słabo będzie widać tabelę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

No jak bys mógł to weź napisz jak ustawic do siania rzepaku i do zboza tak mniej wiecej

Edytowano przez milanreal1
orty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Sieje 230-250 kg na hektar i plew nie zbieram.Mam słabsze ziemie lekko gliniaste a więc przy słabszych glebach zwiększamy wysiew.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Przy słabszych glebach powinno się zmniejszać wysiew... zboże i tak ma mało wody i składników pokarmowych a ty jeszcze zmniejszasz jego szanse na przetrwanie.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

czy urosnie mi owies na 5/6 klasie i czy cos wogule nakosze z tego kawalka mam takiej ziemi 75 arów i nie chce mi tam zadne zboze rosnac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

lukas21 jakbym zmniejszył wysiew do 190 kg na hektar to bym na palcach policzył zboże na ziemi :lol: Raz zasiałem tak to zrobiłem pokazówke na całą wieś , i lepiej nie wspominać ile omłuciłem.U nas są ciężkie ziemie .A w Proszowicach są ziemie pszenno-buraczane i czarne ziemie i tam sieją 220-230 kg na hektar i jest wsam raz.A nie u mnie.Dzisiaj nie mam czasu ale pokaże ci pszenice u sasiada jak zasiał 100 kg na 0.5 ha.To porównasz sobie wysiew 260 a 200 kg na ha , na takiej samej ziemi.Wtedy coś napisz. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

zonk28 ok na niektórych polach trzeba posiać więcej,... ale zawsze siałem jęczmienia jarego na 4 klasie około 200 kg na ha i niby było dobrze choć czasami lubił wylegnąć. w zeszłym roku zasiałem tez na 4 klasie ale 170 kg na ha i powiem tak, że różnica po pierwsze na wygląd ziarna ogromna, tzn. piękne, duże ziarno i plon w granicach 5 ton, gdzie się rzadko zdarzało, zawsze się wachało pomiędzy 3,5-4,5 t/ha ale jakoś nie podchodziło nigdy pod 5. jeszcze tak ładnego jęczmienia nie nakosiłem.

A co do tego, że teraz chcesz pokazać różnicę pomiędzy twoim zasianym gęsto a sąsiadem, który moim zdaniem zasiał prawidłowo to ci powiem, że teraz może u ciebie wygląda lepiej, bo jest gęstsze, ale w żniwa może się okazać, że sąsiad namłócił tyle samo ziarna co ty bądź więcej i to ładnie wykształconego, a ty możesz mieć "kocie gówna" w zbiorniku jak to mawia mój kolega.

Nie chcę cię obrażać w tym poście, broń boże, ale musiałem dorzucić coś swojego na ten temat. Po to jest forum ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przy słabszych glebach powinno się zmniejszać wysiew... zboże i tak ma mało wody i składników pokarmowych a ty jeszcze zmniejszasz jego szanse na przetrwanie.

 

Dokładnie jest tak jak mówisz ;) Lepiej rzadziej niż za gęsto, tym bardziej na słabszej glebie. A na ciężej, gęściej bo np przychodzi susza, robi się skorupa i nie każde ziarno wykiełkuje. Na słabszych ziemiach warunki do kiełkowania są lepsze, dlatego lepiej siać rzadziej. W razie suszy lepiej się roślina utrzyma.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelfrr    0

Mam pytanie mój owies ma około 5 cm i zauważyłem, że końcówki liści około pół centymetra zrobiły się żółte. Czy to jakaś choroba, czy poranny przymrozek, owies zasiany na ugorze gdzie od 8 lat nie było nic siane. Mierzyłem PH i waha się od 6,5-7, zastosowałem 45 kg/H N 25 kg/H P2O5 i 25 kg/H K2O w czystym składniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

jeśli dałeś wcześniej azot pod korzeń to podczas strzelania w źdźbło.

pamiętaj że maxymalna produktywna dawka azotu na owies to 100kg/ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dałem już 100kg/ha saletrzaku pod korzeń i teraz chcę dać drugie 100 saletry. Kiedy siejecie nawozy jak popada? rano czy wieczorem?

 

Nawóz najlepiej w dzień pochmurny, tuż przed deszczem, a jeżeli jest słoneczny dzień to najlepiej wysiać pod wieczór, ale przed wystąpieniem rosy. Nie siej na rośliny mokre, po deszczu lub w czasie i po rosie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Teraz nie ma co siać nawozu bo deszczu prędko nie będzie , a to że posiejemy i będzie rosa to nie będzie tak jak deszcz co nawóz wsiąknie z deszczem.tak więc nadaremne teraz sianie........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli gleba jest wilgotna to rosa dla saletry wystarczy. To zależy u kogo, u mnie obecnie susza wysiew nawozu lekko mija się z celem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

mam identyczny problem z owsem jak pawelfrr to znaczy usychają końcówki z daleka jest żółty ale wątpię żeby to było od mrozu ,bo to jest płatami raz na dołku a raz na wzgórku.jeśli ktoś ma pomysł to pomóżcie,pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj