mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

kubu365    1
Witam

 

Jestem tu nowy i jestem nowym rolnikiem.

Mam zamiar zasiać owies i napiszcie czy wszystko dobrze będę robił.

 

1. Było wcześniej pszenżyto

2. Nic nie było robione od czasu żniw, ponieważ dopiero teraz wydzierżawiłem tą ziemie.

3. Jest tam trochę perzu i mam zamiar jutro to podorać (zobaczę jak będzie szło).

4. No wiosnę tak gdzieś 2 tyg. przed sianiem zaoram.

5. Później trzeba rozsiać nawóz ale nie wiem jaki? Możecie mi coś polecić i w jakich dawkach go siać? Po jakim czasie mam to zdrapać i zasiać owies??

5. Po zdrapanym powlekę i zasieje owies.

6. Trzeba jeszcze raz sypnąć nawozem ale po jakim czasie?? I jakim nawozem??

7. Trzeba opryskać tylko nie wiem kiedy i jakim opryskiem??

 

Jak możecie to odpowiedzcie na moje pytania i jak coś jest źle to poprawcie.

Z góry dziękuje.

 

Pozdrawiam

 

 

po wschodzie owsa jak bedzie już duzy to mozesz zrobic roztwór 10 %% mocznika i sa dobre efekty a z nawozami nie przesadzaj bo moze położyc


Wielki fan case jx/new holland td

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

@kubu365,

mlodyrolnik3@, już dawno ten owies wymłócił cytat jest z 2007r,no chyba że jest to owies "wieloletni"


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Witam pozwole sobie odświeżyć temat ponieważ jestem w kropce. :)

Otóż mam 2 ha 6 klasy i nie wiem co tam moge zasiać ;(

i zainteresował mnie owies , ma małe wymagania glebowe , i jest bardzo dobrym przedplonem pod przyszłe rośliny :)

i tutaj mam pytania do was jak się do tego zabrać ,

mam zamiar przed zimą rozwieść kurzaka (pomiot kurzy) i teraz jaką odmiane zasiać , jakie nawozy zastosować i jakie opryski ????

 

 

 

 

Licze na to że pomożecie mi w tym trudnym dla mnie zagadnieniu jakim jest uprawa owas :) :)

 

 

Pozdrawiam Zetor53400 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Owies może być uprawiany na słabych ziemiach,jednak ma on jeden z najwyższych współczynników transpiracji spośród zbóz.W wypadku suszy reaguje dużymi spadkami plonu i często w takich warunkach korzystniejsza jest uprawa żyta.Kl.6 to ogólnie wyjątkowo trudny temat i opłacalność uprawy stoi tam pod znakiem zapytania,szczególnie przy tych cenach.Pamiętaj że plon z tych 2 ha owsa może wynieść ok 4 ton(jak dobrze pójdzie)i będzie on warty ok 800 zł.Znam rolników którzy uprawiaja na słabych glebach grykę i twierdzą że można na niej zarobić ,ale na temat uprawy,koszto w i zbytu raczej nie wiele mogę doradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

o zbyt to sie nie martwie , pójdzie na pasze dla bydła (sprzedam okolicznemu hodowcy) tylko zastanawia mnie jaka będzie najlepsza odmiana i czy na pasze dla bydła lepszy jest owies zwykły czy bezłuskowy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

owies bez łuskowy ma dużo większa wartość pokarmową.Jednak plonuje wyrażnie niżej niż owies zwykły, mam równiez niemiłe doświadczenia związane z jego omłotem.Jedno jest pewne ,mimo że masz na niego zbyt,to furory finansowej na nim nie zrobisz,ale jeśli masz z czego dołożyć do interesu to działaj zgodnie z powiedzeniem-"Kto bogatemu zabroni".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Skoro mówisz że bezłuskowy słabiej plonuje to może ten zwykły ?? ale jak jest z jego wartościami paszowymi ?? i jak to jest z jego nawożeniem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5

Ja też sieje Owies ale tylko 2 ha bo jeszcze 3 ha sieje mieszanki.a jeżeli chodzi o Nawóz to ja bym polecił Puławski Mocznik bo jest najlepszy ja też sypie go pod owies i inne zboża :)


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Ale tam ziemia jest zaniedbana :) i sądze że trzeba będzie tam dać jakiś wieloskładnikowy :)aby uzupełnić potas i fosfor .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

poczytaj tutaj Owies » Pierwszy Portal Rolny


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

jak zastosujesz pełne nawożenie itd to będziesz pare stówek do tyły zaorz zasiej omłóć i wszystko po co dokładać do interesu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

Jesli chcesz dac tam pomiot to moim zdaniem rzuc tylko troche azotu nie ma co za duzo dawac nawozu zwlaszcza na zaniedbanej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Ale pomiot ma od cholery azotu a mniej potasu i fosforu . więc wypadało by coś rzucić pod korzeń .A wy jak uważacie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Znaczy wiesz ja jestem zdania że niezależnie od klasy ziemi, zboza itd cos pod korzeń powinno sie rzucić. Tylko druga sprawa jest taka że nawozy PK sa strasznie drogie i wielu rolników rezygnuje z nawożeniem tych składników.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Police obniżyło ceny więc sypnij ze 200kg polifoski 6


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

200kg na ha ?? ale 100-150kg jest w moich możliwościach ale lepsze to niż nic :) a wy co sądzicie ?? albo jakie nawozy i w jakich ilościać proponujecie ?? tak do 500zł na 2 ha ?? z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

co roku sieję około 100ha owsa zwykłego. od dwóch lat sypie tylko azot bo P i K są za drogie. w tym roku miałem dwie odmiany Sławko i Bajkę. sławko jest wysoką odmianą i troche mi się położył ten owies ale za to ładnie sypał. Bajka jest znacznie niższa i sypie też przyzwoicie. musisz się liczyć z tym że na 6 klasie jak będzie susza to ci owies wyginie. lepiej zasiej gryke zero kosztów w postaci nawozów i oprysków.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
class98    0

Również ogrzewam dom owsem, super sprawa.

Mialem kilka odmian kupionych na bazarze a jedna z prowadziłem z niemieć.

Zostawiłem ta niemiecka Nelsona która ma wysoka kaloryczność i pozostawia mało popiołu, ma mniej białka a więcej tłuszczu co rewelacyjnie się spala.

Także szukam porady jak zwiększyć urodzaj. Mam 4-5 klasę i w zeszłym roku zebrałem 4t/ha.

W tym roku powinno być lepiej bo już nie powtarzałem przeszłego roku błędów.

Jak wyciągnę 5t z ha to mi tego na sezon wystarczy.

Wciąż się nie wierzy ze w dzień dzisiejszy ogrzewanie może być darmowe a i komfort z wyższej półki.

 

 

jaki stosujecie antywylegacz na owies?

 

 

 

witam serdecznie . chciałem się dowiedzieć w jaki sposob sprowadziłeś ten owies Nelsona i czy ewentualnie nie mogł bym od Ciebie kupić proszę o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

Witam ubiegłym roku miałem 10 hektarów na glebach od 3b do 5 (pierwszy raz siałem) dałem tylko 200kg polifoski8 popryskałem raz na chwasty, popryskałem mieszanką modus+ stabilan na rozkrzewianie i dałem bodajże 150kg saletry amonowej 34N Sypneło mi 4,5t/h I mam takie pytanie bo na wiosne chce siać 20hektarów owsa. Ile siejecie owsa na hektar jakie zabiegi stosujecie i ile srednio wam daje owies ton z hektara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Jeśli siejesz dla siebie na paszę to dodaj jęczmienia i peluszki, dużo lepsza pasza. Owsa powinniśmy wysiewać od 160 do 210 kg. Obsada na m2 to 500 sztuk. Wymagania rośliny na składniki pokarmowe : N 60-120 P 80 - 120 K 60 - 180. Dawka zależy od plonu jaki chcesz osiągnąć oraz od zasobności gleby. Co do agrotechniki owies siejemy 1-2 cm głębiej niż np żyto czyli na 3-5 cm. Średni plon książkowy owsa to 3 tony. Ja mam w normalnym roku 4,5 do 5 ton chociaż na Twoich glebach można się pokusić o 6 ton ale uważam że to już max dla owsa. Moim zdaniem są lepsze rośliny do uprawy na tych kompleksach glebowych, ale to Twoja decyzja.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

No własnie w tym problem że na tych 20 hektarach nie wiem czemu ale nie mam dobrych plonów z innych roslin. Jak w zeszłym roku zasiałem na 10ha to byłem zadowolony. Ale ten owies nie jest na moje potrzeby przyjeżdżają do mnie z okolicy i kupują ten owies mam juz zamówienie na prawie 100ton na przyszły rok :) A jakie opryski stosować na owies jakies odrzywki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stalpin8145    1

A może powinieneś wapno sypnąć.Jak jest ziemia zakwaszona to roślina nie pobiera nawozów jakich sypniesz.

Edytowano przez stalpin8145

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Właśnie gleba może mieć zły odczyn pH. Owies to roślina "lecznicza" dla gleby i sobie radzi w złych warunkach, dlatego może dobrze rosnąć. Na opryskach się nie znam. Wystarczy, że część dawki azotu dasz dolistnie, bez zbędnych odżywek.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

a może przyczyna słabych plonów to monokultura - pewnie od X lat siejesz tam zboza i nic poza tym - a 4,5 tony z ha to nie najgorszy wynik

 

a owies to nie zadna roślina lecznicza dla gleby tylko roślian fitosanitarna - poprostu w odróżnieniu od innych zbóż przyczynia się do zmniejszenia ilości mikroorganizmów powodujacych choroby podsuszkowe zbóż i nic poza tym


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

No faktycznie może byc to że ziemia jest zachwaszczona planowaliśmy tego roku wapno kupić ale troche się przeliczyliśmy z funduszami. A ten azot raz a konkternie podać czy w kilku dawkach?? Nie dwa lata temu był tam rzepak ale bez rewelacji kukurydzy ani buraków tam nie zasieje bo zwierzyna tam grasuje;/

Edytowano przez Macius

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj