mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Roki212    1828

Mocznik to trzeba było dać przedsiewnie jak już ktoś miał w planie go stosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

Sarkazm... Chodzi o to że gościu Spiffy albo się nabija, albo nie wie że saletra to jeden z podstawowych nawozów azotowych stosowany niemal w każdej uprawie i każdym terminie wegetacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Witam, czym skracacie owies ? Można skracać Modus+ ccc czy tylko samo ccc w owsie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54
Dnia 29.04.2020 o 11:50, Wiktor12345678 napisał:

 

95126396_4421573061201865_1303379758083473408_n.jpg

Witam, Mam problem w uprawie owsa. Liście odbarwiaja się od nasady. Na początku był mały plac, a teraz szybko szerzy się dalej. Wie ktoś co to może być? Bardzo proszę o pomoc

 

U mnie w zeszłym roku wystąpiły takie objawy po przymrozkach opryskałem wtedy alkalinem(potas+krzem) i nie wpłynęło to na plon więc nie ma się co zamartwiać na zapas a myślę że i bez tego alkalinu by sobie niewiele gorzej poradził 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1274
14 godzin temu, Człowiek napisał:

Czym pryskaleś,  ja myślę chwastox turbo 

Sprawdź czy masz rumian lub osty w uprawach. Stosowałem na nich Gold w owsie.

3 godziny temu, lolq1660 napisał:

Sarkazm... Chodzi o to że gościu Spiffy albo się nabija, albo nie wie że saletra to jeden z podstawowych nawozów azotowych stosowany niemal w każdej uprawie i każdym terminie wegetacji

I najszybciej się ulatnia w powietrze. Dlatego powinno się ją siać po południu, przed rosą lub przed deszczem w nawożeniu pogłównym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

Czasem mocznik nie robi tego szybciej?

dsbh napisał:

14 godzin temu, Człowiek napisał:

Czym pryskaleś,  ja myślę chwastox turbo 

Sprawdź czy masz rumian lub osty w uprawach. Stosowałem na nich Gold w owsie.

3 godziny temu, lolq1660 napisał:

Sarkazm... Chodzi o to że gościu Spiffy albo się nabija, albo nie wie że saletra to jeden z podstawowych nawozów azotowych stosowany niemal w każdej uprawie i każdym terminie wegetacji

I najszybciej się ulatnia w powietrze. Dlatego powinno się ją siać po południu, przed rosą lub przed deszczem w nawożeniu pogłównym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44
Napisano (edytowany)

Każdy nawóz dobrze przed deszczem rozsiać normalna sprawa. Saletra dwie formy azotu to samo co saletrzak tylko że saletrzak ma otoczkę wypełniacz wapnia trochę i magnezu. Czyli pierwsza działa odrazu druga forma powoli rozłożona w czasie. I na pewno saletra nie ulatnia się odrazu w powietrze. Mocznik azot duży amidowy po 24h ulatnia się. 

Edytowano przez Mariu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16
Napisano (edytowany)

Co polecacie na poziewnik szorstki? W ubiegłym roku pryskalem część golden i mustangiem i tego nie zwalczymy.? I trzeba było pryskać jeszcze raz agritoxem. I myślałem o chwastoxie trio.

A na złocień co polecacie?. Mam nowe pole i wiem że tam tego jest duzo

Edytowano przez slay6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o podpowiedź. Mój owies słabo rośnie i żółknie. Siany 18.03 uprawa poprzedzająca to trawa. Przedsiewnie dostał 200 kg/ha Polifoski 6 oraz 200 kg/ha Saletrzaku.  

Dziś dostał jeszcze 100 kg/ha Saletry. Jak myślicie, podratuje go to ?? 

Dla porównania owies z innej działki ostatnie zdjęcie.

IMG_20200502_120255.jpg

IMG_20200502_120555.jpg

IMG_20200502_120731.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

PH niskie tym bardziej po lace zawsze staraj sie dawac chociaz te 500kg kredy granulowanej  na hektar tyllo kredy nie wapna teraz tez mozesz posiac krede i za 2 tygodnie oprysk siarczanem magjezu i mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

pryskaj co 2 tygodnie dolistnie wapniem a najlepiej Saletra wapniowa, rekordu nie będziesz miał ale kiedyś posialem jęczmień jary na kwaśnej glebie to taki zabieg 3 razy pozwolił utrzymać rośliny w wegetacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, damianos95 napisał:

PH niskie tym bardziej po lace zawsze staraj sie dawac chociaz te 500kg kredy granulowanej  na hektar tyllo kredy nie wapna teraz tez mozesz posiac krede i za 2 tygodnie oprysk siarczanem magjezu i mocznikiem

Ile tej kredy teraz posiać 500 kg ? Czy mniej ? Mam nadzieję że ta Saletra sprawi, że dokrzewi się jakoś.

Ile gdzieś tego siarczanu dać ? I ile mocznika ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436
47 minut temu, MateuszImiołek napisał:

Ile tej kredy teraz posiać 500 kg ? Czy mniej ? Mam nadzieję że ta Saletra sprawi, że dokrzewi się jakoś.

Ile gdzieś tego siarczanu dać ? I ile mocznika ? 

500kg na hektar bedzie oki mozesz nawet 1000kg sypnac 

Bez dobrego pH nic nie zwojujesz tym bardziej ze kazdy azot zakwasza dodatkowo glebe 

Ja pryskam 300l na hektar daj 10kg siarczanu i 10-12 kg mocznika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44
1 godzinę temu, Lukarso napisał:

Zwalczę czymś samosiewy żyta w owsie, czy tylko sierpem? :)

Sierpem tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

witam panowie a co sprawdzonego na chaber ??? zawsze pryskam owies  chwastox turbo skrzywi co prawda chaber ale jest on za duży na Całkowie zniszczenie opryskiem i się odbija , siałem tez żyto z myślą ze go zadusi, nie jest tego chaberu strasznie dużo ale jest trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Ja nie mialem problemu z chabrem po turno nawet wyrosnietym dales pelna dawke 2l ? Ja dodaje mocznika troche na lepsze dzialanie srodka tak wiem nie powinno sie 

Mozesz sprobowac golda 1l na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

i owies zasiałem nawet w lutym co nigdy tak nie siałem z myśla ze przydusi te chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus1986    6

18 marca w moim regionie to dość wcześnie (wschodnie Podlasie). Tu jeszcze widziałem jak ostatnio człowiek siał w połowie kwietnia..... a początek kwietnia to dla wielu normalny termin..... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1379
7 godzin temu, adamek1942 napisał:

witam panowie a co sprawdzonego na chaber ??? zawsze pryskam owies  chwastox turbo skrzywi co prawda chaber ale jest on za duży na Całkowie zniszczenie opryskiem i się odbija , siałem tez żyto z myślą ze go zadusi, nie jest tego chaberu strasznie dużo ale jest trochę.

To po prostu za późno pryskasz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus1986    6
Dnia 2.05.2020 o 17:02, damianos95 napisał:

PH niskie tym bardziej po lace zawsze staraj sie dawac chociaz te 500kg kredy granulowanej  na hektar tyllo kredy nie wapna teraz tez mozesz posiac krede i za 2 tygodnie oprysk siarczanem magjezu i mocznikiem

PH po łące nie powinno być niskie  bo trawa wymaga uregulowanego PH a po drugie ziemia jest  wypoczęta więc zboża powinne być naprawdę niezłe.  Ja mam kilka pól po łąkach i mam PH 5,84 jedynie czego bardzo mało to magnezu jest, ale przedsiewnie dałem kizeryt i wschody są niezłe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
2 godziny temu, pawelus1986 napisał:

18 marca w moim regionie to dość wcześnie (wschodnie Podlasie). Tu jeszcze widziałem jak ostatnio człowiek siał w połowie kwietnia..... a początek kwietnia to dla wielu normalny termin..... 

Uwierz mi, że jak pogoda dopisze to nawet początek maja jest dobrym terminem na siew owsa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3207
Napisano (edytowany)

Odmiana ma duże znaczenie,miałem bingo i one bardzo wrażliwe,żółknie jak czegoś brakuje a nawigator mniej żółknie bardziej intensywniej się krzewi i mocno zielony na tym samym stanowisku.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj