mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

WOJTUNIO    73
1 godzinę temu, Lukarso napisał:

Robicie ścieżki technologiczne w owsie? Bo ja się zastanawiam czy jest sens przy plonie 3-4 t/ha?

Mi by sie nie chcialo w d8 amazon odkrecac kolek do sciezek zeby ich nie robic. Ja bym je robil nawet dla jednego zabiegu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26

Bo się zastanawiam czy warto w moim przypadku :) Przy zakładanym 3-tonowym plonie NPK zastosuję pod korzeń, chociaż zastanawiam się czy zostawić trochę saletrosanu na 2. dawkę (15kgN)

- odchwaszczanie - nie wiem czy będzie sens, bo owies jest mocno konkurencyjny

- mikro - jak będą niedobory, zabieg niepewny

- insektycyd - jak będzie potrzeba, zabieg niepewny

Ewentualnie mógłbym kamienie z pola wyzbierać po ścieżkach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

W dzisiejszych czasach mając możliwość robienia ścieżek ktoś ich nie zakłada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26

Czemu w dzisiejszych czasach? :) Ścieżki można robić praktycznie każdym siewnikiem, a więc 20 lat temu też można było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Kiedyś mało kto robił bo nie wiedział po co i jak, a i konny siewnik nie miał możliwości takiej chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Znam wielu co mają możliwość, a nie robią bo kostki przy siewniku, do szerokości opryskiwacza nie pasują. Zaś dwa razy przerzucić na pusto to zbyt duży problem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
Lukarso napisał:

Bo się zastanawiam czy warto w moim przypadku :) Przy zakładanym 3-tonowym plonie NPK zastosuję pod korzeń, chociaż zastanawiam się czy zostawić trochę saletrosanu na 2. dawkę (15kgN)

- odchwaszczanie - nie wiem czy będzie sens, bo owies jest mocno konkurencyjny

- mikro - jak będą niedobory, zabieg niepewny

- insektycyd - jak będzie potrzeba, zabieg niepewny

Ewentualnie mógłbym kamienie z pola wyzbierać po ścieżkach :D

co roku odchwaszczam za ok 100zl do tego zawsze odżywka plonvit zboża za ok 25zl i obowiązkowo na mszyce cyperkill za ok 15zl plus paliwo 2 przejazdy- strzelam ze 20zl na ha więc przy plonie nawet 3 t to koszt ok 160zl czyli przy obecnej cenie ok 300kg owsa a przy takich zabiegach na pewno powinieneś mieć zwyszke plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

A co to za herbicyd za 100 zł ? 0.8 mustanga to jakieś 50 zł. Npk przy zakładanym płonie 3 t to bym nawet nie rozważał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja robię ścieżki,można wtedy nocą pryskać,i robota jest prostsza,ale ścieżki wyprze GPS.Zresztą słyszałem ze jeżdżenie po zbożu wywołuje choroby grzybowe ale czy to prawda nie wiem.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszkz    0

Dzięki za Wasze podpowiedzi. Co prawda za nic konkretnego jeszcze się nie zabieram, ale niedawno odziedziczyłam kawałek ziemi i tak powoli myślę, czy nie zająć się trochę jakąś gospodarką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Napewno coś tam wywołuje bo patogeny wchodzą poprzez uszkodonia, ale raczej znikomy wplyw na plon.jak

1 godzinę temu, Wiesi0 napisał:

Ja robię ścieżki,można wtedy nocą pryskać,i robota jest prostsza,ale ścieżki wyprze GPS.Zresztą słyszałem ze jeżdżenie po zbożu wywołuje choroby grzybowe ale czy to prawda nie wiem.

Jak to gps wyprze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26
6 godzin temu, Taurus83 napisał:

A co to za herbicyd za 100 zł ? 0.8 mustanga to jakieś 50 zł. Npk przy zakładanym płonie 3 t to bym nawet nie rozważał 

Na większy plon się nie porywam, bo działka o pH 4-4,5, zasobności niskie-niskie-bardzo niskie. Co prawda dostała rok temu 4,4 tony Morawicy, a w tym roku 7t wapna magnezowego, więc mam nadzieję, że pH już się trochę ruszyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    435

Zbliza sie zakup nawozow wiec jaki nawoz polecacie pod owies tarnogram czy polifoska 6 ? Roznica w cenie spora po rabatach i jaki nawoz lepszy tez pod mieszanke owsa jeczmienia i pszenicy ?? 

Zawsze dawalem okolo 180-200kg polfoski 6 na hektar 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
16 godzin temu, damianos95 napisał:

Zbliza sie zakup nawozow wiec jaki nawoz polecacie pod owies tarnogram czy polifoska 6 ? Roznica w cenie spora po rabatach i jaki nawoz lepszy tez pod mieszanke owsa jeczmienia i pszenicy ?? 

Zawsze dawalem okolo 180-200kg polfoski 6 na hektar 

Policz ile kosztuje czysty skladnik i ile rozpuszczalnego jest go w wodzie. Ja na to patrze i zawsze polifoska wychodzi najkorzystniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Nie i nie.

Ma wzejsc troszkę urosnąć i zmarznac. Chodzi o to, że  nie chce zostawiać na zimę gołego pola. Chyba, że polecacie jakaś inną roślinę do tego celu.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

W zeszłym tygodniu zeszła dopiero kukurydza z pola. Na tym kawałku była do kostki więc i tak by wywiało wierzchnią warstwę. Dlatego muszę to jakoś ratować. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj