mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Tomaszo88    0
2 godziny temu, KlimekPL napisał:

Susza? Ten akurat wygląda bardzo ładnie. W mojej okolicy można chodzić między łodygami owsa i żadnej nie przygniesc... 

Masakra. Chodziło mi o to, że u mnie dojrzewał strasznie szybko przez te upały a i z wodą w czerwcu już kiepsko było a to piasek 5-6 klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15

U mnie dziś pod kosę poszedł BINGO w C2 na piasku, VI klasa. Wytłukliśmy na próbę malutki kawałek- niecałe 0,7 ha. Oddało 2 pełne zbiorniki SUPRA, + trzeci już za okienko więc około 2 i 3/4 zbiornika. Jak na ten specyficzny, suchy rok to nie jest najgorzej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15
1 godzinę temu, KlimekPL napisał:

VI klasa na papierze albo wcale nie było suszy...

Susza była i to konkretna. Czerwiec bez żadnych opadów. Przedtem też skąpiło deszczu. Od połowy lutego spadło u mnie 125 litrów i to w zasadzie w 3 większych deszczach. Ziemia to faktycznie VI klasa z kilkuarową domieszką V. Objętościowo wygląda to ładnie, D-45 z podwójnymi burtami zasypana ale co z tego, jak na wadze pewnie dość mocno rozczaruje. Owsy lekkie w tym roku jak cholera. Weźmiesz w rękę, to nie czujesz że coś masz na dłoni. Może będzie z tego 2 tony, a może i nie. Tak czy inaczej, myślałem że będzie gorzej. Wstawię jutro zdjęcie i zobaczysz, że nie wyglądał zbyt ciekawie. Jeszcze podczas siewu miałem wpadkę z Sulky- ustawiłem bez próby kręconej na 200 kg, przejechałem ten kawałek, zaglądam do siewnika a tam niewiele co ubyło. Szybko więc zrobiliśmy próbkę i okazało się że wysiewał około 70 kg na hektar. Na maksymalnych ustawieniach doszło do 90-kilku. Więc nie było wyjścia i przejechałem po tym jeszcze raz. Tak czy inaczej wyszło łącznie około 160 kg na hektar w C2, co wydaje mi się zbyt mało.

Edytowano przez OFRK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@OFRK

VI kl. to jest to:

263wosp.jpg

i wg IUNG w Puławach tu jeszcze suszy wtedy nie było.

 

Jak poszedłem w częściowo w ciągu dnia zacienione miejsce, dostrzegłem plon główny na tym polu:

 

4j86f7.jpg

 

Edytowano przez Kos_pl
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

U nas 3klasa większość, to na kawałku na którym wygląda obecnie najlepiej to tak:

Jeśli chodzi o agrotechnike, na jesieni na cześć poszedł obornik, na cześć gnojówka(na kawalek, z którego są zdjęcia zbrakło, więc na jesieni nic nie dostał), przedsiewnie 130kg mocznika, później herbicyd, skracanie 1,5l CCC,  saletra 110-120 kg, oprysk 0.5l CCC + siarczan + mocznik + odżywki, które zostały mi z pszenżyta. 

Po siewie nie padało nic, aż do maja.

30kwietnia

W maju spore opady, wszystkie zboża poszły ostro

 

21maja

 

Zdjęcie z tego samego dnia z kawałka, który widać tam "wyżej"(w kwietniu wyglądał tak samo jak ten)

 

Czerwiec suchy

 

24czerwca

 

Lipiec jak narazie chłodny i deszczowy. Świeżych fot nie mam, na zdjęciu będzie słabiej wyglądał, bo niestety masa głuchego owsa wyszła.

 

Screenshot_20190713_060501.jpg

 

IMG_20190521_194833~2-1024x768.jpg

 

IMG_20190624_141605~3-1024x768.jpg

 

IMG_20190529_114445~2-1024x768.jpg

 

Edit

Ktoś mi powie, czemu wstawianie zdjęć jest tak skurwiale? Pisałem i wstawiałem zdjęcia chronologicznie, a jak zapisałem post to go rozjechało :/. Tak czy siak pierwsze zdjęcie z końca kwietnia, drugie koniec maja, trzecie koniec czerwca, czwarte to inne miejsce tej samej działki na koniec maja.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15

U mnie owsy wyglądają w ten sposób jak na zdjęciu. Podratował je maj w którym często przepadywało. Pola mam obecnie z uregulowanym pH,  rok w rok dawane NPK więc coś tam zawsze w ziemi zostanie. Może to dziwne ale żyta wyglądają u mnie gorzej niż owsy. Miejscami po 200 kłosów na metrze. Cudów na pewno nie będzie.

20190713_160226.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1557

U mnie w tamtym roku z ponad 1,5 ha była prawie cała przyczepa d47 owsa, tak wypaliło go. W tym roku na tym samym polu też owies i zrobione 5 pokosów(1/4 pola) i cały zbiornik w bizonie, zapowiada się na dużo lepszy rok,narazie postój bo deszcz. Dodatkowo ekologia i tylko obornik, ale co najgorsze obornik zamiast na jesień to na wiosnę, tak teść zarządza narazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2134
Dnia 12.07.2019 o 22:03, OFRK napisał:

U mnie dziś pod kosę poszedł BINGO w C2 na piasku, VI klasa. Wytłukliśmy na próbę malutki kawałek- niecałe 0,7 ha. Oddało 2 pełne zbiorniki SUPRA, + trzeci już za okienko więc około 2 i 3/4 zbiornika. Jak na ten specyficzny, suchy rok to nie jest najgorzej. 

Ziemia V-VI klasa (pH 5,5) przedplon łubin na poplon zaorany na zimę, wiosną 32000l/ha gnojowicy od tuczników +34N przy strzelaniu w źdźbło i nakoszone całe 1,3t/ha...

VI klasa lub susza tylko na papierze, bądź jedno i drugie ;) 


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Pierwszy rok mojej uprawy pH 4.7 wyglądać w miarę wygląda ale coś czuję że nie będzie gęstości.Dól zielony a wiechy zaczynają się obsypywać 😑

IMG_20190711_201043.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

W kuj-pom młócił ktoś owies? Mam mieszankę owies/pszenica jara, zawsze równo dojrzewało, w tym roku owies spalony, pszenica jara ziarno miękkie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OFRK    15

Trochę daliście mi do zastanowienia z tą moją klasą ziemi. Może i faktycznie trochę w papierach te klasy są pozawyżane, choć powiem Wam że często pod skibą na tym kawałku żwir się już pokazuje, także szału na pewno nie ma. Wczoraj sąsiad 2 działki dalej wytłukł 3,2 ha owsa - zważone 3600. U mnie tak jak mówiłem, objętościowo jest ładnie,  ale wagowo na bank będzie kicha. Na tych samych ziemiach mam w tym roku kilka hektarów żyta hybrydowego- wygląda tragicznie. Dużo gorzej niż owies. Ziarno jak mak.  Pewnie nawet koszty się nie zwrócą. Trzeba będzie dobrze pomyśleć, czy w przyszłym sezonie będzie sens tu cokolwiek siać, czy tylko zaorać dla dopłat bądź zasiać jakieś wysokobialkowe. Doradźcie mi jeszcze, ściąłem słomę z owsa, pryskać to mocznikiem przed podoraniem czy lepiej jakimś Humusem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Ja mam z kolei inne pytanie - na wszystkich działkach mam duży problem z owsem głuchym. Owies na parę lat mi chyba wypada z uprawy. Jaka roślina nadaje się do zmianowania ze zbożem, w której łatwo jest zwalczyć owsik i która jest mało pracochłonna w uprawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Jęczmień jary. Tylko ph musi się zgadzać.

3 godziny temu, OFRK napisał:

 Doradźcie mi jeszcze, ściąłem słomę z owsa, pryskać to mocznikiem przed podoraniem czy lepiej jakimś Humusem?

Jak masz za dużo kasy to ci podeślę nr konta 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

pH narazie leży, a wapno narazie też leży o czeka na jesień. Do tej pory przed zrobieniem badań próbowałem jęczmień, to szkoda roboty.

Chciałem koło 10ha obsiewać ozimina (pszenżyto narazie, później pszenżyto/pszenica, a 5 jakimś łubinem, gryka czy innym "czymś" co się przyda i dla gleby, da trochę masy, będzie dobrym przedplonem,  i będę mógł w tym zwalczyć owies głuchy. Tak naprawdę to moze być coś, czego nie będę zbierał, tylko talerzowka. Zastanawiam się, czy np nie siać czegoś, poczekać aż powychodzi owsik, ale nie zdąży się wysypać, polecieć talerzowka w lipcu, odczekać aż znów powschodzi wszystko, glifosat, wapno, talerzowka, orka, ozimina. Kasy z tego nie będzie, ale licząc dopłaty dokładać nie powinieniem, a choć przerwał bym monokulturę i z czasem zwalczył to gówno może. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2350

daron jak trafisz w mokra ziemie doglebowka w lubinie to wyczysci wszystko tylko gorzej jak tego deszczu nie ma . dzis wykosilem ok 25ary owsa i zbiornik w claas consul pelny w tamtym roku w zbiorniku miałem 1600 kg pszenicy wiec tu 700 kg musi byc tym bardziej że ziarko wyglonda nieźle nie to co w tamtym roku odmiana bingo 6 kl piaskownia


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Średni plon z gospodarstwa w tym roku owsa to uwaga uwaga 3.1 tony z hektara. Objętościowo wygląda.. po zważeniu pierwsza myśl waga się popsuła. Szacuje 40 procent spadku plonu po tych plewach niewypełnionych które zostają za kombajnem. Kolor ma super i to na  tyle z radosnych wieści.

Wszystko w C1 i kawałeczek w C2 bingo i nawigator. 

Ziemia nie tragiczna 5 i trochę 6. 

Czuje niedosyt na owsie


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153
6 godzin temu, Pawel2678 napisał:

a co lepiej sypało nawigator czy bingo?

 

Na oko ładniej nawigator ciut niższy i gęstszy wydawać by się mogło że był taki bardziejszy. Na oko podkreślam. Różnica objętościowo minimalna po zbiornikach a nie rozważane.


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254
15 godzin temu, damian007 napisał:

Średni plon z gospodarstwa w tym roku owsa to uwaga uwaga 3.1 tony z hektara. Objętościowo wygląda.. po zważeniu pierwsza myśl waga się popsuła. Szacuje 40 procent spadku plonu po tych plewach niewypełnionych które zostają za kombajnem. Kolor ma super i to na  tyle z radosnych wieści.

Wszystko w C1 i kawałeczek w C2 bingo i nawigator. 

Ziemia nie tragiczna 5 i trochę 6. 

Czuje niedosyt na owsie

Jakiego plonu oczekiwales na tej glebie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

4. Podobna mozajka rok wstecz na tyle się wybroniła. Wiadoma sprawa że woda i klasa ziemi i niewiadomo jak rośliny nie wykarmi na takich stanowiskach i spadek zawsze będzie ale u mnie jest gorzej niż zeszły sezon. 


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Żniwa owsa zakończone co do plonu to z ok 3.4ha sypnoł 11 zbiorników bizona z056 jak na taką suszę zwłaszcza w czerwcu gdzie spadło 7mm deszczu to z plonu jestem zadowolony.


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsbil    29

U nas 2,2ha Bingo, wysiew 160kg/h, klasa IVa-Va, przedplon facelia - wyszło 3,6tony/ha


Ursus C360
Ursus C330
Sprzęty stare ale jadą, po swojemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj