mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

masio513    50

Do jakiej temp wytrzyma owies ? W tamtym roku mialem zasiane mieszanki jeczmien z owsem w maju bylo 7 stopni na minusie owies zostal na kazdym poku oprócz nowego bardzo zaniedbanego bo i pszezyto wymarzlo w tym roku ze 40 lat nie widzialo obornika

Książkowo do -8 wytrzyma, a praktycznie to czas pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Ja niestety jeszcze nie zasiałem warunki nie pozwoliły ale w tym tygodniu to już obowiązkowo zapowiadają ocieplenie to może wreszcie obeschnie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

W tym tygodniu raczej i mi uda się zasiać. Po 3 latach siewu na działkach, gdzie wjazd jest możliwy zawsze, w tym roku mam na takim mokrym polu, że siew przed początkiem kwietnia można uznać za sukces :)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Dzisiaj udało w końcu posiać się owies, odmiana Kasztan. Miał może ktoś z was tą odmianę, jakieś opinie?? 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Panowie jeśli do 7 dni zasieje owies , prawdopodobnie Harnaś to nie będzie to za późno? Zostało mi jednak pole i coś wypadało by jeszcze posiać. Dla porównania bym miał pole na którym był siew 14 marca , dawka 200kg/ha + 42kg samego azotu oraz  pole na którym będzie wysokie pH + 300kg/ha npk z magnezem itd. + siew siewnikiem a nie rzutowo. Sam jestem ciekawy jak urośnie z nawozami mimo późnego siewu

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nie jest jeszcze jakoś strasznie późno, ci którzy do tej pory w ogóle nie mogli wjechać w pola też dopiero zaczynają siewy. A może zamiast owsa pszenżyto jare albo jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Zboże siane z przeznaczeniem na pasze i słomę dla owiec bo to i to jedzą, aczkolwiek jeśli pszenżyto by jadły to faktycznie lepiej by było to zasiać, bo jęczmień nie wiem czy by jadły , a słome to chyba nie przez te kłosy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

na owies nie jest wcale późno, no może na płd-zach ale też bym siał. dzisiaj pojechałem zerknąć na stanowisko a tam papka jak w misecce u dzidziusia :/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

dokładnie tak jak Benny mówi na Podlasiu BBI nie da się jeszcze z azotem I strzał wjechać na oziminy, a owies tylko na piachu posiany i pada co drugi dzień. Żubry rzepak niszczą to jest dopiero tragedia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

A już kurwica bierze. 2.5ha posiane zucha 400szt. Bingo i breton czeka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Wybór jednak padł na mieszanke owsa z pszenicą jarą , dziś zamówiłem na 70 arów tej mieszanki 200kg saletrzaku 27N oraz 150kg Polifoski 8  npk-s 8-24-24-9, czy takie nawożenie wystarczy żeby coś zebrać? Klasa 3,4 miejscami 5, odmiana prawdopodobnie Harnaś, saletrzak dobry bo z magnezem i wapniem , u mnie zawsze chyba tego magnezu było mało bo raz , że ponad dekade nie było nawozów i wapnowania, w tym roku było pod koniec lutego wapno tlenkowe sypane więc ciekawe co z tego będzie bo już powinno odkwasić ładnie, owies siany będzie wkońcu siewnikiem , a wczoraj zasiał jeden gospodarz we wsi, też rzutowo , później broną przejechał i praktycznie wszystko na wierzchu!!! nie wiem jak to urośnie ale dla mnie takie sianie nie ma sensu, ja też posiałem rzutowo , jeździłem bronami lecz dalej zostawało na wierzchu lecz wkońcu udało się wszystko zakryć po przejechaniu broną ciężką z dużą prędkością i teraz ładnie to wygląda. Jak to wszystko wyjdzie to zrobię zdjęcia i będzie każdy widział różnicę między rzutowym siewem a standard siewnikiem. A tak poza tym to warto bronować jeszcze po siewniku?

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam8056    6

  owies siany będzie wkońcu siewnikiem , a wczoraj zasiał jeden gospodarz we wsi, też rzutowo , później broną przejechał i praktycznie wszystko na wierzchu!!! nie wiem jak to urośnie ale dla mnie takie sianie nie ma sensu, ja też posiałem rzutowo , jeździłem bronami lecz dalej zostawało na wierzchu lecz wkońcu udało się wszystko zakryć po przejechaniu broną ciężką z dużą prędkością i teraz ładnie to wygląda. Jak to wszystko wyjdzie to zrobię zdjęcia i będzie każdy widział różnicę między rzutowym siewem a standard siewnikiem. A tak poza tym to warto bronować jeszcze po siewniku?

 

Jak siejesz ,,rzutowo'' to trzeba później jeszcze raz kultywatorem przejechać a dopiero wtedy bronami i powinno być ok , ale wiadomo siewnikiem zawsze będzie lepiej. A co do bronowania po siewniku to moim zdaniem warto pod warunkiem , że siejesz samym siewnikiem bez agregatu.  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Adam8056, tak samym siewnikiem bez agregatu, a wypowie się ktoś na temat tej dawki nawozu którą podałem? Był bym wdzięczny. I ostatnie czy po rozsianiu nawozu przed siewem  trzeba koniecznie przejechać kultywatorem czy wystarczy brona cięzka z wałem strunowym?

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Na owies jeszcze późno nie jest, do 10kwietnia  to optymalny siew w całym kraju   Rzutowo odpuść sobie na przyszłość ,,spulchni glebe i potem siewnikiem siej ,to zapewnia odpowiednia głębokość siewu ,lepsze wschody ,po sianiu zagarni brona jesli siewnik nie jest wyposażony w pazurki  ,co do nawożenia to wyznacznikiem kwasowosci jest jęczmień  (nie lubi kwaśnej)w mieszankach zbożowych  owies z pewnościa da zadowalający plon jest tolerancyjny na ph . Na twoich glebach powinienes miec plon powyzej 5 t  ale siane siewnikiem ,saletrzak pod korzeń ,polifoski troche mało  na tej 5tej klasie ,ja sieje polidap 150kg i sól potasową też 150 kg do tego uzupełniam azot 100kg saletrzak ,reszta juz na rosline

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Tomasz dzięki za odpowiedź, raczej te 200 kg saletrzaku powinno wystarczyc i 150 polifoski jeśli mówisz że tak z 5t z ha powinienem uzyskać, jeszcze planuje jakieś odżywki z fazie wzrostu więc powinno być ok. Jeśli koło 5 ton by sypło to i tak sukces bo u mnie bez nawozów itd, na lekko-kwasnej glebie (pH 5-6) zbierali nie wiem czy nawet nie 2t z ha. ale to bez wapnowanie nawozów itd . Dalej nie wiem co z tym nawozem , pole już nie jest w ostrej skibie bo było koło miesiaca temu kultywowane (wapnowanie) i dalej nie wiem czy wysiać nawozy i kultywator czy wystarczą tylko brony cięzsze z wałem strunowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

plon podałem według swoich gruntów  ,jesli masz glebę wyjałowiona to w pierwszym roku mozesz nie osiagnac takiego plonu ,ale jak największych  Ci życze :)

co do uprawy przedsiewnej ,wysiej nawozy  i upraw kultywatorem max 10cm głęboko ,na glebach cięższych gdzie beda grupy ,możesz przejechać dodatkowo bronami z wałem  ,chodzi o to aby gleba była pulchna ,i najlepiej w ten sam dzień siej siewnikiem ,aby zbytnio jej nie przesuszać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Dzięki wielkie :) a o te uprawki przedsiewne pytałem bo chciałem ograniczyć do minimum liczbę przejazdów :) Sam owies siałem 14 marca lecz poszło tylko 42 czystego N na ha bez P i K , da radę jeszcze potas i fosfor sypnąć np. przed deszczem żeby coś to dało bo tam była bodajże 3 klasa i tam można dobry plon zebrać a z racji , że nie było dawane P i K to szkoda , żeby nie wykorzystać potencjału gleby. Ten owies jeszcze dobrze nie powschodził więc nie wiem , kiedy i co sypnąć? może polifoska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

plon podałem według swoich gruntów  ,jesli masz glebę wyjałowiona to w pierwszym roku mozesz nie osiagnac takiego plonu ,ale jak największych  Ci życze :)

co do uprawy przedsiewnej ,wysiej nawozy  i upraw kultywatorem max 10cm głęboko ,na glebach cięższych gdzie beda grupy ,możesz przejechać dodatkowo bronami z wałem  ,chodzi o to aby gleba była pulchna ,i najlepiej w ten sam dzień siej siewnikiem ,aby zbytnio jej nie przesuszać

W jakim celu ta uprawa na 10 cm pod owies? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

dokładnie  ,po za tym  redliczki w siewniku maja mniejszy opór i lepiej sie zagłębiają w grunt ,napisałem max 10 ze względu na glebe. na słabych uprawkę możesz zrobić plyciej aby zbytnio nie przesuszać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj