mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Ogon988    18

Panowie czy nawozy typu polimag czy jakiś wieloskładnik można jeszcze wysiać na wierzch jak już jest posiane? Czy lepiej poczekać aż skiełkuje żeby nie poparzyć wschodów czy coś? Przed siewem tylko poszła i koło 15 kg polifoski 12 , saletra 34n 2x25kg czyli  42kg N w czystym składniku jak napisał kolega KlimekPL :) Niby powinno się przed siewem całość ale czas gonił. a coś trzeba sypnąć żeby myśleć o jakichkolwiek zbiorach, ph 5,4, a o wieloskładnik pytam bo po analizie wyszła mała zasobność gleby 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Wczoraj zasiałem owies Bingo, wyszło 200kg na hektar. Trochę sporo, ale siałem na zaperzonym nieużytku. Doświadczenie juz pokazało, że na takich polach lepiej wychodzi nieco gęściejszy siew, lepsza konkurencyjność z chwastami i wschody też nie są najlepsze na takim poligonie gdzie leży dużo kęp na wierzchu. Zobaczymy, co z tego ostatecznie wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

siew zawsze powyzej 220kg/ha odmiana mi nie znana ale owies ladny i ciezki w porównaniu do innych, nawozenie 150 poli 6 i 200 saletry wszystko przedsiewnie i bez skracania plon zadowalający ok.3,5-5.5ha napiszcie jakie wy nawozenie stosujecie


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

Ale zapewne skracasz? Tez myślałem nad mocznikiem ale słyszałem ze po nim bardziej kladnie. Mimo to z hektar dla próby posieje z mocznikiem 200kg i 150 poli6 i bez skracania.


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Mam zamiar dać CCC i tyle, wiesz nie wiem czemu ma bardziej wylewać, w zeszłym sezonie dałem saletrzak a potem saletre i też trochę wyległo ale plon przyzwoity.
*wylegać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja o sianiu mogę narazie zapomnieć,wszędzie mokro nawet na oziminy azot nie sypany a wczoraj jeszcze dolało. Nawożenie w tym roku bedzie 150 sól  100 polidap i 150 mocznik. Później tylko na chwasty lintur 150gr i czekamy do żniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Też mam zamiar owies pryskać Linturem, słyszałem że na lintur skończyło się zezwolenie i może być sprzedawany tylko do końca marca natomiast okres stosowania przez rolników mija z końcem września 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Panowie po tym siewie rzutowym po deszczu chyba pół nasion na wierzchu jest czyli wyjdzie wysiew 100kg/ha, siew był robiony 14 marca i nawet jeszcze kiełków nie puściło .Czy te nasiona co są na wierzchu skiełkują i korzeń pójdzie w ziemie czy to już nie urośnie? Jeszcze nic nie skiełkowało to można by było broną przejechać, nie wiem co robić

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

. zależy co to za gleba. jak jest ciężka, wyschnie zaraz i się zrobi twardo to może być ciężko z tym kiełkowaniem. a bardziej z ukorzeneiniem się 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Panowie po tym siewie rzutowym po deszczu chyba pół nasion na wierzchu jest czyli wyjdzie wysiew 100kg/ha, siew był robiony 14 marca i nawet jeszcze kiełków nie puściło a ziarno w glebie tak jakby już miało gnić. Czy te nasiona co są na wierzchu skiełkują i korzeń pójdzie w ziemie czy to już nie urośnie? Jeszcze nic nie skiełkowało to można by było broną przejechać, nie wiem co robić

 

ptaszory Ci wydłubią i zostanie tylko łuska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Gleba jest lekka , ptaki raczej nie zjedzą bo już ponad tydzień to siedzi ,nie wiem jeszcze dziś mógł bym przejechać bronami lekkimi ale nie wiem czy jest sens

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

nie wiem jak u Ciebie ......u mnie wszystko co pozostało przy np podnoszeniu zestawu wydziobały w piz..du tylko łuska się czerwieni ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Nie wiem czy to bronować jeszcze raz, a brony pewnie i tak tak nie zakryją , jeśli to na wierzchu skiełkuje samo i pójdzie w ziemię to nie będe ruszał nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Raczej te nasiona na wierzchu Ci nie skiełkują takie jest moje zdanie. Ziarna owsa to muszą być przykryte glebą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    783

Skielkowac jakos skielkuje. Ale jak bedzie z pozniejsza kondycja takich roslin - raczej nic dobrego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jeśli się martwisz że będzie za rzadko to dosiej jeszcze i przeleć kultywatorem jeśli masz i później broną wyrównaj.Jeśli ktoś myśli że zasieje owies w zimną ziemie i po tygodniu skiełkuje to jest w błędzie min 2 tygodnie po 3 będzie znać rzędy to zależy jeszcze od temperatury. Inaczej ma się z jesiennymi zasiewami gdy ziemia jest wygrzana to kiełki są po kilku dniach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

Taki sam  problem miałem  dubletem pszezytem jarym siełem 16.03 od tamtej pory co dzienie padało 

dzisiaj byłem na polu to rence mi opadły 40procent ziarna na wierzchu

poszły brony w poprzek pola i jest teraz gitara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Jutro spróbuję coś zdziałać i dam znać , a do ilu cm maksymalnie może być wsiane ziarenko bo znowu za głęboko przejade to nie będzie wschodów, tak do 5 cm? Jeszcze chyba ten owies w ziemi nie puścił kiełków to może nic się nie stanie jak przejade broną lub kultywatorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Najpierw sprawdź czy ten w ziemi Ci nie skielkowal jeśli nie to śmiało tak jak kolega pisał hacz brony i zabronuj to albo w poprzek lub przynajmniej pi jakimś skosie a jeśli są kiełki w tych w ziemi to hacz siewnik i dosiej te 60-100kg jak uważasz i też będzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj