mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Gość adrian   
Gość adrian

u mnie na polu na którym mam siać owies to woda stoi jeszcze i kaczki brodza hehe a bingo juz czeka z centrali okolice BP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

U mnie jutro trzy ostatnie pola i cały owies zasiany- dzisiaj mała awaria siewnika zmusiła do wcześniejszego zjazdu z pola...
U was bingo też ma taką słabą siłę kielkowania 87% ?

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

mój bingo   trzeci odsiew 50 % ,kupiłem c1(91%) a na próbie 50%  ,więc niema co się przejmować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

NO miał być groch aale czym wtedy zwalczyć chwasty???

Groch planuje zasiać w mieszance z łubinem

 

po siewie afalon 1,5l z chlomazonem 0,1-0-15l można dorzucić sencor liquid 0,3l i jako że to mieszanka to raczej ziele się nie przebije zboże i groch zagłuszą jedynie 1 liscienne ale jak nie ma problemu z owsem głuchym  to powinno być dobrze.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Panowie czy kwalifikat trzeba zaprawiać? Odmiana harnaś. 

I takie pytanko czy dobrze zrobiłem że wysiałem nawozy bez uprzedniej uprawy tzn wysiałem na "ostrą skibę" i dopiero planuje wjechać agregatem, czy ma to jakieś znaczenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To  kwalifikat nie jest  zaprawiony? 

z nawozami  dobrze  że przed  agregatem  rozsiałeś


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kwalifikat musi byc zaprawiony ,jesli nie jest to Ciebie ktos oszukał ,co do nawozu to jak najbardziej pod agregat wszystko ,nawet azot możesz sypnąc  typu saletrzak czy mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Dzięki za odpowiedź :) Sypłem saletre i polifoske. A co do kwalifikatu to kupiony raczej z dobrego źródła pisze na worku Małopolska Hodowla Roślin wraz ze znaczkiem, worki zwykłe nie papierowe więć nie wiem, owies wygląda na oczyszczony ale nie widać żeby był zaprawiony chyba , że jakaś bezbarwna zaprawa. Jakąś w domu zaprawe mam to moge najwyzej na mokro zaprawic w betoniarce.

I czy sieje ktoś rzutowo i później 2 razy bronami lekkimi? Sąsiad tak sieje i jest super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

nie ma bezbarwnych zapraw ,worek nie ma znaczenia rożnie są pakowane ,zalecam przynajmiej zaprawić Funabenem

Saletra to raczej pogłównie ,ten nawóz szybko działa i raczej to złe rozwiązanie ,pod korzeń, lepiej stosowac nawozy azotowe wolniej rozkładające się 

co to jest rzutowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Siew rzutowy polega na rozrzucaniu ziarna ręką lub rozsiewaczem prosto na ziemie. Swoją drogą da się wyczytać, że coraz więcej rolników decyduje się na siew rzutowy bo ponoć jest to ekonomiczniejsze.

 

Skąd kupowałeś to ziarno i jeśli można wiedzieć to ile kosztowało? Harnaś też powinien być chyba zaprawiany. Masz na worku taką etykietkę?

 

http://iagrofoto.pl/eng_pm_OWIES-HARNAS-2825_1.jpg

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Saletry nie duzo poszło bo 50kg na 40arów , dokupie chyba saletrzaku i jeszcze przed siewem jakaś polifoske bo nie dużo nawozu jeszcze dałem. Zaprawie jakąś zwykłą do zboża bo mam na półce lub kupie jakąś lepszą zaprawe. 

Rzutowo chodziło mi , tak jak kolega wyżej napisał :)

Co do etykiety to taka dokładnie jest w górnym rogu. Wyszło coś za 3 worki koło 190zł aczkolwiek nie wiem bo to nie ja kupywałem , jutro będe wiedział to napiszę ale raczej nie będe cudował tylko zaprawie ziarno i wysieje bo raczej to kwalifikat tylko ciekawe  czemu nie zaprawiony, raczej nie podrabiają worków i sypią oczyszczone z wialni

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A masz na tej etykiecie podaną nazwę zaprawy? Jeżeli tak to zaprawa musi być widoczna, ziarna powinny być zabarwione na czerwono.

Może podaj też jeśli możesz zdjęcie tego worka i etykiety tak z czystej ciekawości bo jeszcze nie spotkałem się z kwalifikatem w workach innych niż papierowe :)

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Z etykiety wychodzi na to , że to kwalifikat tylko nie zaprawiony

 

post-55090-0-44070000-1489442664_thumb.jpg

post-55090-0-15997000-1489442718_thumb.jpg

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

 Swoją drogą da się wyczytać, że coraz więcej rolników decyduje się na siew rzutowy bo ponoć jest to ekonomiczniejsze.

 

 

 

rolników czy paparuchów ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

To wygląda jak plewa a nie nasiona, poza tym nie zaprawione i ta cena to też do niczego nie pasuje. A tak apropo to te całe 3 worki chcesz wysiać na te 40 arów, toć to chociaż o jeden worek za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nawet brak informacji o zdolności kiełkowania i ziarno faktycznie brzydkie, nawet na fotce widać dużo samej łuski. Brzydko to pachnie....

 

 

rolników czy paparuchów ? 

 

Nie chodzi mi oczywiście o rozsiewanie ziarna lejkiem i bronowanie. Poszukaj sobie informacji w necie o siewie rzutowym. Dla mnie to też brzmi jak abstrakcja, no ale może i coś w tym jest....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

też nigdy nie widziałem kwalifikatu w workach innych niź papierowe. To przekręt. Tomek piszesz źe saletra to pod korzeń złe rozwiązanie i proponujesz saletrzak. Tylko źe to identyczne formy azotu...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jk33    3

po siewie afalon 1,5l z chlomazonem 0,1-0-15l można dorzucić sencor liquid 0,3l i jako że to mieszanka to raczej ziele się nie przebije zboże i groch zagłuszą jedynie 1 liscienne ale jak nie ma problemu z owsem głuchym  to powinno być dobrze.

 

 witam, w sobote owies posiany ,czy teraz można tym prysnąć przedwschodowo czy dopiero jak owies wzejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

ile siejecie kwalifikatu bingo?

sprzedawca powiedział ze 160kg na 1 ha wystarczy a na worku napisane 210 kg- tyle to nie wysieje nasion z zeszłego roku

kiełkowanie na poziomie 90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2127

Podaj MTN i będzie można coś Tobie podpowiedzieć ;)


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

po siewie afalon 1,5l z chlomazonem 0,1-0-15l można dorzucić sencor liquid 0,3l i jako że to mieszanka to raczej ziele się nie przebije zboże i groch zagłuszą jedynie 1 liscienne ale jak nie ma problemu z owsem głuchym  to powinno być dobrze.

właśnie to,ze tam głuchego jest mnóstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Ja dziś dopiero zasiałem, na ok. 35-40 arów wyszło mi cos kolo 100kg bo rzutowo i trzeba się liczyć z tym , że coś tam  ziaren po bronowaniu zostaje na wierzchu.

A jak już mowa o opryskach to lepiej po siewie czy jak owies podrośnie? Czy to i to? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj