mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

KlimekPL    792

soltys, siałeś kiedyś owies w ugór orany na wiosnę? Mam generalnie mało czasu na pracę w polu i nie wiem jak pogodzić orkę, nawozy, uprawę i siew aby zdążyć to w sensownym terminie posiać, tak maksymalnie do połowy marca. Myślałem, aby bezpośrednio po orce, najlepiej tego samego dnia puścić agregat bo jak ziemia odleży to zęby agregatu wyciągają mnóstwo syfu na wierzch i robić się nie da, a w świeżej ziemi może lepiej to pójdzie, potem nawóz i znowu agregat i niedługo siew. Owies chyba nie wymaga siewu w odleżałą glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Też mam taką sytuację dzierżawa orne/ugór/pastwisko. Lecę talerzowka w to jeśli bedzie potrzeba, orka, nawozy i siew. No chyba że bedzie mokro przesadnie to czekam aż obeschnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

Witam planuje przedsiewnie dac 200 polifoski 6+ 200 saletrzaku bo wolalbym mocznik ale braknie mi go i wysieje to co zostanie czyli saletrzak. Dobre rozwiazanie czy jednak lepiej mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Ja bym siał już dawno o ile bym dał rady wjechać.
Czego się boicie chopy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

U mnie na jeden kawałek można już spokojnie wjechać gdzie ma być owies, tylko jeszcze nigdy tak wcześnie nie siałem zazwyczaj połowa marca. Nikt jeszcze się nie rusza w okolicy  :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal25791    25

Mocznik czy saletrzak będzie lepszy przedsiewnie ? W tamtym roku stosowałem saletrzak przedsiewnie i później pogłównie i byłem zadowolony z efektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja postaram się przed weekendem rozsiać nawozy i przebronować i jak pogoda będzie w miarę to po niedzieli spróbuję siać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

Ja dałem 250kg tarnogranu 5-10-25 oraz 150kg saletrzaku wczoraj agregat i w sobotę siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Ja tam sieje jak tylko będzie sie dało wjechać w pole, może na nawet po niedzieli spróbuje coś zasiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

W poniedziałek jeszcze była mała nadzieja na wyjazd w pole ok piątku soboty ale po wczorajszym obejściu ozimin miejscami  buty wpadały w błoto a od wieczora pada a teraz leje więc nie ma co się napalać ,raczej drugi tydzień odpoczynek domowy jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Na najgorszym piachu, górkach idzie.

A tak to tonie po jaja z uniesionym sprzętem. W sobotę po południu druga próba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

soltys, siałeś kiedyś owies w ugór orany na wiosnę? Mam generalnie mało czasu na pracę w polu i nie wiem jak pogodzić orkę, nawozy, uprawę i siew aby zdążyć to w sensownym terminie posiać, tak maksymalnie do połowy marca. Myślałem, aby bezpośrednio po orce, najlepiej tego samego dnia puścić agregat bo jak ziemia odleży to zęby agregatu wyciągają mnóstwo syfu na wierzch i robić się nie da, a w świeżej ziemi może lepiej to pójdzie, potem nawóz i znowu agregat i niedługo siew. Owies chyba nie wymaga siewu w odleżałą glebę.

w ubiegłym roku po takiej bylicy ok 1,8-2m wysokości i wygladało to tak

talerzówka,orka z wałem,nawóz-wszystko jednego dnia, następnego siew zestawem....

U Ciebie proponowałbym zaraz po orce rozsiać nawóz,uprawić i siać.

Wydaje mi się,ze owies jest mniej wrażliwy na nie odleżałą glebę niż choćby żyto.Wg. mnie najważniejsze jest to aby nie mieszać tej ziemi za dużo...

Co do siewu to mam nawozy rozsiane i pole powłókowane miałem siać jutro bądź w sobotę ale dziś pada i siew się opóźni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Owies chyba prawie wcale nie reaguje na przedplon, tj. jest mu obojętny, można siać po czymkolwiek z podobnym rezultatem. A już na pewno jest to dobra roślina fitosanitarna w monokulturze zbożowej.

 

sołtys, no albo w tą, albo w następną sobotę będę kontynuował orkę jak wyrobię się z nawozami na ozime, ostatnio robotę przerwała mi "awaria" pługa, mój piękny Overum coś ma nie tak ze sprężynami i podnosi środkowy korpus przy zagłębianiu w ziemię i środkowej skiby nie odkłada tylko redli samym lemieszem. Na początku było ok, teraz coś wyskoczyło a już nie miałem czasu się temu dokładniej przyglądać.

 

A co do siewu w nieodleżałą glebę to jest tylko jeden problem, bo w takim miękkim piachu nietrudno utopić ziarno głęboko a potem będzie wyłazić miesiąc. Chyba przyda się zainwestować w porządny wał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

Zasiany 1ha zostało 29ha pogoda dzis odgonila hehe owies kws contenDer 152kg Na Ha Przedsiewnie 400kg Lubofoski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

@soltys48. A tobie kto każe baranie mama?! Robię sam i tak mi najlepiej wychodzi jak nie znasz sytuacji to się zamknij.
@Tomek90. Chodzi o to że dajesz 200kg polifoski 8 i 200kg saletrzaku pod agregat i siejesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

@rafał25791 raczej lepszy jest saletrzak od mocznika ponieważ saletrzak nie zakwasza gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

jak leming powiedział ze się szykuje to cała wioska lemingów musi być [przed nim w polu.

Siałem owies w ugór, w tamtym roku. 550szt/m2

Był ugór niski przegryziony jesienią bydłem, orka, z racji że daleko siew agregatem+siewnik na talerzach. Po zasianiu było widać ziarnka na wierzchu do max15%straty. Przed siewem zero N z racji wyrównania przejazdu z innym polem do 2giej dawki N. Dostał na początku kwietnia tylko 45N mocznika. Jak kosiłem wyglądał na rzadki , plon 4t gleba lekka 5-6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Każdy azotowy nawóz zakwasza glebę, tylko saletrzak przez to że zawiera wapń i magnez wolniej się rozkłada niż saletra, oraz w mniejszym stopniu zakwasza glebę w porównaniu do mocznika.


Jeśli chodzi o gęstość siewu to różnie to bywa w poprzednim sezonie tam gdzie wsiałem rzadko zbierałem dużo gdzie za gęsto szkoda było kosić bo po deszczach w czerwcu i lipcu "od młodził się"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Potrzebuję owies na siew, najlepiej okolice Tomaszowa Lub. ewentualnie Zamościa jak ktoś posiada ładny owies moze nawet pierwszy rok po centrali to proszę o informacje. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

4 ha zmęczyłem, mam nadzieję, że mi się to opłaci. Miejscami dobrze miejscami siadał, i koleiny znać.

Agregat 2,2m z wałkami strunowymi podpięty pod 100km.

Jak ruszone, to sknie w oczach. Dwa trzy dni w najgorszych miejscach poprawka agregatem nawóz i myślę jak nie zleje, to posieję około środy, czwartku skorpiona.

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj