mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Tomek90    2248

Słabo kolego. Skoro dziadek orał koniem to ja tez muszę/? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

w zeszłym sezonie  200 kg polifoski 6 + 150 kg mocznika + 100 kg kizerytu  przedsiewnie ,siew Bingo 200 kg/ha + oprysk na chwasty troszkę siarczanu magnezu , raz skracanie , ( trochę leżało)plon ok 5t , (mam małe doświadczenie) w tym sezonie  plan następujący siew ok 180 kh/ha , nawożenie polifoska 6 200kg +mocznik 100 kg +siarczan magnezu  +mocznik na chwasty Mocarz , skracanie ,później ewentualnie ok 100 saletry (żeby panować nad uprawą) i mam nadzieję że  grzyba nie trzeba będzie zwalczać , w zeszłym roku część zasiałem 100 kg/ha musiałem dosiewać  ale część zostawiłem  tragedii nie było troszkę rzadko ale przy 150kg podejrzewam  że różnica był by niezauważalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    496

Trzy lata temu jak posiałem owies po kukurydzy była kilka lat i obornik do oporu co roku. Z Francji jakaś odmiana to z 2.3 h miałem 3 przyczepy 4-tonowe i 2 przyczepy 6-tonowe . Pieknie  wyrosło jak okiem sięgnąć równiutkie na całym polu. A owsianki miałem 40 bel po sipma ale dobrze zbite bo dla siebie. Obornik dobrza rzecz no i chyba owsu w jednym miejscu nie można siać kilka razy tylo co jakiś czas zmieniać

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

co Ty pier**lisz za przeproszeniem???Na słabszej ziemi gęściej siać???A co to później wyżywi???

 

Kolego teoretycznie masz racje ale jest jedno ale np. gdy zasiejemy na 2 polach owies na 6klasie na jednym 280 nasion a na drugim  powiedzmy 450 nasion na metrze (nawozu damy powiedzmy optymalnie) i podczas krzewienia będzie susza to wiadomo że na poletkach będziemy  mieli obsadę 280 i 450 roślinek na metrze i podczas strzelania w źdźbło  zmieni się aura i będzie już wilgotno do samych żniw i gdzie wtedy kolego sołtys 48 będzie większy plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

jakie zastosowales nawoznie??

 

pod korzeń 100 kg NPK, pod koniec krzewienia 100 kg saletry. dodam tylko że w lipcu było gradobicie i na ziemi leżało pełno owsa, klasa od IIIb do VI. byłem w szoku.  w 2016 mimo gęstszego siewu i większego nawożenia średni plon na poziomie 4,4. tyle że termin siewu ok miesiąca pózniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Kolego teoretycznie masz racje ale jest jedno ale np. gdy zasiejemy na 2 polach owies na 6klasie na jednym 280 nasion a na drugim  powiedzmy 450 nasion na metrze (nawozu damy powiedzmy optymalnie) i podczas krzewienia będzie susza to wiadomo że na poletkach będziemy  mieli obsadę 280 i 450 roślinek na metrze i podczas strzelania w źdźbło  zmieni się aura i będzie już wilgotno do samych żniw i gdzie wtedy kolego sołtys 48 będzie większy plon?

Jeżeli twierdzisz że wiechy owsa z siewu 280 nasion i 450 są porównywalne to nie ma o czym mówić. Poza tym MTZ z rzadszego siewu też jest inna... 

 

pod korzeń 100 kg NPK, pod koniec krzewienia 100 kg saletry. dodam tylko że w lipcu było gradobicie i na ziemi leżało pełno owsa, klasa od IIIb do VI. byłem w szoku.  w 2016 mimo gęstszego siewu i większego nawożenia średni plon na poziomie 4,4. tyle że termin siewu ok miesiąca pózniej. 

Warunki pogodowe miałeś zbliżone w roku 2015 i 2016 czy raczej w 2015 susza dała znać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

susza była dopiero od początku lipca,  w połowie miesiąca było gradobicie. dodatkowo na polu o powierzchni 3,6 ha zacieły się ścieżki w siewniku i wyglądało tragicznie. w tamtym roku warunki były bardzo dobre tyle że siew ok 10.04 i kilka hektarów 20.04

 

w tym roku planuje zasiać ok 25 hektarów owsa i pokombinuje z ilością. większa część na pewno pójdzie w ok 100 kg, a 1/3  ok 170. reszta ok 140

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

Kolego teoretycznie masz racje ale jest jedno ale np. gdy zasiejemy na 2 polach owies na 6klasie na jednym 280 nasion a na drugim  powiedzmy 450 nasion na metrze (nawozu damy powiedzmy optymalnie) i podczas krzewienia będzie susza to wiadomo że na poletkach będziemy  mieli obsadę 280 i 450 roślinek na metrze i podczas strzelania w źdźbło  zmieni się aura i będzie już wilgotno do samych żniw i gdzie wtedy kolego sołtys 48 będzie większy plon?

Plon objętościowy czy wagowy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

ja 2lata temu zastosowałem antywylegacz Moddus 0.4l/ha w fazie 1-2kolanka i to był błąd, owies strasznie dostał po d*pie no oczewiscie i wakunki atmosferyczne do tego pomogły bo było strasznie sucho. A w poprzednim zastosowałem stabilan w takiej samej fazie w dawce 1.3 l i owsowi nie zaszkodziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieje  Bingo na 70arach gleby klasy 4a, 150kg zboża to chyba optymalne co do obszaru .Owies z centrali pod korzeń npk 150kg  oczywiście że na oborniku i poplonie pogłównie100kg moczniku  oprysk mocznikiem z siarczanem i mikroelementami  , coś na chwasty i tyle powinno starczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286

panowie zakupiłem 500 kg bingo nie siałem owsa bardzo długo i proszę o poradę bo ten owies pójdzie po jęczmienisku to podobno nie dobrze a jak tak to co się może stać z tym owsem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Jeżeli twierdzisz że wiechy owsa z siewu 280 nasion i 450 są porównywalne to nie ma o czym mówić. Poza tym MTZ z rzadszego siewu też jest inna... 

 

Warunki pogodowe miałeś zbliżone w roku 2015 i 2016 czy raczej w 2015 susza dała znać? 

 A gdzie ja napisałem że są takie same wiechy przy obsadzie 280 czy 450 roślin na metrze, ja uważam że obsada 280 roślin na metrze dla owsa jest za niska i uważam że min to 350 roślin  ale każdy robi jak uważa i jak bym miał siać po to żeby były piękne wiechy to może zmniejszyć obsadę do 100 roślin na metrze wtedy wiechy będą jeszcze ładniejsze i gęstość jeszcze wyższa.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Piszesz o suszy, że zostaje 280 źdźbeł przy rzadkim i 450 jak dla mnie porównujesz plon w obu przypadkach przy podobnych wiechach ale kit niech ci będzie. 

 

Twoje stwierdzenie że będzie susza w fazie krzewienia i po redukuje rozkrzewienia a później będzie padać i gęsty będzie lepiej plonował jest dla mnie totalnie błędne z powodów praktycznych i teoretycznych.

Wszystko pięknie ślicznie tylko przez ostatnie lata (przynajmniej u mnie) w fazie krzewienia wielkich problemów z wodą nie ma. Owies ładnie się krzewi zresztą na tym etapie nie ma tyle biomasy a co za tym idzie transpiracja nie szaleje, temperatury też nie są jakieś bardzo wysokie i wody starcza. Schody zaczynają się po pierwszym kolanku. W tym momencie owies siany gęściej może i ma więcej wiech tylko że na taką ilość roślin trzeba mieć odp ilość wody której nie ma to roślina koniecznie chce wydać jakikolwiek plon i co robi redukuje kłoski w wiesze (bielenie wiechy) efekt jest taki że z takiej wiech masz ziarniaki z dużym udziałem łuski i to w ograniczonej ilości.

A przy rzadszym siewie roślina ma pole manewru w razie potrzeby ma co zredukować i wiechy z głównych pędów są utrzymywane w dobrej kondycji. Wolę 280 (chociaż zazwyczaj jest więcej wiech z rośliny niż 1) ładnych wiech 450 lichych.

 

Rozwiązanie z siewem w ilości 450-500 ziarniaków było by dobre w idealnym świecie gdzie pada co 2 dzień ale niestety tak nie jest.

 

Tak to widzę i u mnie się sprawdza.     

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Jeśli sprawdza ci się 280 to sobie tyle siej i wysokich plonów życzę  ale nie pisz że wciskam jakieś kity bo u mnie się to nie sprawdza a sieje owies o ładnych paru lat są stanowiska że obsada 350 jest oki  ale mam taką jedną działkę że 420 musi być (sprawdzone parę razy) tam przy niskiej obsadzie jest rzadko że widać ziemię i w słoneczny dzień z nie zacienionej ziemi wyparowuje mnóstwo  wody która utrzymała by kolejne roślinki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zasiałeś chociaż raz owies w obsadzie 280? Mówisz tak jak by przy 280 było zająca widać jak biegnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

280 nie ale raz tak wyszło 320 i tak jak piszesz zające było widać a raczej lisy bo one zające zżarły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

No ciekawe. 

 

Zainteresowanych odsyłam do styczniowego topagrar, publikacji zboża w mistrzowskiej uprawie oraz książki nowoczesna uprawa zbóż. 

 

300 ziaren na metr

[galleryimg=631635]

 

250 ziaren na metr

[galleryimg=642115]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ziemia utrzymana w dobrej kulturze. Kiedyś zasiałem jęczmień 150kg/ha na dzierżawie i był rzadki rok później na swoim polu dobrze utrzymanym wysiałem tyle samo, jęczmień był gęsty ledwo ustał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To najpierw  trzeba  zadbac o ziemie  , anie pierdzielić że 200 kg/ha to minimum 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Jeżeli miałeś w jęczmieniu wirusową żółtą karłowatość to może sie to przenieść na owies. Znajomy kupił kiedyś jakąś mieszankę pszenicy, jęczmienia i owsa, zasiał to i cała plantacja była tym porażona choć mszyc nie zaobserwowaliśmy. Potem jesienią zasiano na tym polu pszenżyto ozime z centrali i było to samo, całe pszenżyto pożółkłe właśnie w ten charakterystyczny sposób. Gleba mogła się "zarazić" tym wirusem i przenosić na kolejne uprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj