mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Tomek90    2245

ja w zeszłym sezonie zlikwidowałem rzepak po 1 dawce azotu 100kg N  i przesiałem owsem nic więcej nie dawałem i najgorszemu wrogowi nie życze takiej agro techniki - to było golenie a swoje zrobiły jeszcze ulewy i chłodny rok plon około 4t nie więcej - lipa oczywiście npk na jesieni było dane. ile na polu zostało nie wiem.

 

To że dałeś wszystko N odrazu nie wiem czy miało na to wpływ? U mnie też po rapsie tylko azot normalnie też blisko 100N i także leżało 90% ale Ja bynajmniej i siebie mogę golić nawet w nocy bez podbieraków. Plon 4.6t - na ziemi sporo zostało bo agregowałem to powschodziło sporo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jednak chyba pozostanę przy swoim planie. ja w minionym sezonie na zaoranej łące 85 N  w dawkach dzielonych i podwójnym skracaniu 1 l ccc+ 0,3 modus i 0,5 medax 1/3 pola była skrobana. Wysiew 250 ziaren na metr,  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Z tego co przeczytałem to macie bardzo słabe ziemię . Ja u siebie sieje z jęczmieniem na ospę dla krów . Daje tylko 100 kg Saletra gdy się krzewi i to wszystko . W 2014 nabyłem dzierżawę 1 ha 6 lat ugur . Teść podarował mi 250 kg Bingo i to wszystko wstałem na ten kawałek . Omucilem 6 czubatych zbiorników bizon . Kto mi powie jaki mógł być plon .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

tez mialem 2 lata temu na ugorze jak u Ciebie nawozów nie stosowałem i tak upadł.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1754

Jaką strategię  nawożenia N przyjmujecie w tym roku? Ja zazwyczaj dawałem około 40 n przedsiewnie a później na 3 liść 100 saletry. Tylko zastanawiam się czy nie podać 200 kg saletry w pierwszym strzale i później na kolanko 15% mocznika i w kolejnych zabiegach też coś dodać dolistnie. Wyjdzie mi +/- 85 kg/N. 

 

u nas to owies jest przeważnie po ziemniakach na oborniku w większej ilości  także na wiosnę sieje owies jak wyjdzie i się ukorzeni sypie 100 kg saletry na ha i wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Witam!

W tym roku będę pierwszy raz uprawiał owies. Na jednej działce w ubiegłym sezonie 21 arów pszenicy zarosło mi miotłą zbożową do tego stopnia, że nie kosiłem jej wcale, bo jej po prostu nie było. Rosła sama miotła. Na tym polu jak wsieję owies, to może być powtórka sytuacji z miotłą. Co polecacie na opryskanie owsa przeciwko miotle zbożowej? Przeglądam Internet i to Forum i na chwilę obecną podobno Chisel Nowy albo Glean. Ale jak wygląda to w praktyce? Czy dawka 7g gleanu na hektar zastosowana po wschodach owsa zapobiegnie wzejściu miotły zbożowej? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję!

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Może być ciężko, bo miotła i owies to wiechlinowate. W jednym roku też nie zwalczysz, bo miotła rozsiewa nasion od pyty więc jeszcze będzie Ci wschodzić przez kilka lat. Moim zdaniem warto zacząć od glifosatu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ges2013    0

Witam, chciałem się zapytać kiedy najwcześniej sialiście owies bo mam do posiania 8ha na VI klasie na górce i tak się zastanawiam czy jak ziemia nie rozmarznie teraz pod koniec tygodnia czy posiać??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Jak chcesz zamarznięta ziemię uprawić i umieścić w niej ziarno? :blink:

Edytowano przez Huberto89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Witam!

W tym roku będę pierwszy raz uprawiał owies. Na jednej działce w ubiegłym sezonie 21 arów pszenicy zarosło mi miotłą zbożową do tego stopnia, że nie kosiłem jej wcale, bo jej po prostu nie było. Rosła sama miotła. Na tym polu jak wsieję owies, to może być powtórka sytuacji z miotłą. Co polecacie na opryskanie owsa przeciwko miotle zbożowej? Przeglądam Internet i to Forum i na chwilę obecną podobno Chisel Nowy albo Glean. Ale jak wygląda to w praktyce? Czy dawka 7g gleanu na hektar zastosowana po wschodach owsa zapobiegnie wzejściu miotły zbożowej? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję!

 

 

w owsie miotły chyba ne zwalczysz........

Zwalczy 

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi2zJij_orSAhVkOpoKHcwpA0sQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.dupont.pl%2Fprodukty-i-uslugi%2Fochrony-roslin%2Fochrona-zboz%2Fprodukty%2FChisel-nowy-chwasty-w-zbozach.html&usg=AFQjCNGjlGWj1j0ApR3InA5IrEMJFMcCvg&sig2=FkTwLHU3XU_8TbvvR8kIrw


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Witam, chciałem się zapytać kiedy najwcześniej sialiście owies bo mam do posiania 8ha na VI klasie na górce i tak się zastanawiam czy jak ziemia nie rozmarznie teraz pod koniec tygodnia czy posiać??? 

U nas jest co dziennie -10 nawet tak, więc jakby nawet mróz popuścił o lutym w pole

nie ma co myśleć i zapowiadają  do końca miesiąca mrozik

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

Witam, chciałem się zapytać kiedy najwcześniej sialiście owies bo mam do posiania 8ha na VI klasie na górce i tak się zastanawiam czy jak ziemia nie rozmarznie teraz pod koniec tygodnia czy posiać??? 

najwcześniej 15 lutego, w tym roku raczej sporo później

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

nie planujecie tylko był taki rok,ze tak siałem w ubiegłym roku coś ok 20-25musiałbym sprawdzić w zeszycie

PZL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Może być ciężko, bo miotła i owies to wiechlinowate. W jednym roku też nie zwalczysz, bo miotła rozsiewa nasion od pyty więc jeszcze będzie Ci wschodzić przez kilka lat. Moim zdaniem warto zacząć od glifosatu. :)

Jak się pole zazieleniło po talerzowaniu to pryskałem Roundupem Flex.

 

mariuszd93 - Czytałem o tym Nowym Chiselu. Zawiera on w składzie chlorosulfuron, podobnie jak Glean. Ten ostatni mam w swoim zapasie, stąd chętnie bym go zastosował, gdyż ma rejestrację w owsie w dawce 7g/ha. Kwestia tylko tego, czy Ktoś z Forumowiczów stosował go w owsie i z jakim skutkiem?

 

Odnośnie żywotności ziaren miotły zbożowej w glebie - wynosi ona od roku do dwóch lat.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Gdzie kupic owies canyon? moze byc po 1 rozmnożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak się pole zazieleniło po talerzowaniu to pryskałem Roundupem Flex.

 

mariuszd93 - Czytałem o tym Nowym Chiselu. Zawiera on w składzie chlorosulfuron, podobnie jak Glean. Ten ostatni mam w swoim zapasie, stąd chętnie bym go zastosował, gdyż ma rejestrację w owsie w dawce 7g/ha. Kwestia tylko tego, czy Ktoś z Forumowiczów stosował go w owsie i z jakim skutkiem?

 

Odnośnie żywotności ziaren miotły zbożowej w glebie - wynosi ona od roku do dwóch lat.

 2 lata? Polskie źródła podają 50-75 lat a w Anglii twierdzą że powyżej 100 lat.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

sprawdziłem w zeszłym roku pierwszy  16 lutego(swój materiał) reszta po 20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

W tym roku w moich stronach (Lubelskie) nie wiem czy wjedzie z siewem owsa wcześniej niż w połowie marca. Śniegu masa na polu na razie zbytniego ocieplenia nie nadają także wcześnie w tym roku wiosna nie zawita.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nie  ma  co  sr** ogniem , jak  sie da  to sie będzie  w pole  wchodzić .

Póki  co zima połowa lutego dopiero 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj