mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pawel2678    56

u mnie też owies pieknie sie zapowiadał ale suuusza i chyba będzie powtórka z ubieglego roku że 3t nie wiem czy zlapę o antywylegaczu to juz nie myślę bo słoneczko go skrócilo teraz tyko wody- łódzkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W miniony czwartek robiłem 2 skracanie w owsie bo była faza liścia flagowego. Obecnie grubienie pochwy liściowej. Ale chyba będę musiał taniec deszczu opanować bo dramat jest z opadami.

Czym pryskałeś na pierwsze kolanko i ile, jaką wysokość ma twój owies ??

Ja na pierwsze skracanie dałem 1l ccc + 0.6 medaxu i teraz niewiem czym poprawić, bo jednak troche sucho jest..

Można stosować cerone w owsie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

moim zdaniem jedno skracanie w owsie spokojnie wystarczy, dawałem 0,4l/ha cuadro na pierwsze kolanko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

WLKP  znowu mamy suszę ,oziminy już padają na słabszych glebach ,owies jeszcze się trzyma bo siany dość wcześnie 10 marca, jednak jest na razie nie wysoki i dobrze że nie kombinowałem i nie skracałem ,na piaskach póżniej sianych widać jeszcze glebę więc samemu się skróci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja jadę 2 razy bo owies mam mocny i przedplonem była wieloletnia łąka  po której w wyniku mineralizacji uwolni się sporo azotu. 

Na kolanko dałem modus + litr ccc ilość modusa uzależniona od stanowiska.  Liczę że nadchodzące dni przyniosą jakieś opady... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Ja dałem 0,25 moddusa i 0,8 CCC i mój owies jest po kolano w fazie wychodzenia liścia flagowego także myślę że powinno być ok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja staram się nie przekraczać 100kgN/ha i skracam raz, ale jak przyjdzie susza to i tak będzie powtórka z rozrywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

W miniony czwartek robiłem 2 skracanie w owsie bo była faza liścia flagowego. Obecnie grubienie pochwy liściowej. Ale chyba będę musiał taniec deszczu opanować bo dramat jest z opadami.  

Oj Panie taniec deszczu już odprawiamy z miesiąc

 

u mnie też owies pieknie sie zapowiadał ale suuusza i chyba będzie powtórka z ubieglego roku że 3t nie wiem czy zlapę o antywylegaczu to juz nie myślę bo słoneczko go skrócilo teraz tyko wody- łódzkie

moje owsy nie potrzebują w tym roku skracania-niestety :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Czyli od ciebie uczyć się nie będę. ;) Jeśli nic się nie zmieni z opadami to chyba będę się skłaniał ku zaniechaniu uprawy owsa ze względu na wymagania wodne. Tylko czym go zastąpić w płodozmianie łubin żyto owies żyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65
Napisano (edytowany)

Ale nie będę siał jęczmienia na 5-6 klasie mimo pH powyżej 6. Mam teraz kucyka na polu z większością IV na górce wchodzącej w V i wygląda gorzej niż owies...  Jęczmień może i ma mniejsze zapotrzebowanie ale po liściu flagowym traci 50% systemu korzeniowego. 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

Czyli od ciebie uczyć się nie będę. ;) Jeśli nic się nie zmieni z opadami to chyba będę się skłaniał ku zaniechaniu uprawy owsa ze względu na wymagania wodne. Tylko czym go zastąpić w płodozmianie łubin żyto owies żyto?

Ja muszę owies siać-dla cieląt.......więc czy susza czy nie to i tak będę siał

W takim płodozmianie owies zastąpiłbym gryką, jest tylko jedno ale....wszystko zależy jak szybko zejdzie z pola-może być tak,że siew trzeba byłoby lekko opóźnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

wqarto pryskać owies od grzyba?? i ewentualnie w jakiej fazie  najlepiej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Też sie zastanawiam, czym można by zastąpić owies na piachu... dobrze sypnie tylko w bardzo deszczowym roku, w zeszłym roku była tragedia z owsem, w tym roku jest znacznie lepiej z opadami bo pada co jakiś czas, ale i tak jest nie za dobrze... jedynie żyto się bardzo dobrze udaje, ale przecież nie będę siał samego żyta na przemian z łubinem, który i tak służy tylko dla polepszenia stanowiska bo plon z niego żaden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

No ja sieję owies ze względu na hodowlę gęsi. A co z gryką zrobię? Następny problem jak z łubinem.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Też sie zastanawiam, czym można by zastąpić owies na piachu... dobrze sypnie tylko w bardzo deszczowym roku, w zeszłym roku była tragedia z owsem, w tym roku jest znacznie lepiej z opadami bo pada co jakiś czas, ale i tak jest nie za dobrze... jedynie żyto się bardzo dobrze udaje, ale przecież nie będę siał samego żyta na przemian z łubinem, który i tak służy tylko dla polepszenia stanowiska bo plon z niego żaden.

 

Spróbuj pszenżyta jarego, ze zbóż jarych najlepiej toleruje niedobory wody, większość odmian jest przewódkowe i można spokojnie wysiać w lutym.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Gryke na kaszarnie, chetnych jest duzo, cena nie zawsze sprzyja a plon waha sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

No ja sieję owies ze względu na hodowlę gęsi. A co z gryką zrobię? Następny problem jak z łubinem.  

 

Panie gryka jak świeże bułeczki przynajmniej u mnie, następny plus to zajedwabiste stanowisko

Spróbuj pszenżyta jarego, ze zbóż jarych najlepiej toleruje niedobory wody, większość odmian jest przewódkowe i można spokojnie wysiać w lutym.

Pszenżytko jare???Plon słaby........próbowałem i w najlepszym roku na niezłej ziemi max 4 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panie gryka jak świeże bułeczki przynajmniej u mnie, następny plus to zajedwabiste stanowisko

Pszenżytko jare???Plon słaby........próbowałem i w najlepszym roku na niezłej ziemi max 4 t/ha

 

A czy napisałem że zaj**ste plony? :D Napisałem tylko że najlepiej toleruje susze.

Co do terminu zbioru to przy wczesnym siewie zejdzie z pola tuż po wszystkich zbożach jarych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Podobno te nowe odmiany pszenżyta już tak późno nie dojrzewają.

 

Tylko u mnie jest jeszcze kwestia słomy, sporo jej potrzebuję. 

 

No ale może nie ma się co zrażać bo miniony i obecny rok, przynajmniej u mnie znacząco odbiegają od normy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Skracałem owies przy pierwszym kolanku 0,25 moddusa +0,8 l CCC, obecnie w owsie wychodzi liść flagowy czy mogę podać jeszcze z 0,2-0,3 moddusa? Bo obawiam się żeby się nie wywalił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja bym sobie odpuścił - ile dałeś azotu, że masz obawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj