mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Patryk3802    200

ogar118  troszkę źle zrozumielismy ja liczę koszta ale nie wliczam do tego amortyzacji sprzętu pracy własnej, i podatku. Dlaczego? bo koszt amortyzacji sprzętu przy produkcji zbóż jest stały więc tego jako tako w kalkulację nie wliczam. podatek również bo jest różny na róźnych glebach. 


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Sieje owies od paru lat plon największy 4t/ha sieje zawsze około 20-30 marca 160 kg/ha.Raz w 2013r długo leżał śnieg to siałem 20 kwietnia i też ładnie rusł wszystko ok ale jak kosiliśmy to było 2.2t/ha był strasznie lekki.W tym roku jak się będzie dało to sprubuje troche wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie rozumiem jak można tego nie wliczać? Chociaż koszty paliwa należy uwzględnić, przecież z nieba nie leci. W moim przypadku koszty związane z uprawą zbiorem itp to niemal 50%. Pracę własną to chyba mało kto liczy tak naprawdę... A co do podatku to się zgodzę zwłaszcza przy owsie...

 

 

Sieje owies od paru lat plon największy 4t/ha sieje zawsze około 20-30 marca 160 kg/ha.Raz w 2013r długo leżał śnieg to siałem 20 kwietnia i też ładnie rusł wszystko ok ale jak kosiliśmy to było 2.2t/ha był strasznie lekki.W tym roku jak się będzie dało to sprubuje troche wcześniej.

I właśnie o termin chodzi bo jeżeli chociaż 100 kg urośnie więcej to przy aktualnych cenach 50 zł drogą nie chodzi. A niech to będzie 500kg albo 1000 kg? to już konkretny przychód nie obarczony żadnymi dodatkowymi kosztami... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Przecież wyrażnie napisałem ze amortyzacji sprzętu, nie paliwa. a koszt paliwa to napewno nie koszt wysokosci 900zł :blink: przyjmując 90l/ha x4zł (średnia cena) - 90zł zwrot akcyzy (ok podaje nie dokładnie bo nie chce mi się liczyć tego teraz) to wychodzi średnio koszt paliwa 300zł/ha i tak w moim przypadku przynajmniej się zgadza. 


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajniaomega    11

Pisał ktoś prędzej że uzyskuje plon owsa 7,5t/ha. Ale chyba razem ze słomą? Jeśli ziarna to ja bardzo chętnie ZA DARMO!!!!! wymłócę swoim kombajnem hektar owsa i chcę zobaczyć te 7 zbiorników pełniutkich bizona zo56 to uwierzę. Ś.P dziadek siał owies, sam sieje owies od kiedy gospodaruje i max plon jaki udało mi się osiągnąć to 4,5t/ha po ludziach sporo owsa kosiłem i plony były (2015) 1,5t/ha -3,5t/ha. Więc bujać to las nie nas.

  W tym roku bedę miał 10ha owsa elitarnego (do centrali nasiennej) odmiana Bingo i Kasztan, no i około 5ha mieszanki-owies-jęczmień na paszę. Miałem siać pod koniec lutego elitę ale przedwczoraj był powrót zimy i teraz bagno się zrobiło. Więc najszybciej początkiem marca. 

 Grunty od IIIb do VI , planowana obsada 450szt.m2 nawożenie to 200kg/ha polifoski 6 + 180kg/ha mocznik- wszystko przedsiewnie+ dolistnie mocznik z 2 opryskach w sumie 35kg/ha + osd mineral, mikrocomplex + terra sorb foliar, Na chwasty prawdopodobnie chwastox turbo, granstar itp, oraz fungicyd tani, tebukonazol. taka agrotechnika, cena na owies dość będzie dobra, Kasztan odbiór z pola cena rynkowa 14 dni płatność + dodatek do dobrych parametrów bo zbadaniu i oczyszczeniu na przełomie listopada grudnia dodatek 15% ceny.

W zamian bingo siany będzie do innej centrali nasiennej magazynowanie u siebie na okres do 2msc u siebie. za magazynowanie 8zł/t msc  za owies cena rynkowa + dodatek 20% ceny przy dobrych parametrach, płatnosć 30dni od odbioru.  Gdyby nie możliwości magazynowe całość był obsiał  do tej drugiej lecz nie będe miał gdzie zmagazynować tyle.

To siej sobie owies co roku na jednym polu i zobaczysz jaki masz spadek plonu. Owies pobiera azot z najgłębszych warstw gleby zastawiając stanowisko ubogie w ten pierwiastek, wspomaga rozwój Nicieni ( to takie robale), nie wolno go siać częściej niż co 4 lata. Jest doskonałym elementem płodozmianu. Plon w okolicach 7 ton jest jak najbardziej możliwy. W 2014 owies Bingo sypał mi 6,5t a 2015 przy suszy 5,5t. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

 

witam czy miał ktoś doczynienia z  odmianami owsa HAKER i KREZUS?. Czy nadają  się na gleby 5 i 6 z dodatkie 4 klasy. Moje nawożenie to 200kg polifoski 6 + 150kg mocznik/h wszystko przedsiewnie. pogłownie jesli będzie potrzeba pójdzie saletra. w mędzy czasie 2 zabiegi dolistnie mocznik + siarczan magnezu. 

 

 

Edytowano przez rafal116

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterek91    0

Panowie stosował ktos antywylegacze w owsie..bo mam jakas odmianę ladnie planuje ale w zeszłym sezonie leżała jak po walcu.i wartalo by cos temu zaradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

panowie jutro mam zamiar siac owies bingo czy to jest dory pomys bo jak nie jutro to dopiero mam czas po 20 marca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12
Piterek91

Ja stosowałem moddus na owies i zaszkodził przypaliło mocno i strasznie niski był miejscami kombajnem nie mógł chwycić. Bardzo możliwe że mu teź pomogła susza ale na uwrociach gdzie nie chwyciłem opryskiwaczem był bardzo ładny. W tym roku jak bedzie potrzeba bede szukać czegoś innego może ccc lub stabilan...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Ja stosowałem zarówno cerone jak i ccc innych jeszcze nie próbowałem nie zauważyłem negatywnych skutków działania. Co do siewu to też się zastanawiam czy nie polecieć z owsem na weekend przynajmniej 1ha na próbę tak wczesnego siewu pewno na wiosce powiedzą że głupi czy coś ze tak się wyrwał ale pole strasznie szybko wysycha i później popiół tam jest może zdąży się ukorzenić żeby coś wyrosło sensownego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Pany pytanie jaki tani nawóz dać pod owies ziemia to 6 kl.jesienią pod orkę  poszło około 40 m3 gnojowicy teraz podobna ilość gnojowicy. Superfosfat chyba wystarczy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19662

jak tanio to daj np.Potafoske lub Unifoske i do tego Saletrzaku

mówisz saletrzaku?Saletrzak to wg Ciebie tani nawóz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

A dlaczego nie jeśli czysty składnik azotu w nim wychodzi taniej jak w saletrze :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Ale pamiętajcie, że ważna jest też forma tego azotu a nie tylko cena :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19662

no właśnie i jeżeli chodzi o zastosowanie przedsiewne to chyba lepiej wypadałby mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja u siebie przedsiewnie daje saletrzak i na razie nie mam zamiaru nic zmieniać,co do mocznika być może lepiej się sprawdza niż saletrzak ale wypowiadał się nie będę bo jeśli mnie pamięć nie myli to go nigdy przedsiewnie nie stosowałem tylko jak co to pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dancio    4

Owies bingo posiany 26.02 

przedsiewnie 300kg/ha tarnogram

                     kizeryt100kg/ha

                     mocznik125kg/ha i nie wiem czy dobrze zrobiłem ze tak w czesnie posiałem, zasiałem tylko 1ha pozostałe 3 ha posieje 16.03 bo dopiero bede miał czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Ja planuje jutro posiac jeden kawałek owsa. PS czy to prawda że dziki tak lubią owies jak kukurydze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj