mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
KlimekPL    793

Więc mówicie, że jakbym zasiał 20 lub 27 lutego to byłoby dobrze? Jestem z centralnego mazowieckiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

ja ostatnie dwa lata siałem pod koniec lutego. Moim zdaniem wczesny siew owsa to podstawa dobrego plonu jeśli się celuje w minimum 5 ton to nie ma co się zastanawiać tylko siać, pod korzeń nie stosuje żadnego azotu dopiero po wschodach sieje saletrzak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Od razu po wschodach? I dlaczego saletrzak a nie saletrę?

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

Matka natura jest taka, że przychodzi na wszystko czas i pora i nie ma co sie spinać panowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Od razu po wschodach? I dlaczego saletrzak a nie saletrę?

Bo np saletrzak dłużej działa???

 

Matka natura jest taka, że przychodzi na wszystko czas i pora i nie ma co sie spinać panowie.

Ok a teraz jak sądzisz po obserwacji jak działa "matka natura" w tym roku nie jest już pora na siewy??Bo wg. mojej skromnej osoby jest już najwyższa pora.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Sołtys i Aro nie ma sensu strzępić języka. Przekonywanie innych do siewu owsa kiedy tylko da się wjechać przypomina omawianie przepisów stosowania azotu przed 1 marca ile byś nie pisał zawsze znajdzie się ktoś kto wie lepiej. Kit, że są publikacje naukowe na ten temat, że w prasie rolniczej tak doradzają zawsze znajdzie się ktoś kto wie lepiej tylko niestety argumentów na poparcie swojego stanowiska brak... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Wiem ale po prostu lubię taką polemikę ;) mam to na co dzień z moim seniorem, a tu tylko trenuje przed kolejnym dniem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Czy ja wiem, czy saletrzak dłużej działa? Zawiera te same formy azotu co saletra, tylko że poprzez zawartość wapnia działa ten azot wolniej i są większe jego straty. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Tak czy owak ja jakoś nie jestem przekonany do saletrzaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Parę lat temu było podobnie też wielu posiało i owies i azoty a później na wielkanoc dowaliło śniegu,  trzy tygodnie był na polach, wtedy w mojej okolicy sprawa wyglądała tak, kto posiał azoty wygrał kto owies dostał w d*pę wschody owsa były tak nędzne że trzeba było jeszcze raz siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Saletrzak to relatywnie drogi nawóz i od kilku lat już nie stosujemy go wcale, wole zastosować saletrę bądź mocznik, mocznik niby zakwasza ziemię ale w moim przypadku i tak praktycznie co roku sypie wapno posodowe więc mi to nie przeszkadza

a ja wtedy posiałem owies na raty bo nie zdążyłem, pierwszy na początku marca a drugi 17 kwietnia i różnicy w plonie nie widziałem 

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To chyba dużo melisy pijesz... U mnie też kolega zasiał wtedy owies (to były chyba ze 3 dni takie fajne) i owies gitara był... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

No ja planowałem dać pod owies jakiś tydzień przed siewem ze 100kg mocznika (ziemie lekkie) a na drugą dawkę 150-200kg salmagu, czy byłoby to dobre rozwiązanie? Generalnie chciałem całkowicie we wszystkich uprawach zastąpić saletrę amonową salmagiem, co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

Kolego 30 lat praktyki

tak było siałem chyba 3 marca, a 5 napadało śniegu i leżał do 10 kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Może wpływ na to ma klasa gleby u nas głównie piaski, w mocniejsze ziemi może się inaczej zachowywać. 

Osobiście też jestem zwolennikiem wczesnego siewu. ale teraz na polu mam bebełko więc mniej lub bardziej spokojnie muszę czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja bym dał może coś z siarą n 1 strzał a na drugi salmag może być magnez zawsze się przyda... Jakieś P K??? Wapnowane kiedyś było?

 


Myślę że istotne może być też czy ziarno było zaprawione. Pytanie kto na tym lepiej wyjdzie ty bo masz błocko w polu i czekasz czy ja bo miałem tak sucho że bez problemu zasiałem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

jak bym miał sucho to też by już były siewy. A jak narazie to co trzy dni coś pada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Wapnowane nigdy nie bylo. Ph nie znam, analize zrobie po zniwach. A PK chcialem zastosowac w formie polifoski M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Wczesne siewy są ok tylko najlepiej jak ziemia się trochę nagrzeje to wtedy moim zdaniem są lepsze i równiejsze wschody. Owies potrzebuje wooody wiec jak wczesniej powschodzi to wiecej skorzysta, ale łubin żółty siałem dwa razy koło 20 marca i był malutki i plon też bez szału ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

No ja planowałem dać pod owies jakiś tydzień przed siewem ze 100kg mocznika (ziemie lekkie) a na drugą dawkę 150-200kg salmagu, czy byłoby to dobre rozwiązanie? Generalnie chciałem całkowicie we wszystkich uprawach zastąpić saletrę amonową salmagiem, co o tym sądzicie?

A czym sie rożni salmag od saletrzaku? Deczko większa zawartością Mg? Oba tez maja forme N jak saletra wiec po co przepłacać? Daj lepiej 50 kg kizerytu i normalnie saletrę lub mocznik a nie bawisz się w nawoź który promowany był w latach 90 jako the best. Przeżytek wg mnie i tyle, w dodatku za drogi, zawartość wapnia śmiech na sali..." Saletrzak, salmag nie zakwasza" słyszę to u sprzedawców kończę rozmowę. To nie te lata żeby ludziom bajer wcisnąć.

Ktoś ostatnio powiedział" głupi lud to kupi". Przejdź na RSM:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja czekam na te zdjęcia ale chyba się nie doczekam. Jednemu się telefon zepsół drugi po wschodach wstawi. Pisać można dużo tylko że jeżdząc po kraju ja nie widzę żadnego ruchu w polach. Ps wczoraj na czechach przed Pragą spadło 10cm śniegu. Nikt tu nie mówi o siewie w kwietniu termin optymalny jest od połowy marca wiec można przyspieszyć o tydzień dwa a nie o miesiąc.,bo to nic nie da. Ja czekam do marca będzie pogoda to 2 dni roboty i zasiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Pewnie że się nie doczekasz co niektórzy to podpuszczają a nóż widelec morzę ktoś się wyrwie i zrobi test na kimś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Nie wiem co wy macie do salmagu :P

A co jeśli czysty składnik azotu wychodzi taniej w nim niż w saletrze.

U mnie on idzie na wszystko i z efektu jestem zadowolony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

A niech sobie sieją ten owies w lutym ,tylko żeby potem nie płakali ze im owies po miesiącu nie wschodzi. Tak jak u mojego znajomego zawsze musi być pierwszy w polu zaszalał,  posiał na początku marca czekał do kwietnia i nic musiał jeszcze raz przesiewać a sasiad za miedzą posiał 3tyg później moment wzeszło i plon był bardzo dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj