mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    65

U mnie Zuch 1500 zl/t a  Bingo 1660 zl/t. Ceny netto. Gdyby nie to ze czeka sie na material siewny i na mozliwosc wjazdu na pole(program RS) to pokusilbym sie o siew:)

Zasialem sobie 1 ar 20.11.2015 i lezy w ziemi specznialy, jestem ciekaw kiedy wyjdzie i jak dalej bedzie sie rozwijal. Odmiana Bingo.

Bardzo ciekawe czekam na raport ze wschodów. ;) A powiedz czy miałeś mrozy na początku stycznia i czy miałeś śnieg w tym czasie.

 

 

owsa raczej nie

Właśnie nie jestem pewien czy tak jest. Wiesz to z jakiegoś pewnego źródła? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

soltys dla chcącego nic trudnego z nasieniem zboża w dzisiejszych czasach, widzę że coraz bardziej zaczynasz opowiadać bajki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

soltys dla chcącego nic trudnego z nasieniem zboża w dzisiejszych czasach, widzę że coraz bardziej zaczynasz opowiadać bajki 

Nie jestem adwokatem sołtysa. Ale ty chyba nie wiesz o czym mówisz? Dobrego materiału owsa po prostu brakuje z oczywistej przyczyny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Mrozy były -19 bez jakiegokolwiek płatka śniegu. Poletko pod lasem gdzie ziemia zawsze dłużej zmarznięta. Pszenżyto przewódkowe które sialem w podobnym terminie jest pod znakiem zapytania. 30 % ziarniaków wzeszło przed świętami i po tych mrozach widać ze przemarzły, reszta ziaren podobnie jak ten owies leży w ziemi i nie wiadomo czy wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wiesko, może zapoczątkujesz nową metodę uprawy owsa? Będzie w użyciu, dopóki klimat sprzyja. Zazwyczaj mrozy pojawiały się już w listopadzie. Owies zaprawiałeś? W mokrej glebie mogą go rozłożyć grzyby.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stajniaomega    11

Witam wszystkich. Ciekawe to co piszecie. Wasze obserwacje, wyniki, technologie... Pamiętajcie ze każde pole jest inne, ma swój mikroklimat. Sieje owies bardzo długo. Mamy hodowlę koni to potrzebujemy go dużo. U nas na górnym śląsku są gleby 3 i 4 klasy. Od jakiegoś czasu owies siejemy w pierwszych dniach marca i to jest podstawa plonu. Siałem kiedyś odmianę BOHUN, sypała bardzo dobrze, ostatnie dwa lata BINGO, plon w 2014 to 6,5t a 2015 5,5t. Wczoraj kupiłem owies POSEJDON. Co do stanowiska to siejemy go po pszenicy lub pszenżycie. Dajemy jesienią obornik lub poplon przyorujemy. Ważna jest orka jesienna, bo wiosennej orki owies nie toleruje, ma za słabe korzenie.  Poza obornikiem idzie NPK ok 150 kg, nawóz wapniowo-magnezowy z siarką ok 200kg i saletra 150 kg. Jak tylko owies ma 3 do 4 liści pryskam Linturem, potem idzie druga dawka saletry 150 kg. Oczywiście trzeba pamiętać o Antywylegaczu 2l/ha a razem z nim daje litr Tarczy Łan, Owies mi nie wylega. Opisana technologia sprawdza się u mnie i jest ona poprzedzona serią prób i wieloletnich doświadczeń. Może nie sprawdzić się w innych rejonach polski. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ani ja prawnikiem jak bęndziesz chciał to go ściągniesz z zagrani

 

Pewnie, że ściągniesz tylko jak masz do obsiania 5 czy 10 ha to ściągniesz 1,5 tony czy 2? Chyba lepiej wcześniej się za to zabrać i zamówić u lokalnego dystrybutora... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

soltys dla chcącego nic trudnego z nasieniem zboża w dzisiejszych czasach, widzę że coraz bardziej zaczynasz opowiadać bajki 

 

 

Nie jestem adwokatem sołtysa. Ale ty chyba nie wiesz o czym mówisz? Dobrego materiału owsa po prostu brakuje z oczywistej przyczyny...

 

 

ani ja prawnikiem jak bęndziesz chciał to go ściągniesz z zagranicy 

@ogar118 ma racje DOBREGO materiału owsa nie dostaniesz i to jestem pewien na 100% no chyba,że ktoś plantacje nasienną nawadniał-oglądałem BINGO który idzie do centarli nasiennej i wygląda,że z moich zbiorów jest lepszy....

Nie posądzaj kogoś o pisanie bajek skoro sam je piszesz.....ciekaw jestem jak sobie wyobrażasz kupno owsa np w Niemczech???Jego transport....i ciekawi mnie jak on będzie się spisywał w naszych warunkach-chyba podobnie jak pszenice z importu....

W centralach maja i owszem ale takie odmiany których ja nie chcę! Szukałem Gniadego, Bingo i Nawigatora...Bingo mam załatwione tak jak pisałem wyżej, Gniady niby jest ale tak jakby go nie było także nie wiadomo jak to będzie.Nawigator brak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

Siał ktos z Was owies Arab? nadaje sie na słabsze stanowiska? Czy lepszy bedzie Bingo, badz Breton?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Wcale bym się nie zdziwił że nie ma ale tylko dla tego że za wcześnie. W tym tygodniu jechałem z Suwałk na Kudowę dwa razy i żadnego traktorka w polu,z agregatem nie widziałem. Jedynie jeden rzepak pryskał w drugim miejscu tylko ktoś próbował wjechać to tylko kolein narobił. Nawet na czechach gdzie jest dużo cieplej nikt sie nie wyrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Co to się porobiło z rolnikami tak rwą się do siewów zimą ,mam sąsiada ma sprzęt nowoczesny ale robi tak jak jego ojciec przychodzi wiosna ziemia się wygrzeje i sieje na ogół jest to druga połowa marca a jak kiepska pogoda to i kwiecień załapie ,i jak widzę kilka dni ma zboże zielone i w żniwa plew nie zbiera wszystko w rękach natury jak pada w maju czerwcu to plonowanie dobre,ja tam do około 15 marca nie wybieram się w pole jak będzie pogoda zasieje zboże i nawozy do 20 marca spokojnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Tak samo ja nawet zamiaru nie mam przed 10.03 się wyrywać. Może chłopaki wstawią zdjęcia z lutowych zasiewów,chciałbym to zobaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Witam wszystkich. Ciekawe to co piszecie. Wasze obserwacje, wyniki, technologie... Pamiętajcie ze każde pole jest inne, ma swój mikroklimat. Sieje owies bardzo długo. Mamy hodowlę koni to potrzebujemy go dużo. U nas na górnym śląsku są gleby 3 i 4 klasy. Od jakiegoś czasu owies siejemy w pierwszych dniach marca i to jest podstawa plonu. Siałem kiedyś odmianę BOHUN, sypała bardzo dobrze, ostatnie dwa lata BINGO, plon w 2014 to 6,5t a 2015 5,5t. Wczoraj kupiłem owies POSEJDON. Co do stanowiska to siejemy go po pszenicy lub pszenżycie. Dajemy jesienią obornik lub poplon przyorujemy. Ważna jest orka jesienna, bo wiosennej orki owies nie toleruje, ma za słabe korzenie.  Poza obornikiem idzie NPK ok 150 kg, nawóz wapniowo-magnezowy z siarką ok 200kg i saletra 150 kg. Jak tylko owies ma 3 do 4 liści pryskam Linturem, potem idzie druga dawka saletry 150 kg. Oczywiście trzeba pamiętać o Antywylegaczu 2l/ha a razem z nim daje litr Tarczy Łan, Owies mi nie wylega. Opisana technologia sprawdza się u mnie i jest ona poprzedzona serią prób i wieloletnich doświadczeń. Może nie sprawdzić się w innych rejonach polski. Pozdrawiam

 

 

Wszystko ładnie pięknie, ale jaka norma wysiewu????

ps 3 i 4 klasy to szkoda na owies jak dla mnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Tomek, mają konie i dla nich to zboże sieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Witam wszystkich. Ciekawe to co piszecie. Wasze obserwacje, wyniki, technologie... Pamiętajcie ze każde pole jest inne, ma swój mikroklimat. Sieje owies bardzo długo. Mamy hodowlę koni to potrzebujemy go dużo. U nas na górnym śląsku są gleby 3 i 4 klasy. Od jakiegoś czasu owies siejemy w pierwszych dniach marca i to jest podstawa plonu. Siałem kiedyś odmianę BOHUN, sypała bardzo dobrze, ostatnie dwa lata BINGO, plon w 2014 to 6,5t a 2015 5,5t. Wczoraj kupiłem owies POSEJDON. Co do stanowiska to siejemy go po pszenicy lub pszenżycie. Dajemy jesienią obornik lub poplon przyorujemy. Ważna jest orka jesienna, bo wiosennej orki owies nie toleruje, ma za słabe korzenie.  Poza obornikiem idzie NPK ok 150 kg, nawóz wapniowo-magnezowy z siarką ok 200kg i saletra 150 kg. Jak tylko owies ma 3 do 4 liści pryskam Linturem, potem idzie druga dawka saletry 150 kg. Oczywiście trzeba pamiętać o Antywylegaczu 2l/ha a razem z nim daje litr Tarczy Łan, Owies mi nie wylega. Opisana technologia sprawdza się u mnie i jest ona poprzedzona serią prób i wieloletnich doświadczeń. Może nie sprawdzić się w innych rejonach polski. Pozdrawiam

 

 

Nie uważasz że lepiej dać mocznik przedsiewnie,niż dwa razy kręcić się z saletrą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

Panowie a co myslicie o przedsiewnym sypnieciu kizerytu pod owies? Czy warto jego dawac? Bo myślę o takim nawożeniu pod korzeń Polifoska 6 150kg/ha +Mocznik 100kg/ha + Kizeryt 100kg/ha Druga dawka Saletra 100kg/ha. Jak myslicie opłacalne jest zastosować taką dawke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

@ogar118 ma racje DOBREGO materiału owsa nie dostaniesz i to jestem pewien na 100% no chyba,że ktoś plantacje nasienną nawadniał-oglądałem BINGO który idzie do centarli nasiennej i wygląda,że z moich zbiorów jest lepszy....

Nie posądzaj kogoś o pisanie bajek skoro sam je piszesz.....ciekaw jestem jak sobie wyobrażasz kupno owsa np w Niemczech???Jego transport....i ciekawi mnie jak on będzie się spisywał w naszych warunkach-chyba podobnie jak pszenice z importu....

W centralach maja i owszem ale takie odmiany których ja nie chcę! Szukałem Gniadego, Bingo i Nawigatora...Bingo mam załatwione tak jak pisałem wyżej, Gniady niby jest ale tak jakby go nie było także nie wiadomo jak to będzie.Nawigator brak 

Dla mnie gniady to kicha plon niższy o ponad tone w stosunku do lidera w 2014. Co do nawigatora w tym roku dostępny jest tylko jako elita do zakładania plantacji nasiennych. Wiem bo dzwoniłem do strzelec i pytałem o niego...

 

Co to się porobiło z rolnikami tak rwą się do siewów zimą ,mam sąsiada ma sprzęt nowoczesny ale robi tak jak jego ojciec przychodzi wiosna ziemia się wygrzeje i sieje na ogół jest to druga połowa marca a jak kiepska pogoda to i kwiecień załapie ,i jak widzę kilka dni ma zboże zielone i w żniwa plew nie zbiera wszystko w rękach natury jak pada w maju czerwcu to plonowanie dobre,ja tam do około 15 marca nie wybieram się w pole jak będzie pogoda zasieje zboże i nawozy do 20 marca spokojnie

Nie wiem o czym ma  świadczyć, fakt że sąsiad ma SPRZĘT? Fajnie by było gdybyśmy mieli co roku te same warunki uprawy i od 100 lat jeden utarty schemat uprawy. Niestety warunki pogodowe są co roku inne i zmiany klimatyczne też nie zwiększają naszych szans na dobre plony. Dlatego uważam, że postępowanie jak nasi rodziciele nie zawsze jest słuszne (nie twierdzę, że we wszystkich kwestiach nie mają racji bo trzeba mieć szacunek do tego w jakich warunkach i jakim nakładem pracy oni gospodarowali i jakim doświadczeniem dysponują)    To, że zboża ze wczesnego siewu nie są widoczne po tygodniu nie świadczy o braku ich rozwoju. Nie zawaham się postawić tezy, że mój owies zasiany w połowie lutego będzie miał korzeń 2 razy taki jak ten siany przełom marca i kwietnia. I sieję go tak wcześnie żeby później nie wypisywać na forum, że żniwa lipne bo nie popadało w maju czy czerwcu. Staram się zrobić wszystko żeby zebrać jak najwięcej. 

 

Tak samo ja nawet zamiaru nie mam przed 10.03 się wyrywać. Może chłopaki wstawią zdjęcia z lutowych zasiewów,chciałbym to zobaczyć.

Jeśli nie wypadnie (liczę się z taką opcją) wstawię foto.

Nie uważasz że lepiej dać mocznik przedsiewnie,niż dwa razy kręcić się z saletrą?

Jeżeli dawka azotu przekracza 60kg N należy ją podzielić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam. Kiedy zamierzacie siać owies? a może ktoś już zasiał?. Bo ja planuje siać jak tylko pozwoli pogoda (nawet pod koniec lutego). I chciałbym wiedzieć jak sytuacja wygląda u was. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

macio przeczytaj parę postów napisanych wcześnie to się dowiesz, że co niektórzy koledzy z zachodu kraju już posieli.

poseidon już w garażu cena 1680pln za tonę brutto, a na polach takie błoto że nawet z nawozami nie mogę wjechać, na siew micho chęci na razie mogę tylko pomarzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja najwcześniej siałem 1.03.2014 i teraz jeśli pogoda pozwoli to również myśle siać tak wcześnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

To ile to będzie w przeliczeniu na kilogramy? Planuję zasiać Bingo, jak najwcześniej w marcu, jaką ilość w kilogramach na hektar polecacie? Ponoć należy siać około 200kg/ha ale słyszałem, że obniżenie normy do 150kg również mogłoby dać dobry efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj