mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

marian2011    113

Co planować teraz mamy styczeń ,wyjadę jak będą widoki wiosenne i odpowiednie warunki w polu  na pewno marzec ,po ostatnich dniach ciepłych praktycznie już wody nie ma nawet w bruzdach na górkach nawet jutro by można zasiać tylko po co zimowe wymarzło i jeszcze owsem ryzykować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati8991    10

po co tak wczas ? nie wystarczy początkiem kwietnia ub ostanie dni marca ??  u nas tak się sieje i jest dobrze bingo plonuje i rewelacja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

I nie ma ryzyka, że wymarznie. Ktoś kiedyś włożył wiele wysiłku, żeby ustalić optymalne terminy siewu poszczególnych zbóż w różnych regionach kraju i nie wiem, dlaczego rolnicy nie korzystają z tych opracowań? Nie chce się poszukać? A może to, co w książkach piszą to same głupoty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Panowie przytaknijcie niech sieją,nawet jutro. Raz przesieją to na drugi rok będą siedzieć na d*pie i czekać czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Nawet nie więcie skąd on jest. Czemu miałby nie siać końcem lutego jak bd warunki?? Początek kwietnia to chyba siane tylko na słome a nie na ziarno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

W tamtym roku siałem 5 marca owies i chyba nigdy nie był jeszcze tak wcześnie siany owies u mnie ale w żniwa chyba oddał najlepszy plon jaki był do tej pory z owsa. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jeślibym tak zrobił, to byłyby pretensje, że źle doradziłem. :)

Pogoda dopisała, to się udało zebrać przyzwoity plon. Hazardziści również wygrywają, ale bardzo rzadko stają się bogaczami.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

I nie ma ryzyka, że wymarznie. Ktoś kiedyś włożył wiele wysiłku, żeby ustalić optymalne terminy siewu poszczególnych zbóż w różnych regionach kraju i nie wiem, dlaczego rolnicy nie korzystają z tych opracowań? Nie chce się poszukać? A może to, co w książkach piszą to same głupoty?

 

Kolego masz rację ktoś sobie zadał wiele wysiłku w celu ustalenia terminów wysiewu ale kiedy to było??Teraz sami obserwujemy co sie dzieje wiosny coraz szybciej przychodzą, są coraz bardziej suche a jak wiadomo wszem i wobec owies ma za***iste wymagania wodne-wydaje mi się ,że chyba nawet większe niż jęczmień..

Panowie przytaknijcie niech sieją,nawet jutro. Raz przesieją to na drugi rok będą siedzieć na d*pie i czekać czasu.

Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się żeby owies wymarzł, chociaż siałem już w pierwszych dniach marca.Owies dość długo nie wyłazi z ziemi, a jak jest zimno to zamiast wychodzić to tylko lepiej się ukorzenia.Jak sieje tak wcześnie zawsze sieję głębiej niż normalnie i zawsze jest ok.W mojej okolicy mówią żeby owies siać jak najszybciej i maź do Józefa czyli do 19.03 oczywiście zdarzają się odstępstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie zdarzyło ale może się zdarzyć. Ja nie odradzam siania wczesnego sam tak sieję ale najpierw niech się zrobi wiosna. Sianie to nie wycieczka pod sklep na piwo,pogody nie zaplanujesz. Z końcem lutego czy tam w połowie dowali 0.5 metra śniegu i po jego planach więc po co poruszać w ogóle temat. Siałem raz 9-03 a i 24-04 bodajże w 2012roku jak od 10marca do 15 kwietnia śnieg leżał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

A powiedz mi w czym Ci przeszkadza siew i potem śnieg???

A co powiesz o siewie pszenic przewódkowych ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Raczej mi chodziło o śnieg przed siewem nie po ale widzę że dla nie których i to nie byłoby przeszkodą. Jest styczeń ja o siewie zacznę myśleć na początku marca jeśli będzie pogoda. Wyłączam się z dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kurde taka dyskusja a ja u sąsiada na butelce byłem :)

zdarzało się ze owies sialem w lutym i że śnieg przykrył zasiewy i powiem ze najlepiej wtedy plonował

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Pisałem już tutaj o tym, że 2-3 lata temu sąsiad wyrwał się 8 marca z siewem i gdy później przyszły przymrozki takie po -8 st. C, to biegał na pole oglądać rośliny. Trochę je przymroziło. Ja sialem koło 14 marca i w czasie przymrozków mój owies siedział pod ziemią. I tak siałem tydzień przed terminem agrotechnicznym. Kto chce  niech wierzy w bajania o ociepleniu klimatu, ale pogoda płata figle i nieprędko będziemy sadzić bananowce na polach. Poczytajcie trochę o uprawie owsa w Anglii, to zobaczycie spore różnice w terminach, w temperaturach w okresie wegetacji i plonach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

Tak jak koledzy pisali chodzi właśnie o wodę której niestety ostatnimi czasy jest bardzo mało gdybym nawet siał po tym 8 lutego i temperatura oscylowała by w granicach 4-8 stopni on siedziałby w ziemi i zamiast wychodzić szedł by w korzenie i wtedy można liczyć na naprawde dobry plon teoretycznie gdyby pogody długoterminowe się sprawdziły można z powodzeniem siać. Wielkoobszarowcy z moich okolic dolnyśląsk juz myślą o siewie jeczmion za jakies właśnie 1-2 tygodni więc chyba jednak zaryzykuje i w najgorszym przypadku trzeba bedzie przesiać po żniwach napisze jaki plon z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Tomek90 i co z tego że w maju padało ale za dwa dni już po nim śladu nie było nie porównuj lutego do maja 

 

Stary wiesz że dzwony biją ale nie wiesz gdzie. Może i 2 dni leżał a ludziom plantacje pokasowało. 

Posieję koniec lutego potem śnieg spadnie i niech leży do końca marca, sytuacja taka jak przedstawił @aro~

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie dziwie się ze takie temat poruszacie. Dziś jadąc do lasu ciągnikiem przejeżdżałem przez łąki torfowe i było twardo, co na roztopach się nie zdarza...

U mnie podobnie jak u @aro1975, też kiedyś świetnie sypał owies przykryty śniegiem po siewie. Ale prędzej jak koniec lutego o siewie owsa nie pomyślę.

Jak będzie nadal tak ciepło to co najwyżej za tydzień sypnę korn kali na oziminy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

masz rację przy tych temperaturach za tydzień spokojnie będzie można rozsiewać, w moim przypadku kizeryt i sol potasowa - ale czy na pewno zimy już nie będzie?

jak nie będzie już zimy to na pewno pod koniec lutego posieję owies.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To dopiero koniec stycznia, jednak duże prawdopodobieństwo że zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

u mnie w tym sezonie owies pójdzie na nowym kawałku zajedwabiście zaniedbanym , ziemia lekka, jak byłem tam w czwartek to normalnie jeździłem ciągnikiem,siew owsa planowałem po 20 lutego jak oczywiście pogoda pozwoli

 

Panowie jakiś czas temu wspominałem o OWSIE ZIMOWYM  z Niemiec.....a widział ktoś taki na Polagrze???Nie miałem zbytnio czasu na ciągnięcie tematu owsa bo interesowały mnie mieszanki traw, podobno jeden już w tym roku będzie zarejestrowany, a drugi to jeszcze kilka lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazurq    1

Ten owies ozimy jak pytałem to bardziej trzeba traktować jak przewódkę siew koncem listopada poczatek grudnia tak mi tłumaczyli w suchych latach plonuje lepiej niż normalny a w normalnych podobnie. podobno ma jakis gen owsa dzikiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

teno którym mówili,że jest  z genem owsa dzikiego był czarny....

ogólnie to każda odmiana owsa ma gen owsa dzikiego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj