mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

ogar118    65

Jak jest owsik na polu to nie sieje się owsa tyle w temacie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

fakt może pytanie nie fortunne było-

owies posiany na dzierżawie (pierwszy rok) było go ,,trochę" w sianym owsie więc chciałem zadziałać zapobiegawczo bo większym problemem jest/może być miotła wiec myślałem nad opryskiem na oba chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Pytanie jak pytanie. Zadane przed użyciem zanieczyszczonego materiału siewnego uchroniłoby Cię od wysiania uciążliwego chwasta na pole. Poza tym wszystkie uwagi przedmówców są słuszne.

Pszenżyto podałem jako przykład zmianowania, bo owsa z owsa nie da się wytępić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

niskie pH albo susza, jak u ciebie z opadami? u mnie Bingo mimo ze siałem wczewsnie susza go haniebnie meczyła,teraz po deszczach ruszył

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja we wtorek opryskałem  część owsa linturem na 1.5ha w dawce 350gram na 400litry wody. Przedplon pszenżyto a później facelia z gryką i tylko talerzówka na jesieni i na wiosnę agregat. Przy drodze nie było widać chwastów ale jak wszedłem dalej w pole to aż się przestraszyłem że tak ziele wyrosło. Po niedzieli resztę owsa opryskam linturem w mniejszej dawce gdzie była zastosowana normalna uprawa orkowa i chwasty dopiero co wschodzą owies w fazie 4 liści siany około 20 marca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

o Karolu poszedłeś po bandzie ponad 200g/ha (max zalecają 150g/ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

hodowca 16 u mnie też były place żółte zwłaszcza na leciutkich górkach był za mały do oprysku magnezem czy odżywkami a teraz widzę że głowna przyczyna to susza od 2 tygodni zaczeło popadywać i i teraz praktycznie już zielony , w tym tygodniu na chwasty w drugim tygodniu dam siarczan i odżywkę i będzie git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5
Napisano (edytowany)

pisałem jakoś półtorej tygodnia temu, ze miałem też taki problem, a mianowicie żółte plamy i wyraźnie przyhamowany wzrost.....Przeleciałem całe pole Siarczanem magnezu 15 kg/h + 5 kg Calcinit z Yary na 300l/h i powiem wam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony koszt takiego zabiegu na hektar to około 40 zł a widać naprawdę fajny efekt, pomógł tez deszcz, który spadł, bo było już naprawde sucho, ale jednak owies jest bardzo wrażliwy na niedobory magnezu i warto go wspomagać siarczane siedmiowodnym magnezu w takich ,, stresowych" sytuacjach

Edytowano przez Paaatryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

o Karolu poszedłeś po bandzie ponad 200g/ha (max zalecają 150g/ha)

 

Specjalnie dałem większą dawkę bo rumiany o średnicy kierownicy od c360 :)

A mi się wydaje że te zalecenia to zależy  gdzie się czyta bo na opakowaniu jest na zboża jare 200g ale jak wrócę to sprawdzę jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Owies u mnie się krzewi, ctosujecie ccc na dokrzewienie + mikro + siarczan + mocznik? Z azotem poczekać na 1 kolanko czy teraz dawac? Przed siewem dostał saletre.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

W owsie azot daje się w fazie krzewienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Specjalnie dałem większą dawkę bo rumiany o średnicy kierownicy od c360 :)

A mi się wydaje że te zalecenia to zależy  gdzie się czyta bo na opakowaniu jest na zboża jare 200g ale jak wrócę to sprawdzę jeszcze

Dodaj adiuwant a nawet 150g lintura będzie ok. Ja dodałem zwilżacza to po 5 dniach od zabiegu chwasty żółkną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Dodaj adiuwant a nawet 150g lintura będzie ok. Ja dodałem zwilżacza to po 5 dniach od zabiegu chwasty żółkną.

ja dodałem 25kg mocznika na 600l wody + lintur 150g/ha i również chwasty żółkną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

ja dodałem 25kg mocznika na 600l wody + lintur 150g/ha i również chwasty żółkną

 

można do tego zestawu dołożyć też odżywkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Lintur ma podobny skład jak chwastox turbo a z chwastoxami można mieszać odrzywki i mocznik więc chyba teoretycznie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w tym przypadku mocznik polepsza wchłanianie się środka - po prostu wzmacnia jego działanie, robię tak od kilku lat i nigdy nie było problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dobrze wiedzieć o moczniku z Linturem. Wprawdzie chwasty żółkną, ale co większe mogłyby szybciej padać. I kolor zboża też nacieszy oko. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dzisiaj sprawdzałem chwasty padają  ładnie zżółkły  po 4 dobach. Owies niestety też się jakoś dziwnie rozłożył ale raczej nic mu będzie w tamtym roku też delikatnie o chlapł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Karol ile Ci zostawić owsa na paszę jak załatwiłeś swój :)

mój dzisiaj dostał 30-40kgN/ha azotu (saletra). pierwszy raz w życiu dałem saletrę na owies, dobrze że moddus stoi na półce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj