mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Bolsick    5

ile posiac owsa kwalifikowanego MTZ 43,21g na glebie 4-5 klasa?? a ile jeczmienia MTZ 48.2i

i ile mieszanki tego owsa i jeczmienia +peluszka??

moje propozycje 

owies 200kg 

jeczmien 160-170

mieszanka 200

moze byc czy cos zmienic pierwszy raz sieje z centrali wiec sie pytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

I jaką obsadę chcesz mieć? Na stronie HR strzelce jest kalkulator do takich wyliczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

nie zwalczaliśmy chwastów

w takiej mieszance niema zarejestrowanych herbicydów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ja dopiero wczoraj zasiałem owies ale w wilgotną glebę, wcześniej nie było szans na tym kawałku.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ja siałem od 20 marca, to w ubiegły piątek (27 marca) korzonki miały długość 3 mm. I tak nie mogłem wjechać na dwa pola, bo było na nich zbyt mokro - ryzykowałbym ugrząźnięcie ciągnika. Za to pewien wioskowy szaman od zbóż wróżył, że wszyscy sieją owies, a przyjdzie przymrozek i ten owies wymarznie. :)

Idąc tym tokiem rozumowania powinniśmy siać owies w maju tak, żeby majowe przymrozki przeleżał w ziemi. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

U mnie większość do tego roku siała owies i mieszanki z owsem najszybciej na początku kwietnia. W tym roku szybko wyjechali bo już prawie wszyscy wyruszyli. Jeden tradycyjnie jeszcze nic nie ruszał a że często z nim sobie pogaduję to mam informację że wyrusza po świętach, czyli jak na niego całkiem całkiem szybko. W zeszłym roku siał owsy, mieszanki i pszenżyto jare 15 i 16 kwietnia czyli około miesiąca po mnie i zbierał po 3-4t/ha z V i IV klasy z mocno okrojonym nawożeniem. Jak jest dobry rok to nawet jak się późno sieje to wielkiej straty nie ma. Mój owies siany 20.03 też ma korzonki i jakby nie te zimno to by już zielenił pole pewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

W sumie termin w mojej okolicy wypada od 25 marca do 5 kwietnia, a dopuszczalny opóźniony termin przypada 15 kwietnia, więc bardzo dużej zniżki plonu nie powinno być.

W 2013 siewy kończyłem  w maju i plonu nie było wiele.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

mam do was takie pytanko. w środe i czwartek posiałem owies. 10 h, ok 85 kg na hektar, odmiana Bingo. w czwartek zacząłem wsiewac w to tymotkę(owies miał byc rosliną osłonową). owies poszedł na głębokość ok 3-4 cm, tymotka na ok 1cm. niestety zaczal padac deszcz i wsiałem tylko ok 3 h tej tymotki. obecnie pada deszcz ze śniegiem na zmianę. jest zimno. tak ma byc przez najbliższe 7-10 dni. pytanie brzmi co sie stanie gdy wjadę w taki kiełkujący owies z ta tymotką? siewnik na redlicach talerzowych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

pytanie czy po siewie owsa lepiej wałowac czy pobronowac??  gdyz nieposiadam narazie agregatu ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Co pamiętam u nas przy takim siewie wszyscy bronowali choć jak miałeś za poznanakiem dobre zagarniacze to robiłem bronami objazd pola przecze i przy granicy bo niekiedy więcej ziarna wybronowałeś niż zakryłeś musisz sam zobaczyć u siebie natomiast nigdy nie widziałem aby ktoś walcował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam77tc    4

czy owiec wybity z łuski powschodzi ?????/ w ubieglym roku sasiad kombajnowal i za mocno ustawic cepy i spora czesc owsa wybil z łuski:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Też tak u mnie wymłócony w tym roku mniej we worku a waga jest co pamiętam może nie miałem nigdy tak wymłócony z łuski ale nie było problemu ze wschodami i plonowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

spokojnie wzejdzie w zeszłym roku miałem taki kwalifikowany wschodził bez problemu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

czy takie nawozenie bedzie dobre owies w ziemi trze pomyslec prosze o porady;)

koniec fazy krzewienia 200 kg saletry 34 N 

dolistnie planuje (ekolist lub plonvit dawki jakie zaleca producent) + 12-15% roztwor mocznika + 5 % roztwor siarczanu magnezu siedmiowodnego

Jak oceniacie ?? Moeze cos zmienic?? i w jakiej fazie najlepiej zastosowac dokarmianie dolistne?

Czy moge to połączyć z chwastoxem??

Edytowano przez Bolsick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Bolsick jaką masz glebę? Do tej pory nie spotkałem się z informacjami o wałowaniu owsa po siewie.

Mikroelementy można używać, jeśli pole jest w dobrej kulturze, agrotechnika jest bardzo dobra i chcesz osiągnąć duże plony. Zalecane są też na glebach organicznych (szczególnie miedź). Przy przeciętnym lub niskim poziomie agrotechniki mikroelementy to jak kwiatek przy kożuchu. :)

Przedsiewnie dużo azotu podałeś? W jakiej był formie?

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolsick    5

gleba IVa-IVb niewałowałem tylko pytałem u nas sporo ludzi wałuje!

Przedsiewnie niebyło nic ;/ niestety 

w tamtym roku była gryka słoma na sieczke i przyorana i potem poplon zyto i na poczatku marca zaorane mysle ze pole jest dobrze utrzymane;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

gleba IVa-IVb niewałowałem tylko pytałem u nas sporo ludzi wałuje!

Przedsiewnie niebyło nic ;/ niestety 

w tamtym roku była gryka słoma na sieczke i przyorana i potem poplon zyto i na poczatku marca zaorane mysle ze pole jest dobrze utrzymane;)

 

A  co  niby  miał  dać  ten  poplon  z  żyta  ?  szkoda kasy  lepiej trzeba  było  przeznaczyć  ją na  P -  K .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj