mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karolr2    767

Ja też dzisiaj zasiałem mieszankę owsa z pszenicą i może troszkę jęczmienia.wyszło po 150--160kg na hektar. Ciekawe co z tego będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

mesi.... jesli chodzi o moje zdanie na temat Bingo to zasługuje na pochwały i na razie nie rezygnuje z tej odmiany,ja wysiałem 190kg/ha i ma byc a klasa ziemi 4  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

zasiałem wczoraj owies jeden kawałek na ziarno a drugi na zielonke dla koni , ten pierwszy po zasiewie poleciałem bronami bo nie mam zagarniaczy przy siewniku a drugi walcem bo akurat tam łąkę walcowałem ,  który prędzej wykiełkuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

mesi.... jesli chodzi o moje zdanie na temat Bingo to zasługuje na pochwały i na razie nie rezygnuje z tej odmiany,ja wysiałem 190kg/ha i ma byc a klasa ziemi 4  

dzięki za odp a czy 125 kg polifoski plus starczy pod korzeń w tym roku dawałem jeszcze pod niego obornik i wpano 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jastrzab901    0

ile wyki trzeba dołożyć dp mieszanki aby dostać doplaty za wysoko białkowe?

30kg wyki 150kg owsa i dostalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

w zależności od MTZ i ZK oraz terminu siewu jak wczesny to 400 nasion/m2

 

Jak bardzo wczesny musi być siew, żeby wysiać tyle nasion? W zeszłym roku siałem ok. 550 ziaren/m2 i owies nie był jakiś bardzo gęsty. Siałem kilka dni przed 15 marca, czyli przed terminem agrotechnicznym.

dzięki za odp a czy 125 kg polifoski plus starczy pod korzeń w tym roku dawałem jeszcze pod niego obornik i wpano 

 

Zastanów się ile chcesz tego owsa zebrać i na jakich polach go uprawiasz. Taka ilość nawozu NPK starczy na około 2T/ha plonu, jeśli będzie pod dostatkiem azotu, wody, odpowiednie pH i poziom fosforu i potasu w glebie (najlepiej średni).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Jak bardzo wczesny musi być siew, żeby wysiać tyle nasion? W zeszłym roku siałem ok. 550 ziaren/m2 i owies nie był jakiś bardzo gęsty. Siałem kilka dni przed 15 marca, czyli przed terminem agrotechnicznym.

 

Zastanów się ile chcesz tego owsa zebrać i na jakich polach go uprawiasz. Taka ilość nawozu NPK starczy na około 2T/ha plonu, jeśli będzie pod dostatkiem azotu, wody, odpowiednie pH i poziom fosforu i potasu w glebie (najlepiej średni).

pola to 5-6 klasa , azot chce dać w 2 dawkach po ok 100 kg saletry niestety poziomu ph nie znam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Wszyscy co tu piszą to już posiali, a są tacy co się wstrzymują? Myślę siać 7-9 kwiecień woj Świętokrzyskie. W okolicy 2 zasiało owiec, reszta się czai. Może doradzicie żeby się sprężyć i zasiać przed świętami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Mesi do 50 kg azotu możesz podać przedsiewnie, proponowana przez Ciebie dawka tego składnika starczy na około 3 ton plonu. W zasadzie zalecane jest dzielenie dawek azotu na 2/3 przed siewem i 1/3 w fazie krzewienia owsa.

Romanwiatr siej w terminie agrotechnicznym. Ja zacząłem siać w tym tygodniu (termin przypada od 15 marca do 10 kwietnia) i będę kończył jak najszybciej, bo każdy dzień zwłoki to strata plonu w wysokości ok. 40kg/ha. We wsi są tacy, którzy już posiali, ale reszta jest na etapie przygotowania pola do siewu.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biedroneczka    16

Spręż się i siej czym prędzej, a nie przed świętami, bo zapowiada się bardzo sucha wiosna.....
Owies nie boi się żadnych przymrozków, nawet jak wyjdzie.
Ja teraz tylko wyglądam, kiedy wyjdzie.;-)

Edytowano przez biedroneczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Biedroneczko, owies znosi przymrozki do ok. -5 st. C, o czym boleśnie przekonał się sąsiad, który w zeszłym roku zasiał owies na początku marca, a później przyszedł mróz  -8 st. C i część roślin wymarzła. Kto posiał później, temu mróz nie zniszczył roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

W zeszłym roku też sialiśmy coś koło 13 marca  a mokrzejsze kawałki na początku kwietnia to jednak ten marcowy owies sypał znacznie lepiej co prawda ryzyko jest ale jak to mówią kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. W tym też już kawałek posiałem reszta pól pobronowana żeby obeschło i jutro ruszam z uprawą na reszcie pól.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biedroneczka    16

U nas owies siało się odkąd pamiętam, ja też sieję, bo dla koni, rejon płn- wsch, nigdy nie przemarzł, choć terminy siewu były przez te lata różne. Jednego roku był już na wierzchu, ze 2-3 noce był przymrozek ok -6, potem jeszcze napadał śnieg, i nic mu nie było, nawet nie zżółkł. Jęczmień wtedy porządnie ucierpiał, a owsa nic . To co piszę, to tylko z własnego doświadczenia.;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Akurat śnieg przy mrozie do dobry czynnik, bo pod nim jest ciepło.

Dzisiaj rano za oknem było -11 st. C, tego wyrośnięty owies mógłby nie znieść. :)

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

W sobotę przygotowałem 1,5 ha do siewu. Wysiane 100kg soli potasowej, 100kg superfosfatu, 100kg mocznika to wszystko na 1ha. Poniedziałem wtorek zamierzam siać, odmiana bingo świeża z centali. Trochę obawiam się pogody. Dzisiaj rano musiałbyć mrozek koło 5-6 stopni i na dodatek śnieg. Póki co prognozy są optymistyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mój siany 11-tego ma ponad centymetrowy korzonek na razie, nic więcej:) sucho jest i noce zimne.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Spokojnie, deszcz popada, to szybko owies urośnie, a ten co teraz siany dopiero będzie korzonki puszczał. Według literatury każdy dzień zwłoki w siewie owsa po dopuszczalnym terminie powoduje zniżkę plonu o 40 kg/ha.

Ja dzisiaj na jednym mokrzejszym kawałku próbowałem zawalić bruzdy, co o mały włos a skończyłoby się utopieniem ciągnika. Prognozy nie są obiecujące - idą deszcze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

jakie jest zastosowanie takiej mieszanki owsa z wyką?

Edytowano przez szwagier24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Dla bydła trzody czy czego? Ja myślałem że potem to jakoś kolega rozdziela czy coś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj