mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

romek6340    221

I u mnie dziś Bingo zasiany oraz z zapasów własnych. W przyszłym tygodniu mieszanka i po robocie :)

Mogło by być trochę mokrzej ale dobre o to co jest chociaż strasznie się kurzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jak na razie owies ma świetne warunki.

 

u mnie był wczoraj jeden taki głupio-mądry rolnik z sąsiedniej wioski, bo chciał kupić owies do siewu (ode mnie, jak ja sama kupuję na paszę i do siewu:)) i mnie wyśmiał, że mam owies już zasiany. stwierdził ze on "owies na pół kwietnia zasieje i też zdąży urosnąć", bo jak wyjdzie z ziemi i złapie go mrozek (podał dla przykładu minus 2 stopnie), to już "po owsie". nawet mi się nie chciało tłumaczyć cepowi, z resztą po co, skoro on wie wszystko lepiej, tylko nie wiedzieć czemu tak mu wszystko kijowo wychodzi:)

2 czy 3 lata temu owies jak zaczynał wchodzić w fazę strzelania w źdźbło dostał -7 przez 2 noce. Przez tydzień trochę przyhamował a potem śmigał normalnie. W badaniach wyszło że owies jeżeli przejdzie proces hartowania jest w stanie wytrzymać -13 bez pokrywy śnieżnej. Toż to prawie tyle co jęczmień ozimy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

u mnie przy miedzach przezimowały samosiewy owsa w życie (siane po owsie), na otwartym polu przemarzły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tylko pojedyńcze rośliny owsa, ale 2 lata temu przemarzło przenzyto (przynajmniej tak mi sie wydawało), wiec bez orania poleciałem agregatem z siewnikem i wyszła mieszanka owsa z przenżytem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Mam tą samą odmianę i osoba od której kupiłem wspomniała że sieje się 200 - 220 na ha także będę tak osobiście siał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil_NH    12

Ja wczoraj(22.03) posiałem owies Haker 190kg/ha i się zastanawiam czy nie za cienko.

Przedsiewnie Saletrzak 200kg/ha.

Głównie V klasa ziemi i troszkę VI klasy.

 

Sieje ktoś z forumowiczów owies Haker?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Jak myślicie ile może zostać pieniędzy z uprawy owsa na V klasie?

Mam możliwośc wzięcia 6 ha do uprawy tylko że bez dopłat podatek płaci właściciel, nie wiem jak paliwo. Tata mi mówi że to bez sensu Ale jakoś mało to do mnie przemawia bo on zawsze tak mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Jak 5 klasa to nie ma podatku :) - wszystko zależy jaki rok się trafi, opady-cena / w jakiej kulturze te pola - także sam decyduj <> kto nie ryzykuje ten nic niema ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

jak uzyskasz 4,5 tony to może 650 zł zostanie licząc cenę 600 zł tona

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

jakie herbicydy polecacie zastosowac w owsie? O zwalczeniu owsa głuchego chyba mozna pomażyć.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

No ,,głuchego'' w owsie nic nie ruszy... a tak to ja stosuje Lintur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Tak to już jest z tymi środkami jednemu działa i go chwali inny po jego zastosowaniu jest załamany dwaj poprzednicy polecają lintur ja omijam go bo mnie zawiódł i już raczej nie skuszę się na lintur jak i na oziminy nie kupię Huzar activ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Ja granstar 75,pryskam od kilku lat i jest ok.

Edytowano przez benio1967

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Mój zasiany dwa tygodnie temu jeszcze nie wychodzi. Wydaje mi się że za głęboko wsiałem,będą jakieś skutki uboczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trzeba było grzebnąć w ziemi, zobaczyć, jakie ma kiełki. powinien wyjść na dniach, chyba, że faktycznie posiany za głęboko. ja staram się siać jak najpłycej, chyba, że jest sucho, zawsze mi mówiono , że "owies lubi widzieć niebo".


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

A bądz mądry zasiejesz głęboko deszcz przyklepnie i wschody kiepskie ,zasiejesz płytko deszcz wypłucze glebę i ziarno miejscami jest na wierzchu i tez nie skiełkuje ja zasiałem w sobotę deszcz pada cały czas ale bez ulewy i jest mokro ale nie błoto tylko kiedy on wyjdzie jak zimno 3-6 stopni cały czas do prawdziwej ciepłej pogody musimy jednak czekać do kwietnia inne spostrzeżenie mam sąsiada chyba najspokojniejszy niewyrywny gość jeszcze nie siał nawozów nie uprawia pola czeka na prawdziwą wiosnę ciepłą i tak samo z sadzeniem ziemniaków nigdy się nie spieszy i jak tak sobie pomyślę jemu kiełkuje zboże po kiku dniach i połowie kwietnia nie widac różnicy między naszymi a jego i żniwa podobnie a nie jest to jakiś biedny tylko jeden z większych i sprzęt ma najnowszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie posłuchałam. owsa nie sieję głębiej niż żyta. zawsze góra 3 cm. moja nauczycielka od ppż-tu zawsze mi mówiła o owsie. chyba że cos pokręciłąm. no może pokręciłam, juz sprawdziłam w wyszukiwarce :D

a po co niby siac owies głębiej niz żyto? 5 cm to maks, chociaż w mojej opinii za dużo.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Kiedyś mówili, że grubość ziarna w mm razy 10 czyli jeśli ziarno ma 3 milimetry to siew na 3 centymetry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Owies ma łuskę więc trudniej dociera wilgoć do ziarniaka. Żyto które leży nie przykryte ziemią ma większą szansę wzejść niż owies dlatego owsa nie sieję nigdy zbyt płytko. Głównie dotyczy to ziem piaszczystych które szybko tracą wilgoć ja sieję do 4cm. W zaleceniach uprawy owsu przeczytałem że można i 5cm a na cięższych już płycej ze względu na możliwość zasklepienia się wierzchniej warstwy i roślina ma ciężej wyjść na z ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jakie herbicydy polecacie zastosowac w owsie? O zwalczeniu owsa głuchego chyba mozna pomażyć.

No głuchego nie zwalczysz.

U mnie rok temu chwastox nie dał rady, przepuścił rumianowate. Czyli został mi się praktycznie lintur i granstar. Kupiłem lintur i myślę że będzie ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Powiem Ci że ja już lepiej jak 10 lat pryskam jare granstarem i nadal jest idealnie. Nie wiem czy jest coś tańszego od granstaru co by dobrze działało??? (bynajmniej do tej pory)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj