mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

aro1975    324

siew owsa zakończony posiałem w sumie 9,5ha - odmiana bingo (6,5ha) i sławko (3ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja jutro kończę siew owsa. sucho jak pieprz. sąsiedzi nie sieją ani owsa, ani nawozów. chyba czekają deszczu.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ja zasiałem w sobote, w sumie na tej parceli co siałem była wilgoć w przeciwieństwie do pozostałych pól, u nas juz sieją napewno owsy i pszenice domniemam, z jęczmieniem się nie będe spieszył, groźny by był jedynie solidny mróz lub konkretny snieg po wschodach a jak wiadomo wszystko sie jeszcze może zdażyć.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ma ktos z Was już owies na wierzchu, powschodzony z tych co siali w lutym?

 

jest jakaś rejestracja herbicydu którym można zwalczyć owies głuchy w owsie? Axialem można zaszkodzić owsu?

Oczywiście że zaszkodzisz, a nawet zniszczysz go konkretnie. Owies uprawy jest bardzo blisko spokrewniony z owsem głuchym, i jedyna metoda walki to częsta wymiana materiału siewnego. Axial tak ale w pszenicy czy jęczmieniu, nie zaszkodzi również strączkowym.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

czyli jeśli wystąpi a napewno wystąpi bo w "banku nasion" jest bo gdy miałem łubin 2 lata temu na tej własnie parceli to było go mnóstwo ale ze zwalczeniem nie było problemu potem pszenica ozima w której zastoswałem Huzar ale wiadomo w oziminach nie występuje masowo owies głuchy tylko sporadycznie sie trafi a o dziwo nie było wcale, to teraz w uprawie jarej musze się go spodziewać i nawozic z umiarem bo potrafi zdominowac uprawę. Czyli tak jak myślałem, nie można zwalczyć owsa głuchego w owsie.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jakie pH gleby utrzymujecie przy uprawie owsa? Mam nieco rozbierzne wyniki kwasowości gleby. OSChR wypisał 4,25, mnie na kwasomierzu z płynem helliga wychodzi 5. Teraz wapna nie wyrzucę na pole, nie wiem jednak jak dużego plonu mogę się spodziewać na kwaśnej glebie (zakładam, że wynik z OSChR jest bardziej miarodajny niż moje pomiary). Pomożecie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moi sąsziedzi czekaja na powrót zimy

moi też:) śmieją się ze mnie pewnie, a ja się im dziwię, że czekają, nawet nawozów nie sieją nic a nic...


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Tylko koleżanko sam mam problem dzisiaj rozsiałem nawozy oziminy i pod jare gdzie będę siał też, chciałem jeszcze poczekać z siewem zboża do piątku soboty ale pokazują coraz większe przymrozki i od soboty deszcz śnieg i raczej przeczekam niedzelę i potem zobaczy się czy zima czy jednak ciepło będzie rozmawiając z sąsiadami też nie wiedzą co lepiej do dzisiaj jeszcze nie widziałem ciągnika z siewnikiem w moim rejonie wielkopolska .W zeszłym roku o tej porze spokojnie grzaliśmy się w domach był mróz śnieg puściło początek kwietnia zasiałem ok 5 i sypał 5-6 ton z ha owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zasiałam prawie wszystki owioes. został taki kawałek niecały hektar ma, ale tez nawieziony i doprawiony pod siew. nie wiem co z tego wyjdzie, moze byc nieciekawie, bo w następną sroe poają śnieg i mróz w nocy do minus 7 stopni


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kiedyś na posiany owies spadł śnieg i leżał około tygodnia - owies był bardzo ładny, tak samo spadł śnieg na posiane buraki cukrowe, również nic się nie stało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1825

No właśnie też nie wiem co tu robić siać czy nie warunki są idealne na siew, w tym tygodniu w planach miałem w czwartek siać owies ale właśnie zapowiadają po niedzieli załamanie pogody i powrót zimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

parę minut temu na polsacie mówili tylko o deszczu, ani słowa o załamaniu pogody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ja tam w piątek sieje owies -myślałem też o seraderze ;ale raczej z nią poczekam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Szymi40 chyba miałes na myśli seradelę. W jaki sposób nasiona zebrane seradeli wykorzystujesz, pasza? U nas owies zasiany w tym tyg łubin jak pogoda pozwoli.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Plon mizerny 0,5 -do 1 tony cena kg. 4-5 zł ale dopłaty mot. świetny przedplon klasa ziemni 5-6 i zero nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ma ktos z Was już owies na wierzchu, powschodzony z tych co siali w lutym?

 

 

też chciałabym wiedzieć, czy komuś owies już wzeszedł? :unsure:


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

nikt nie odpisuje z tych "YOUTUBOWCÓW" co tak wcześnie siali...

 

pisałem jakoś w zimie z jedny z tych co siali wcześnie w ub roku tzn przed tym sniegiem co jeszcze przyszedł koncem marca i w kwietniu bo w marcu był juz okres z temperaturą i wilgotnością gleby umożliwiającą siew zbóż, powiedział że niewiele z tego było a śnieg spadł na niepowschodzony jeszcze także mam obawy ja zasiałem w ub sobotę na śląsku czas pokaże w piątek chce jeszcze łubin zasiać przed tymi "deszczami" co głoszą a z resztą będe czekał...

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie bardzo rozumiem twój post?

co znaczy "niewiele z tego był" ? owies przemarzł? czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

nie wiem o co delikwentowi chodziło nie wiele z tego było tzn że słabo plonował, a co było przyczyną nie mam pojęcia to nie mi było go oceniać w trakcie wegetacji. Sam się trochę zdziwiłem bo myslałem że normalnie powschodził i się rozwijał, nie znamy dokładnych czynników sieldiskowych ani uwarunkowań co mogły się do tego przyczynić.

 

Może ktoś się wypowie kto doświadczył wczesny siew i anomalie pogodowe w postaci śniegu czy mrozu po wschodach czy przed chetnie poczytamy.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

U nas jeden kolo też wtedy zdażył zasiać owies i sprawa wyglądała tak że tam gdzie zdążył wykiełkować to byl git ale tam gdzie zostal w ziarniaku tu straszna lypa rzadki i wątły wyrósł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj