mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

aro1975    324

Panowie takie pytanie mam kosic u znajomego 70ha owsa ale jest lipny(plon ksztaltuje się na 1-2 tony) i na moje on nic na tym nie zarobi przy tej cenie a nie chcialbym aby za dużo był w plecy .Co myślicie spryskać wjechać talerzówka i posiac żyto ??Owies był siany rozsiewaczem RCW i przebronowany zero nawozu.

u nas kombajn w granicach 300zł/godz owies z ha 2t x 400zł - powinno zostać na kombajn :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

jeszcze oprysk dochodzi talerzowanie i oranie i sianie wiec i tak mu zabraknie:) ale coz pogadam z nim ale niechcem go naciagac>.dzieki za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Ja bym takiego cwaniaka i półinteligenta naciągną na ile by się tylko dało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Przyjaciół sie nie naciaga:) Mi na łatwym zarobku niezależy chcem mu pomóc.Za rok moze dwa te jego pola beda moje wiec wole żyć z nim w zgodzie .Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Nie narobić się, w sumie to nic nie zrobić, nic nie wyprodukować ,a kasę wziąć. Już widzę jak każdy byłby chętny na dorzucenie się do takiej uprawy sąsiada, a dopłata to przecież nic innego, tyle, że z wykorzystaniem pośrednika - fiskusa. Ile rzeczywiście będzie kosztowała konsumenta ta tona owsa, 1000 zł dopłaty + cena ziarna 300 czyli razem 1300 zł i gdzie ta tania żywność.

 

Ooops, zapomniałem jeszcze o premii dla pośrednika, tj pensje wszelkiej maści urzędasów, kontrolerów, nowe bryki i paliwo, piękne gmachy i jacuzzi w szafie dyrektora. Chory system i ludzie świnie.

 

Przepraszam, ale" ja nie moge, ja wogóle nie moge, ja ja nie wytrzymie, ja pęknę, ja w tym kraju nie wytrzymie, ja wyjeżdżam"

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

Bingo po siewie był piękny, ale potem długotrwałe deszcze wypłukały wszystkie nawozy i stąd problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Mam zamiar zasiać na wiosne 3ha owsa przedplonem było żyto. Do tej pory na polu zostało rozsiane wapno wcześniej poszedł oprysk na perz (ładnie spaliło) a wczoraj głęboko z talerzowane wygląda jak podorywka. W październiku bym poleciał agregatem a na wiosnę obornik i orka nawozy i siew. Uprawiał ktoś owies bez orki zimowej. Powód nie łączenie wapna z obornikiem a drugi taki że na wiosnę będę miał więcej tego towaru <_< a trzeci oszczędność paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

karol na wiosnę orką mozesz za bardzo przesuszyć ziemię, ja bym dał obornik na jesieni i zaorał na zimę na wiosnę NPK agregat+siewnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam zamiar zasiać na wiosne 3ha owsa przedplonem było żyto. Do tej pory na polu zostało rozsiane wapno wcześniej poszedł oprysk na perz (ładnie spaliło) a wczoraj głęboko z talerzowane wygląda jak podorywka. W październiku bym poleciał agregatem a na wiosnę obornik i orka nawozy i siew. Uprawiał ktoś owies bez orki zimowej. Powód nie łączenie wapna z obornikiem a drugi taki że na wiosnę będę miał więcej tego towaru <_< a trzeci oszczędność paliwa

Talerzowanie na perz nawet spalony to niezbyt dobry pomysł... Wszystkie korzenie perzy były uschnięte? Jeżeli nie to ten perz może odbić z jeszcze żywych rozłogów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Odczekałem 3 tygodnie tak jak jest napisane na etykiecie.Milanreal1 znasz się na opryskach to podpowiedz jaki oprysk na taki chwast jak goryczka krzyżowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Wrócę do tematu późnego siania owsa - z powodu warunków pogodowych posiałem owies późno - po 20 kwietnia. Zwiększyłem normę wysiewu do 230kg/ha (własny materiał) i znowu z powodu warunków pogodowych tylko raz skróciłem CCC (w okolicach 4-5 kolanka). Lało u nas z przerwami od marca do czerwca więc owies dostał potężną dawkę H2O :)

W między czasie chciałem "ratować" go z powodu późnych siewów więc dostał w 2 dawkach 250kg saletry.

 

Efekt końcowy był taki iż leżało jakieś 50% i mimo mojej wirtuozerii w koszeniu :D nie wszystko udało się podnieść.

A co do plonu to szacuję go na jakieś 4,5 - 5 t z ha.

Strach myśleć co by było gdybym zasiewy zrobił w terminie :)

 

No i na pewno nie będę nikomu już odradzał siania owsa w kwietniu - "bo za późno"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Występuje to u Ciebie w owsie? Jestem zaskoczony podobnie jak producenci śor bo chyba nikt nie uwzględnił jej w etykietach. Z rodziny goryczkowatych co dodatkowo komplikuje sytuacje. Może powiedz jakie hebricydy dotychczas stosowałeś.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19553

Mój owies jeden był posiany początkiem marca,drugi ok 20 kwietnia,oba takie samo nawożenie,ochrona,podobna klasa ziemi......różnicy w plonie brak!!!!!!!!! Ważyć nie ważyłem miarą były przyczepy 4,5tonowe :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

A jaką masz pewność że na wczesnym siewie nie wyszedłby lepiej?

 

Właśnie liczył by na lepszy plon (ja to tak zrozumiałem). Ja też siałem 16 kwietnia i plon wyszedł 4,1t bez skracania (200kg yara + pogłównie 110mocznika, przedplon pszenica z poplonem, miejscami leżał) Jak na moje warunki to owies ideał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Na wiosnę ma być owies. To jest pole między lasami kilka lat leżało odłogiem bo miał się las zasiać. Ale nie za bardzo chciały brzozy wyrastać więc na wiosnę zasiałem łubin. Oprysk afallon i command nic nie dały w lipcu chwast miał wysokość około 1.20cm oprysk glifosat wszystko zwiędło talerzówka wapno i orka jest zasiany groch z facelią no i goryczka wschodzi też. Problem komplikuje to że do około jest jej pełno w lesie rośnie z każdej strony. Najlepiej jakiś dobrze działający herbicyd doglebowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Karol to chyba nie gorczyca wschodzi? możesz zrobić zdjęcie? może to rzodkiew świrzepa? wrzuć foto

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Siał ktoś taką odmianę jak Bingo???

Edytowano przez konrad82

kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Karol to chyba nie gorczyca wschodzi? możesz zrobić zdjęcie? może to rzodkiew świrzepa? wrzuć foto

:) to nie gorczyca tylko goryczka krzyżowa tak podobno się ten chwast nazywa tak pani od biologi twierdzi z pobliskiego gimnazjum. Ten chwast jest w galerii tylko fota była robiona zimą, rośnie to na ponad metr i na żółto kwitnie i ciężko się tego pozbyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Goryczka krzyżowa kwitnie na niebiesko... Coś czuję że to rzodkiew świrzepa, tym bardziej ze kwitnie na żółto. A to co masz w galerii to nawłoć kanadyjska, Najskuteczniejszy glifosat, ale tylko po żniwach, bo owies tez załatwi. Najlepiej jakiś tańszy zamiennik typu avans lub inne. I koniecznie opryskać tylko na zielone rośliny i nie dopuścić do wytworzenia ziarniaków.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Siał ktoś taką odmianę jak Bingo???

ja siałem

 

:) to nie gorczyca tylko goryczka krzyżowa tak podobno się ten chwast nazywa tak pani od biologi twierdzi z pobliskiego gimnazjum. Ten chwast jest w galerii tylko fota była robiona zimą, rośnie to na ponad metr i na żółto kwitnie i ciężko się tego pozbyć

Karol to pani nauczycielka to jakieś tajne komplety chyba kończyła :) gorczyca nie ma nasion w "puchu" to co kwitnie na żółto napewno ma łuszczyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj