mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtek987    63

Nie no z tym się zgodzę, nie napisałem klasy (jest podobna do mojej czyli III bardziej IV) Też mam kawałek (ok 1ha) gdzie mam V to bez nawozów nie ma co siać. Jak nie wypali lub nie uschnie to 3 tony ciężko wyciągnąć a daje tam dużo więcej nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Akurat wapnowanie nie daje efektów w owsie, no chyba ze mamy gleby poniżej 5,0 to już spadki w plonie są. Kolego o uprawie owsa nie musisz mi tłumaczyć bo go uprawiam od kiedy pamiętam. Wiele lat nie mam ale trochę tych doświadczeń już się zebrało.

Nie tyle wapno pomaga co magnez na którego braki owies jest wrazliwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Owies ma po prostu bardzo wysoką zdolność pobierania składników mineralnych, nawet sporo większą niż żyto i dlatego sobie radzi. A że w glebie już za wiele nie ma, to wydoi to co jest do cna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Ja na owies podaję siarczan magnezu dolistnie - razem z opryskiem. Co do nawożenia daję 100kg saletrzaku lub saletry pod korzeń i 100kg saletry pogłownie. Polifoski tak z 180kg. Zawsze skracam CCC i to w dużej dawce - 2,5 - 3l/ha - bez skracania nie ma szans żeby ustał do żniw a tak jest tanio (CCC) i rośliny stoją w 99% :)

Wczoraj kupiłem z centrali odmianę Bingo - b. zachwalana odmiana - zobaczymy...

Aha - sieję jak najwcześniej się da - koniec marca - pierwsze dni kwietnia w zależności od pogody. Plon jest zawsze na lepszych kawałkach - na piachu trochę zawsze wypali ale średnia jest :)

Co do ceny to w zeszłym roku sprzedałem na jesień po 600/t - w tym roku widzę że dają trochę więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

racja ważna jest również odmiana - również kupiłem w tym roku Bingo - zobaczymy co wyjdzie, wcześniej siałem sławko.

sieję bardzo wcześnie w zależności od roku nawet 15 marca (aby się dało wejść na pole) głębokość siewu ok 4cm. sąsiedzi patrzą jak na głupka ale ja zbieram minimum 4t/ha, a oni czekają "aż się ziemnia nagrzeje" (czyli kwiecień) i zbierają po 2t/ha. gleba IVb-VI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Owies ma po prostu bardzo wysoką zdolność pobierania składników mineralnych, nawet sporo większą niż żyto i dlatego sobie radzi. A że w glebie już za wiele nie ma, to wydoi to co jest do cna.

Azot gleby sie nie trzyma, więc sobie go nie wyczaruje. Co do lepszego pobierania składników niż żyto to bym polemizował, korzenie żyta sięgają do 2,5m a owsa 1,5-1,8m wiec różnica jest. A na pewno nie potrafi pobrać tego co motylkowate.

 

Co do terminu siewu koniec marca to wg już za późno. Pamiętam kiedyś siałem około 15 marca, 2 dni po siewie spadło kilkanaście cm śniegu. I wtedy plony były wręcz rewelacyjne. Wg mnie największa zaleta owsa jest brak chorób, i największe zapotrzebowanie na wodę w czerwcu i lipcu. Mimo zawsze suchych wiosen sobie nieźle radzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo92    5

Zainwestujcie w dobry materiał siewny to podstawa od razu zobaczycie różnice, i jeśli w okresie dojrzewania nie zabraknie wody będzie przyzwoity plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

milanreal1 masz rację też tak kiedyś miałem że na posiany owies spadł śnie i leżał ze 4 dni - plon rewelka,

ale również uważać na larwy skrzypionki potrafią zniszczyć liście i z plonu d...pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na larwy skrzypionki stosuje środki już chyba od 4 lat bo z roku na rok tego cholerstwa coraz więcej. A owies wyjątkowo lubi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli będzie osłonięte gleba to nic nie szkodzi. A nawet jak już będzie w fazie szpilkowania to ok -4 wytrzyma. W fazie krzewienia nawet do -13 potrafi wytrzymać. Ale to na podstawie badan angielskich więc powątpiewam czy w naszych warunkach by to wytrzymał.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

sluchajcie koledzy mam okazję kupić ładny owies odmiana Bingo i mam pytanie sporo ziaren jest bez łuski z tego co wlasciciel mówił że ten owies ma to do siebie lubi sie wyluszczac podczas kombajnowania i kwestia jest tego typu czy ten owies wlasnie bez łuski powschodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

stefek w sobotę mogę powiedzieć jak wygląda kwalifikowany - w opisie odmiany piszą że ma cienką łuskę

 

najlepiej zrób probę wschodów - ziarniaki mogą mieć mikro uszkodzone jak kombajn miał wysokie obroty i podniesione na maxa klepisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Co on pobiera i ile mnie nie interesuje wazne ze plony sa dobre:)

Grunt to ,,fachowcowe" podejście do tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

stefek, według mnie powinien powschodzić, nalej do miseczki wody i wrzuć kilka takich nasion to zobaczysz jak kiełkuje


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

siej owies w błoto, będziesz zbierał w złoto. bingo ma mało łuski, dość duzo ziaren jest gołych a łuska ma intensywny zółty kolor wg. mnie dobra sztywna odmiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Jeśli chodzi o nawożenie owsa to bardzo dużo zależy od gleby. U nas jest glina klasa 3-4a, ziemia za "dobra" dla owsa ale czymś trzeba chociaż w niewielkim stopniu monokulturę przełamać, po nim pszenica przynajmniej rośnie jako tako. Piszę to dla niedowiarków co do plonowania owsa :)

W tym roku owies był siany na 2 działkach: 0,84ha i 0,65ha. Siew 200kg/ha, materiał własny, odmiana Bingo. Przedplonem była pszenica, wcześniej jęczmień.

Dawki nawozów były jednakowe i po przeliczeniu na hektar wyniosły: 150kg PK (potafoska), 40-50kg mocznika przedsiewnie oraz w 2 zabiegach dolistnych łącznie ok 50-60kg mocznika, do tego trochę siarczanu Mg, Mn, Cu, tytanitu. Zastosowane było 2L ccc między 1 a 2 kolankiem i jakieś 50% owsa wyłożyło ale na szczęście dało się do zebrać. Bez fungicydów bo nie było potrzeby, raz tylko cyperkill na skrzypionkę.

A teraz plon, nie ważony bo jeszcze nie sprzedany ale oceniając na zbiorniki bizona to ok. 5,5t, może nawet przekroczone. Z działki 0,84ha były 3 pełne zbiorniki zo56 a w czwartym niewiele brakowało. Działka 0,65 wypadła nieco słabiej a to różnica ok. 0,5t i tu jakieś 80% stało.

Taki plon wyszedł po zastosowaniu ok. 50kg N. Kilka lat temu jak jeszcze nie stosowaliśmy antywylegacza to owies siany był bez żadnych nawozów i plon raczej nie schodził poniżej 4 ton i też dosyć często wylegał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Azot gleby sie nie trzyma, więc sobie go nie wyczaruje. Co do lepszego pobierania składników niż żyto to bym polemizował, korzenie żyta sięgają do 2,5m a owsa 1,5-1,8m wiec różnica jest. A na pewno nie potrafi pobrać tego co motylkowate.

 

Co do terminu siewu koniec marca to wg już za późno. Pamiętam kiedyś siałem około 15 marca, 2 dni po siewie spadło kilkanaście cm śniegu. I wtedy plony były wręcz rewelacyjne. Wg mnie największa zaleta owsa jest brak chorób, i największe zapotrzebowanie na wodę w czerwcu i lipcu. Mimo zawsze suchych wiosen sobie nieźle radzi.

 

Tylko tak się składa, że głębokość sięgania systemu korzeniowego, a zdolność pobierania składników odżywczych (np. z form trudniej dostępnych) nie są sobie równoważne

 

 

Dwa lata temu miałem ciekawy przypadek. Pole 60a 45aIVa 15aVI. Mieszanka kilku odmian. 3,3t ważone,a a wszystko na przyczepie D47 bez nakładek, a słomy dwa snopki 120.

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co nie zmienia tego że żyto i łubin są w tym lepsze od owsa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Jeśli chodzi o nawożenie owsa to bardzo dużo zależy od gleby. U nas jest glina klasa 3-4a, ziemia za "dobra" dla owsa ale czymś trzeba chociaż w niewielkim stopniu monokulturę przełamać, po nim pszenica przynajmniej rośnie jako tako. Piszę to dla niedowiarków co do plonowania owsa :)

W tym roku owies był siany na 2 działkach: 0,84ha i 0,65ha. Siew 200kg/ha, materiał własny, odmiana Bingo. Przedplonem była pszenica, wcześniej jęczmień.

Dawki nawozów były jednakowe i po przeliczeniu na hektar wyniosły: 150kg PK (potafoska), 40-50kg mocznika przedsiewnie oraz w 2 zabiegach dolistnych łącznie ok 50-60kg mocznika, do tego trochę siarczanu Mg, Mn, Cu, tytanitu. Zastosowane było 2L ccc między 1 a 2 kolankiem i jakieś 50% owsa wyłożyło ale na szczęście dało się do zebrać. Bez fungicydów bo nie było potrzeby, raz tylko cyperkill na skrzypionkę.

A teraz plon, nie ważony bo jeszcze nie sprzedany ale oceniając na zbiorniki bizona to ok. 5,5t, może nawet przekroczone. Z działki 0,84ha były 3 pełne zbiorniki zo56 a w czwartym niewiele brakowało. Działka 0,65 wypadła nieco słabiej a to różnica ok. 0,5t i tu jakieś 80% stało.

Taki plon wyszedł po zastosowaniu ok. 50kg N. Kilka lat temu jak jeszcze nie stosowaliśmy antywylegacza to owies siany był bez żadnych nawozów i plon raczej nie schodził poniżej 4 ton i też dosyć często wylegał

 

Jeśli mogę Ci coś podpowiedzieć to spróbuj dać więcej CCC - ja daję w 2 dawkach 3l/ha i owies stoi jak drzewa w lesie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Dzięki kolego za radę. Ja wzorowałem się na etykiecie czyli 1,5-2l/ha i nie wystarczyło do utrzymania roślin w pionie. W tym roku prawdopodobnie nie będę siał owsa. Sporo pszenicy mam już posiane bo była idealna pogoda na siewy, a z działek które mi pozostały do zasiewów to tylko jedna jest wolna od owsa głuchego, ale prawdopodobnie pójdzie tak łubin albo groch, również ze względu na niską cenę owsa w tym sezonie na tle pozostałych zbóż.

 

powiedz może banalne pytanie czy lubin i groch siejesz na sprzedaż - jeśli tak to kto kupuje?

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

łubinu miałem tylko 0,5ha na próbę i poszło bez problemów na poplony na targu zaraz po żniwach, w tym roku planuje więcej zasiać. Grochu jeszcze nie siałem nigdy ale kusi mnie w tym roku spróbować kawałeczek zasiać, podobnie jak w zeszłym roku z łubinem. Hodowli żadnej nie prowadzę, jedynie trochę ptaków na własny użytek :), poza tym wszystko na sprzedaż u mnie idzie. Chyba w skupie gdzie pszenicę sprzedaję biorą też łubiny i grochy, ale szczegółów nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

Umnie nikt niegy nie skrac owsa i nielezal niegdy nawet przy plonie 5 ton i wysokosci okolo 80-100cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

sluchajcie koledzy mam okazję kupić ładny owies odmiana Bingo i mam pytanie sporo ziaren jest bez łuski z tego co wlasciciel mówił że ten owies ma to do siebie lubi sie wyluszczac podczas kombajnowania i kwestia jest tego typu czy ten owies wlasnie bez łuski powschodzi ?

 

stefek materiał ktory przyszedł ze strzelc jest całkowicie oplewiony siła kiełkowania 94%, MTN 45,1g, kategoria/stopień: c/1

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj