mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Właściwie to od razu powinienem napisać, że chcę zwiększyć zasobność gleby w magnez i przy okazji poprawić odczyn gleby.

Może do zwiększenia zasobności lepszy będzie siarczan magnezu?

Gleba raczej lekka - głównie V klasa, kawałkiami IVb i VI.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No jak chcesz poprawić pH i zasobność w magnez to najlepsza metoda wapno magnezowe po żniwach. A teraz może być siarczan magnezu, doglebowo, a także dolistnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

Do 15 raczej nie zasiejemy według prognoz.Tak że mam takie pytanie,czy siew po piętnastym kwietnia owsa co jest bardzo prawdopodobne to jeszcze może przynieść jakiś przyzwoity plon?Jeżeli tak to jaką proponujecie agrotechnike?Z tego co uczyli mnie w szkole to owies potrzebuje być jak najszybciej posiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Runder    16

rolnicy z zachodu Polski siejecie owies czy jednak rezygnujecie ? bo ja jeżeli do końca kwietnia chociaż trochę nie zasieje to chyba rezygnuje... I jeszcze jedno pytanie do osób co siały przełom kwietnia i maja kiedy przeważnie zaczyna u was być gotowy do zbioru ?

Edytowano przez Runder

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Nawet jeżeli są spóźnione siewy to termin zbioru przesuwa się maks do 2-2,5 tygodnia później także nie ma tragedii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Panowie spokojnie - raz u sąsiada sialiśmy owies po 1 maja, późno wzią ugór w dzierżawę, kosił go na końcu ale różnicy nie było widać pomiędzy sianym w terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Jest dokładnie ja napisał Huberto89.Wszystko zależy jak będzie wyglądać wegetacja.Ja w swojej karierze rolnika pamiętam siew owsa w mieszance piątego maja, koszone było we wrześniu jeszcze snopowiązałką.Pamiętam że snopki byly niedużo mniejsze od snopków żyta a przy omłocie "warmianką" ciężko było nadążyć z odpinaniem worków.Stare czasy.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Właśnie , natura zrobi swoje i na zapas niema się co martwić

Mam taką ziemię że kiedyś posiałem około 25 luty nie było śniegów ani mrozu a omłot 1,5 t/ha

Ziemia pod owies musi być wilgotna ale i ciepła

Optymalny termin (podlaskie)15-25 kwiecień

Najbardziej plonotwórczy dla owsa jest deszcz w fazie strzelania w źdźbło ,tyle że nie mamy żadnego wpływu na to kiedy pada


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Posiałem dzisiaj owies na jednym kawałku, jednak nie wiem czy to był dobry pomysł. Śniegu nie było tam od ponad tygodnia i deszcz też nie podlewał. Najpierw zrobiłem agregatem , potem jeszcze brona i wtedy siewnik. W kilku miejsach mam troche kolein. Jak myślicie? Nie zaszkodziłem sobie tylko? Niestety nie bede już miał w tym tygodniu czasu i dlatego tak, a w przyszłym to wydawało mi sie że już bedzie ciut późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Właśnie , natura zrobi swoje i na zapas niema się co martwić

Mam taką ziemię że kiedyś posiałem około 25 luty nie było śniegów ani mrozu a omłot 1,5 t/ha

Ziemia pod owies musi być wilgotna ale i ciepła

Optymalny termin (podlaskie)15-25 kwiecień

Najbardziej plonotwórczy dla owsa jest deszcz w fazie strzelania w źdźbło ,tyle że nie mamy żadnego wpływu na to kiedy pada

 

I tu Cie trochę zaskoczę ale prawie 70% zapotrzebowania owsa na wodę przypada w czerwcu i lipcu czyli to już faza liścia flagowego, wyrzucania wiech i nalewania ziarna.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Ramzes zależy jaką masz glebę jeśli ciężką i dodatkowo po siewie pójdzie deszcz to nie ciekawie. Na lekkiej coś tam urośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Ja twierdzę odwrotnie, bo przecież to ciężka gleba trzyma wilgoc a na lekkiej piaszczystej zboża jare mają ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alisaa    0

Witam,

 

Jesienią przeorałam łąkę aby w tym roku wsiać owies. Łąka była najpierw spryskana round'upem a nastęonie zorana. Co dalej? Sezon się opóźnił a muszę wsiać owies. Powinnam móc wjechać w piatek na pole. I co? Talerzówka, brona siew? Czy czarny owies na V klase zmieni - głównie piachy będzie ok?? Czy kosztować się na kwalifikat bingo? Ile wsiać wg normy 200 kg / hektar? czy zwiekszyc norme w zwiazku z opoznieniem siewu? zasilać czy nie?

 

Mogę Was prosić o radę i odpowiedź na moje może banalne pytania?

 

Z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nawóz, talerzówka, siewnik, lekka brona aby nie wyciągać darni, co do odmiany poleciłbym Sławko - w taki sposób kiedyś uprawiłem na wiosnę zaoraną wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1212    14

w taki sposób kiedyś uprawiłem na wiosnę zaoraną wiosnę

 

To się nie dziwię że w tym roku ona tak szybko nie przychodziła. :D

 

Normę chyba będzie trzeba zwiększyć, I będzie trzeba pilnować, bo coś mi się wydaje że na takim podłożu to teraz szybko chwasty dają sobie znać, a siew opóźniony jest na nie bardziej podatny.

Edytowano przez Kuba1212

Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alisaa    0

Dzieki za odpowiedz

 

jeszcze tak na szybko jak zdaze to jaki nawoz??? jutro prawdopodobnie w pole bo w koncu jest pogoda i da sie wjechac. po talerzowce od razu siew? potem brona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alisaa    0

Witam,

 

Jesienią przeorałam łąkę aby w tym roku wsiać owies. Łąka była najpierw spryskana round'upem a nastęonie zorana. Co dalej? Sezon się opóźnił a muszę wsiać owies. Powinnam móc wjechać w piatek na pole. I co? Talerzówka, brona siew? Czy czarny owies na V klase zmieni - głównie piachy będzie ok?? Czy kosztować się na kwalifikat bingo? Ile wsiać wg normy 200 kg / hektar? czy zwiekszyc norme w zwiazku z opoznieniem siewu? zasilać czy nie?

 

Mogę Was prosić o radę i odpowiedź na moje może banalne pytania?

 

Z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja daję 200kg/ha polifoski 6 + azot np. mocznik 100kg/ha, nawóz daj pod talerzówkę, siew i brona jeżeli jest potrzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

dzisiaj posiałem 3,5ha owsa, trochę na raty ale cóż zrobić, przyznam szczerze, że tak późno owsa nie siałem ale w sumie lepiej późno niż wcale :) odmiana celer norma 200kg/ha.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj