mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

donweter1989    2932

Od pogody zależy raczej. Miałem bretona o bardzo ładnym i grubym ziarnie , a miałem i pośladowy. Nawożenie podobne warunki pogodowe już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Co z azotowych dać pod owies przedsiewnie jeśli będzie to jedyna dawka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Koszt rozsiewu nawozu na 2 dawkę to może 20 zł na ha więc żaden a dawka azotu w 2 dawkach równiej rozsiana i same korzyści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Nie zawsze, czasami sprawdza się całość w 1 dawce. Sam się zastanawiam czy nie dać całości w jednej dawce na szpilke w owsie i jęczmieniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Wasz breton też ma takie drobne ziarno? To normalne dla tej odmiany?

Raczej tak , jest nieco drobniejszy niż inne odmiany . Duża masa 1000 nasion nie zawsze przekłada się na wysoką gęstość , drobniejsze ziarno lepiej się "układa" . Sieję dość rzadko i daję mu się krzewić .  [galleryimg=646164]  tutaj siany własnym materiałem ok.140kg/ha , plon 5,5 t/ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Pędy są wyrównane , trudno określić , który jest główny . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Ja jestem zwolennikiem większej normy wysiewu owsa niż twoja. Ostatnio przesadzilem trochę z dawką no ale cóż. Dla mnie absolutne minimum to 170 kg. Owies jest roślina słabo krzewiaca i uważam, że plon spoczywa na pędzie głównym ze względu na płonność pędów bocznych. Pewnie przykladasz dużą uwagę do gestosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Wszystko idzie na sprzedaż , zakładam , że 2-3 pędy roślina będzie w stanie wykarmić , przy wyższej normie wysiewu i dogodnych warunkach wilgotnościowych może być zbyt gęsto i roślina wytworzy dużo ziarna pośledniego . Jest ryzyko ,  susza może spowodować brak krzewienia i plon będzie mizerny   :( .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jaką strategię  nawożenia N przyjmujecie w tym roku? Ja zazwyczaj dawałem około 40 n przedsiewnie a później na 3 liść 100 saletry. Tylko zastanawiam się czy nie podać 200 kg saletry w pierwszym strzale i później na kolanko 15% mocznika i w kolejnych zabiegach też coś dodać dolistnie. Wyjdzie mi +/- 85 kg/N. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ,może ktoś ma na sprzedaż odmianę Nawigator w województwie Łódzkim?

Z Nawigatorem jest duży problem bo go praktycznie niema, ja sobie zamawiałem w centrali w Kielcach Nawigatora to mi przywieźli na podwórko Bingo, bo rzekomo nie mieli go za dużo na magazynie a ten co był sprzedali w większych ilościach dla gospodarstw  dużych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Jaką strategię  nawożenia N przyjmujecie w tym roku? Ja zazwyczaj dawałem około 40 n przedsiewnie a później na 3 liść 100 saletry. Tylko zastanawiam się czy nie podać 200 kg saletry w pierwszym strzale i później na kolanko 15% mocznika i w kolejnych zabiegach też coś dodać dolistnie. Wyjdzie mi +/- 85 kg/N. 

 

pod korzeń pójdzie mocznik 150kg , później  dolistnie ale jeszce nie wiem w jakich ilościach  na pewno 2 razy po 10-12kg mocznika to wyjdzie ok 80kg N....

Wiem,że powino być podzielone ale w ostatnich suchych latach zaobserwowałem, że dzielenie dawki ma się nijak do plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

osobiscie jestem za saletrzakiem i saletrą


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

pod korzeń pójdzie mocznik 150kg , później  dolistnie ale jeszce nie wiem w jakich ilościach  na pewno 2 razy po 10-12kg mocznika to wyjdzie ok 80kg N....

Wiem,że powino być podzielone ale w ostatnich suchych latach zaobserwowałem, że dzielenie dawki ma się nijak do plonu

Ostatnie dwa lata robię tak samo, wszystko idzie pod agregat mocznik w jednej dawce i polifoska. Reszta mocznika dolistnie ilość zależna od potrzeb 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

osobiscie jestem za saletrzakiem i saletrą

pod owies wydaje mi się lepszy mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Właśnie też chodzi mi o tą wilgoć przy N2. A mocznika przedsiewnie nie chce stosować ze względu na odczyn gleby i pożniwne wapnowanie. Czemu myślisz że mocznik będzie lepszym rozwiązaniem? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Jaką strategię  nawożenia N przyjmujecie w tym roku? Ja zazwyczaj dawałem około 40 n przedsiewnie a później na 3 liść 100 saletry. Tylko zastanawiam się czy nie podać 200 kg saletry w pierwszym strzale i później na kolanko 15% mocznika i w kolejnych zabiegach też coś dodać dolistnie. Wyjdzie mi +/- 85 kg/N. 

A ja przedsiewnie 150 kg NPK, 100kg mocznika i potem 120-150kg saletry + dolistnie +/-100kg/N.

Właśnie też chodzi mi o tą wilgoć przy N2. A mocznika przedsiewnie nie chce stosować ze względu na odczyn gleby i pożniwne wapnowanie. Czemu myślisz że mocznik będzie lepszym rozwiązaniem?

Ponieważ mocznik dłużej się rozkłada i roślinka będzie sobie pobierała powoli, a saletra posypiesz i od razu działa jak jest wilgoć,a gdy potrzebuje N to nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

200kg NPK 9-15-28 pod agregat. 400kg RSM 32N na szpilkę, albo 2/3 na szpilkę i  1/3 na koniec krzewienia, tylko że wychodzi dużo N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Tyle to też wiem ale mocznik odpada ze względu na poziom strat. 

Faktycznie grubo, oby wystał... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

ja w zeszłym sezonie zlikwidowałem rzepak po 1 dawce azotu 100kg N  i przesiałem owsem nic więcej nie dawałem i najgorszemu wrogowi nie życze takiej agro techniki - to było golenie a swoje zrobiły jeszcze ulewy i chłodny rok plon około 4t nie więcej - lipa oczywiście npk na jesieni było dane. ile na polu zostało nie wiem.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Właśnie też chodzi mi o tą wilgoć przy N2. A mocznika przedsiewnie nie chce stosować ze względu na odczyn gleby i pożniwne wapnowanie. Czemu myślisz że mocznik będzie lepszym rozwiązaniem? 

najtańszy kg azotu,owsowi nie przeszkadza zakwaszenie ziemi.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj