mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

azzadek    22

Czy dożywiać jeszcze owies OSD micro? Dostał 200kg amofoski i 100kg mocznika pod korzeń, potem 200kg saletrzaku i jedno dożywianie Osd micro. Owies Bingo z centrali. Chcę go na rozsiew i nie chce by wyłożyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Chyba i tak go położy bo azotu widzę w owsie nie żałowałeś. Na Twoim miejscu już bym sobie odpuścił odżywianie dolistne. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Nie ma sensu  pryskać go fungicydem. A poza tym można.

 

To ziarna w owsie nie zaatakuje tak grzyb jak np w pszenżycie? A jak wygląda sprawa z robalami? Dużo zrobia szkody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Chyba i tak go położy bo azotu widzę w owsie nie żałowałeś. Na Twoim miejscu już bym sobie odpuścił odżywianie dolistne. 

Dużo azotu? Wyszło ok 100kg N czystego. To mój pierwszy raz z owesem :D wiec nie wiem dokładnie, nawozy.eu też podają podobną dawkę. Dodam że klasa ziemi IV gliniaste, a owies po pszenicy ozimej. Nie wiem jak wygląda teraz, w domu będę dopiero za tydzień ;/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Kolego napisz czy nie poległ albo polegnie przy najbliższym deszczu ,w tym roku jak zawsze nie przekraczam  200 kg saletry mogło być ok 180 kg na ha ale jak na teraz jest idealny ,ciemny kolor gęsty susza nie brała go w przeciwienstwie do mieszanki i ozimych gdzie zaczęły się robić kotły wypalanki ,nie wyobrażam sobie go przy twoim nawożeniu byłby tylko placek przy ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Ok, napiszę jak wrócę do domu i go zobaczę, ale mam nadzieje że stoi jeszcze :D. Przed ostatnim dożywianiem miał kolor od jasnego do lekko ciemniejszego zielonego, nie była taki mocno zielony więc jestem dobrej myśli ;]. Do tego była susza w fazie krzewienia i długo był mały.

Edytowano przez azzadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To ziarna w owsie nie zaatakuje tak grzyb jak np w pszenżycie? A jak wygląda sprawa z robalami? Dużo zrobia szkody?

Generalnie zastosowanie fungicydu w owsie nie przynosi spodziewanego efektu ekonomicznego. A co do robaka (skrzypionka) zwalczam co roku. Nie przytoczę konkretnych liczb ale koszt takiego zabiegu 10-20 zł co moim zdaniem zwraca się spokojnie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Dzisiaj z rana obszedłem pola pszenżyta i pszenica z miotłą poradził sobie oprysk jesienny ,byłoby jej sporo po widoku na narożach gdzie nie pryskane ,jednak pierwszy raz spotkałem się z takim nasileniem miotły w owsie może nie jest jej dużo i spadku plonu nie będzie ale w mieszance na 5 klasie w dolinie jest jej sporo zakryła już mieszankę ,czyżby trzeba będzie pryskać też na owies tylko czy jest oprysk ,macie też takie zjawisko w siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja mam u siebie pojedyncze wystrzały miotły ale myślę że jest to efekt wczesnego siewu.

A nie przesiewałeś ozimin tą mieszanką? 

Na miotłę w jarych chisel nowy.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Siałem 10 i 16 marca, normalnie na zaorane  w pazdzierniku ,no  tak trzeba będzie wchodzić w dodatkowe koszty i pryskać owies i mieszankę bo w niej miotła na pewno te 0,5 tony zmniejszy plon a koszt chiselu ok 100 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Kolego napisz czy nie poległ albo polegnie przy najbliższym deszczu ,w tym roku jak zawsze nie przekraczam  200 kg saletry mogło być ok 180 kg na ha ale jak na teraz jest idealny ,ciemny kolor gęsty susza nie brała go w przeciwienstwie do mieszanki i ozimych gdzie zaczęły się robić kotły wypalanki ,nie wyobrażam sobie go przy twoim nawożeniu byłby tylko placek przy ziemi

Nie poległ ;], idealnie równy na całym polu. uff, a lało srogo u nas tydzień temu :D.  Za rok spróbuje już na większym areale dać jo jedno więcej odżywianie mikro + skracanie. Przy miedzach pojawia się pojedynczy owies głuchy, ale dosłownie pojedynczo. Mogę zrobić foto jak chcesz/chcecie jak znów będę szedł w tamtą stronę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Ja mam u siebie pojedyncze wystrzały miotły ale myślę że jest to efekt wczesnego siewu.

A nie przesiewałeś ozimin tą mieszanką? 

Na miotłę w jarych chisel nowy.  

Masz racje ta miotła to wynik bardzo wczesnego siewu, w moim tym z lutego jest ale w tym przesiewanym początkiem kwietnia czysciótko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

chyba nie prawda ze wczesnego siewu bo ja sialem okolo 16 marca i czysto a sasiad sial na poczatku kwietnia i od miotly owsa nie widac juz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

U mnie najwięcej miotły mam na najsłabszej ziemi piach a pośrodku jest dołek i tam mokrzej i tam mieszanka zakryta ,owies 3 ha na dobrej ziemi miotłę widać ale na oko 2-3 sztuki na metrze to szkody nie zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Panowie powiedzcie czy oczyszczę owies z głuchego owsa? Chodzi mi o ziarno...

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Jak dobry gruby owies, kombajn dostanie większy wiatr niestety troszkę drobniejszego owsa też wywieje ale sporo głuchego wyleci też ,potem ewentualnie czyszczenie w magazynie też można sporo głuchego się pozbyć i owies dość dobrze wygląda już na sprzedaż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

chyba nie prawda ze wczesnego siewu bo ja sialem okolo 16 marca i czysto a sasiad sial na poczatku kwietnia i od miotly owsa nie widac juz

Tylko my tu mówimy o lutowych siewach.

Nie wiem marian skąd jesteś (coś mi się majaczy północ kraju) to dla ciebie 10-16 marca może być porównywalny z moim lutowym.

 

Kiedyś dawno miałem w owsie miotłę ale to też punktowo i był to efekt kiepsko wykonanej orki, pług nie przykrył miotły która wyrosła po podorywce.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

Tylko my tu mówimy o lutowych siewach.

Nie wiem marian skąd jesteś (coś mi się majaczy północ kraju) to dla ciebie 10-16 marca może być porównywalny z moim lutowym.

 

Kiedyś dawno miałem w owsie miotłę ale to też punktowo i był to efekt kiepsko wykonanej orki, pług nie przykrył miotły która wyrosła po podorywce.  

 

masz 100% racji z ta orka. sasiad posial owies bezorkowo (na wiosne rowiozl gnoj i zrobil sciernie ubiegloroczna agregatem i posial w to owies) skutki sa takie ze owsa ukosi ze 2 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca16    3

Panowie nie wiem jak u was ale u mnie owies siany w pierwszym tygodniu marca wlasnie zaczyna schnac czy nie za szybko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Panowie nie wiem jak u was ale u mnie owies siany w pierwszym tygodniu marca wlasnie zaczyna schnac czy nie za szybko ?

norma przynajmniej u mnie-płn wlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

U mnie też już owies (siew 18 marca) powoli robi się żółty (ale to tylko na górkach) a na dołkach gdzie więcej wilgoci to cała roślina od góry do dołu zielona, podejrzewam że nie obejdzie się bez desykacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj