mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

majes    5

Najpospolitszy Chwastox oparty na MCPA da sobie całkowicie radę, do tego dodaj fluroksypyr i komplet chwastów zwalczonych masz.

 

Chwastox Extra 300 SL 2L + Starane 250EC 0,5L będzie ok?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Dawki możesz nawet ciut obniżyć przy słabszym zachwaszczeniu, jeżeli nie będą Ci pasowały opakowania co do powierzchni to zamiast w/w mieszanki możesz dać gotowiznę-Chwastox Turbo, Trio. Mają one szerokie spektrum działania, i na chwasty jare nic więcej nie trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Dawki możesz nawet ciut obniżyć przy słabszym zachwaszczeniu, jeżeli nie będą Ci pasowały opakowania co do powierzchni to zamiast w/w mieszanki możesz dać gotowiznę-Chwastox Turbo, Trio. Mają one szerokie spektrum działania, i na chwasty jare nic więcej nie trzeba

 

Dzięki za odpowiedź. A słuchaj miałeś doświadczenie z Biathlonem 4D? W sklepie mi to polecili.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Dzięki za odpowiedź. A słuchaj miałeś doświadczenie z Biathlonem 4D? W sklepie mi to polecili.

Nie mam doświadczenia z Biathlonem, ale patrząc po badaniach to przetaczniki zwalcza na poziomie ok 60-70procent, zwalczanie przetaczników nie jest łatwe. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie karfentrazonu ale takiej kombinacji np. z Linturem nie wpisze się w rejestrze oprysków niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jeśli chodzi o zwalczanie chwastów w owsie to polecam mocarza ładnie pole czyści...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

co sądzicie o takim nawożeniu pod owies : Przedsiewnie -100kg/h Polifoska 6, 100kg/h Mocznik, 500 kg/h wapno granulowane 52%CaO,16%MgO, a później 100kg/h Saletra 32N ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

owies ogólnie nie lubi gleb świeżo wapnowanych, świeże reakcje wapna zabierają mangan, a owies jest na to bardzo wrażliwy. Jeżeli ph jest powyżej 5,0 dał bym spokój teraz z wapnem. No i Polfoski to nie nawalileś, ja bd starała się siać 200kg/h poli 6 na słabych glebach,  a 250kg/h na mocniejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

no wiem że lepiej byłoby wiecej ale fundusze trochę ograniczają.... Jesienią zasiałem tam poplon grykę i w sumie dość fajnie wyrosło, dlatego też zmniejszyłem dawkę polifoski własnie mam te pole 1 rok i PH jest tragiczne ;/ 4.3 , więc chce teraz wapnowac

 

Edytowano przez Paaatryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

panowie nie spuszczajcie się tak nad tym owsem bo to najmniej wymagające zboże które głównie wymaga szybkiego siewu odrobiny potasu i azotu i przy odpowiednich opadach będzie piękny plon , ja w tamtym roku miałem około 6,5 tony z ha siew był wykonany 26 lutego po wschodach posypane 230 saletrzaku oprysk chwastoksem skracanie stabilanem i odżywki i lepiej na nim zarobiłem jak na pszenicy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ważonego czy na przyczepy???  czy owies jest najmniej wymagający to można by dyskutować... najbardziej wrażliwy na opóźnienie siewu, wrażliwy na zagęszczenie gleby, najwyższy współczynnik transpiracji, pobiera najwięcej makro i mikroelementów, trudny w utrzymaniu przy wysokim nawożeniu N. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

ważonego na łódce było 19 ton z 3 ha , jeśli ktoś ma problemy z uprawą owsa to ja go bym rolnikiem nie nazwał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Mocne słowa. Czyli mówisz że z 62 kg N wyrosło ci 6,3 tony owsa? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

nie pisał nic o oborniku a tych zapasów glebowych ile jest 40 50 kg to maksymalnie (chyba że przedplon strączek albo gleba dobrej klasy) należy jeszcze uwzględnić współczynnik wykorzystania azotu pochodzącego z nawozów min wynoszący u owsa zaledwie 65%...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

bingo już w ziemi-północna wielkopolska

siał już ktoś z okolic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

gleba lv a stanowisko po życie odmiana bingo z wymiany bez obornika decydujący wpływ na plon miał wczesny siew i zastosowane w odpowiednim terminie nawożenie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

terminu dokładnie nie podam trzeba obserwować rośliny i pogodę i bazować na własnym doświadczeniu

saletrzak był siany po wschodach nawozy dolistne razem z herbicydem a potem ze stabilanem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moja technologia z zeszłego roku na plon 6,3t z gleby klasy IVa i IVb pH 6,6 zasobność w P 44, K 16,4, Mg 19,2

 

Poplon ze słonecznika, pszenicy jarej, wyki siewnej, życicy trwałej. Zjadły go gęsi.

12.11 30 ton obornika gęsiego

12.11 orka 30 cm

22.02 150 kg/ha korn kali i 100 mocznika

25.02 siew Bingo kwalifikowany 160 kg/ha siła kiełkowania 96% MTZ 49,39 Zaprawiony vitavaxem siew na około 3 cm uzyskałem 300 roślin na metrze

11.04 faza 3 liści 0,2 mocarz 

18.04 faza 4-5 liści 150 Zaksanu

06.05 modus 0,26+5kg siarczanu magnezu+ 5 kg mocznika+ 2 l/ha Plonvit zboża 

30.05 Bi 58 + 5 kg siarczanu magnezu+ 5 kg mocznika+ 2l Plonvit znoża

22.07 Gallup 2 l/ha + 2 kg siarczanu amonu

 

I tak wygląda moja agrotechnika z zeszłego roku dlatego ciężko mi uwierzyć w to co kolega wyżej pisze bo wiem ile pracy i nakładów trzeba ponieść aby zebrać 6,3 tony owsa z hektara....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie ustał w tym roku dam 0,3 modusa i 1 L ccc i na dokłosie też ccc.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj