Spike98

Rozwój gospodarstwa.

Polecane posty

Spike98    1

hymm maliny, truskawki raczej nie to nie dla mnie mam sąsiada, który ma ok. 4 ha malin, które w tym roku zasadził i widząc tę jego pracę, tak szczerze, raczej nie podołał bym, jest to żmudna praca.
produkcja mleczna na starcie odpada budynek obecny (6.30x4.0 m) jest za mały na rozwój dotychczas mleko, ser jest sprzedawane prywatnie (niema szału, ale zawsze coś) 
15,5 ha z dzierżawami ?
​na ilu ha obrabiałeś c-330?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Landfarmer    3581

O ciągnik się nie martw na razie 30 Ci starczy tak do 10 ha dasz radę nie masz kosiarki i to jest większy problem rozrzutnika prasy, potrzebujesz ok 10 tys na podstawowe maszyny może opasy? 2-3 na rok to -/+15 tys więc przez 2-3 lata trochę na gromadzic sprzętu biorąc trochę pola, a za kilka lat drugi ciągnik i znów trochę pola. Przy Twojej obecnej sytuacji nie opłaca się kupowac pola bo na nie nie wyrobisz wydzierżawiaj co się da i na jak najdłużej i dopiero stopniowo coś dokup


Szef wszystkich szefów  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam 5.5ha dzierżaw (gdybyśmy nie budowali domu to zapewne kupilibyśmy kilka hektarów i nowsze sprzęty)

 

C 330 obrabiałem do 14ha, ale już kręcił po 400 mth rocznie ;)

Fakt budynek troche przymały.... ja mam 15 x 6m

6 kròw z młodzieżą mieści się akurat

 

szkoda że sąsiad ma maliny bo jak trafi się dobry rok to naprawdę jest z tego spory zysk

 

Hmm nie wiem od czego mógłbyś zacząć,ciekawie zapowiada się program przekazywania małych gospodarstw,120% dopłat....tylko znowu z 3 ha dużo ich nie ma :c

Żeby zacząć cokolwiek trzeba dokupić podstawowy osprzęt do ciapka.

Co do opasów to sie nie wypowiadam, ale wtedy przydałby się TUR do ciapka, rozrzutnik, kosiarka, przetrząsarko zgrabiarka. A prasy na taki areał siè nie opłaca kupować, lepiej jest kogoś nająć (mam na mysli prasę rolującą)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

ehhh myśmy zaczynali także od zera obecny budynek wybudowaliśmy w 2008r. ponieważ mieliśmy spór z sąsiadem, który pisał odwołania na budowę. Sprawa ciągnęła się w sądach przez 5 lat.
kosiarkę pożyczam od sąsiada (polska ta z tych mniejszych na dwa noże, ale przy ciapku jest lekka i zwinna). Rozrzutnik- wujek posiada nie ma problemów kiedy mi potrzeba to przyjeżdża.Prasa kostkująca-mam znajomego, który jeździ na usługi siano, słoma kiedy mi trzeba to jedzie (nawet jedno pole które jest oddalone 10km). Przetrząsarkę posiadam "taśmówkę", która służy do przetrząsania jak i zgrabiania siana.
Do opasów potrzebował bym przebudowy budynku. Myślę jednak na pozostawieniu bydła mlecznego obecnie zliczyliśmy ile zarobiliśmy na sprzedaży mleka, serów to wyszło nam ok 400 zł za styczeń, także coś się uzbiera, a na mleczarnie na razie nie ma co liczyć :/
A co z dofinansowaniami składać wnioski czy się wstrzymać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Ja mam pytanko,kupuje od sąsiada budynek gospodarczy prawie 200m2 i  planuję trzymać tam bydło.Budynek leży obok sąsiada,i czy muszę mieć jakieś pozwolenie na chów?Czy po prostu  moje to moje robię co chcę.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spike98    1

rodzice moga wzamian za przepisanie ci gospodarstwa otrzymac 120% doplat do 2020r. a o mr mozesz sie starac nawet bez szkoly (musisz miec oplacony krus przez odpowiedni okres czasu) chyba ze masz technika to bez zadnych dodatkowych problemow....

wyczytałem w internecie że:

 " Natomiast jeżeli właściciel małego gospodarstwa zdecyduje się na jego sprzedanie, wówczas będzie mu przysługiwać rekompensata w wysokości 120 proc. dopłat, które otrzymywałby do 2020 r."

 

I z tego wynika, jeśli właściciel sprzeda to otrzyma, a jeśli je przekaże np. synowi bądź młodemu rolnikowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

z tego co wiem tyczy sie to takze przekazania....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj