Skocz do zawartości
Dervel

Komórki somatyczne

Polecane posty

Dervel    0

Witam, mam małe pytanie, Czy znacie jakieś sposoby, aby obliczyć ilość bakterii somatycznych w mleku? Nie chodzi mi o preparaty które dolewa się do zdojonego mleka i pokazujące czy jest dużo tych bakterii czy mało. Chodzi mi o takie badanie +/- jak w laboratorium w mleczarni. 

nightmare    81

chyba chodzi Ci o komórki somatyczne, bo bakterie to inna sprawa.  ilość komorek imformuje Cie o stanie zdrowia Twoich krow, w szczególności wymion.  Jeśli nawet obniżysz jednorazowo wynik mleka to i tak nie rozwiaze problemu, Trzeba lepiej przyjrzeć się krowom, zadbac o lepsze prawidłowe zywienie, Komorki najczęściej biora się ze stanow zapalnych wymion , jeśli wymie nie będzie leczone komórki będą wystepowac az do końca laktacji. Kup plyn, przebadaj mleko od każdej krowy i będziesz wiedział która lub które sztuki zawyzaja Ci srednia.

Genius9872    69

raczej sam nie policzysz o ile grzyby gronkowce na pożywce wychodujesz łatwością posiewy na somatyczne nie koniecznie... u mnie mleczarnia sama robi badania jak dasz próbkę:) masz dwie opcje kupić gotowy aparat mierniczy http://www.alfalaval-kamilux.pl/licznikkomorek.html

albo http://www.uwm.edu.pl/kmizj/wp-content/uploads/2012/04/%C4%86wiczenie-1-Ocena-mleka-surowego-do-skupu-oraz-wp%C5%82yw-ch%C5%82odniczego-przechowywania-na-jako%C5%9B%C4%87-i-trwa%C5%82o%C5%9B%C4%87-surowca.pdf

Wiadomość z agroFakt.pl

Dervel    0

Też jest u mnie możliwość oddania próbek do badania tylko, że nie wiem czy im wierzyć. Dla przykładu oddałem od krowy 5 próbek, co 4 udoje. Raz ma mleko na poziomie 70-80 a raz ponad 10000, nawet raz oddałem z każdej ćwiartki osobo i wyszło, że jest poniżej 100 w każdej. Teraz nie wiadomo które krowy trzeba leczyć skoro oni tak badają próbki.

nightmare    81

jak jest taka duza ilość to plyn do badania mleka Ci pokaze, może nie jest to dokładne badanie, ale można poznac czy komórki sa niskie, srednie, na poziomie 200-400 tys czy wysokie.

Genius9872    69

hm a jakieś niezależne ośrodki badania ja woże czasami do Lublina na probostwo to komórki za próbkę ze 3zł kosztują:) a zebyś wiedział że nie ma co wierzyć mleczarni mam krowy pod oceną i zawsze są gorsze wyniki B T z mleczarni!

st220    12

Genius ale te wyniki z mleczarni są tak jak z pod oceny od każdej krowy czy tylko sobie policzysz średnią z pod oceny a z mleka ze zbiornika w mleczarni wychodzi więcej?

Genius9872    69

wszystkie krowy mam oddzielnie pod oceną no ale mam co miesięczne wyniki i dla stada:) i często jest wg mleczarni że B 3,1-2 a spod oceny 3,3 Tłuszcz podobnie oczywiście niższe wyniki są podawane przez mleczarnię :) dla pewności robiliśmy badania w niezależnym laboratorium w LBN i potwierdziały się wyniki spod oceny:) ale i tak nie zapomnę jak jednego roku kiedy weszły kwoty mleczne pod koniec roku krowy podobno dawały mi ogółem ze stada 5-7% T !!! to był istny absurd

Robiliśmy afery i różnica zmalała ale zawsze jest 0,1;p  a nie wierzę że w odstępie 5min od pobrania próbki z tej samej głębokości zmalało mi białko i tłuszcz.. wszystko robic byle jak najmniej zapłacić producentowi..   

Brounter    18

Nie chcą obniżać ceny mleka to stosują tradycyjny chwyt sterowania parametrami mleka i na swoje wyjdą

Soltys85    16

Witam mam  pytanie do dostawców OSM Piatnica, jak u Was z somatyka bo u mnie dziaja sie cyrki. Owszem w sierpniu i wrzesniu był troche kłopot ale krowy poleczylem i powinno byc dobrze.  Zawiozłem mleko do mleczarni dla pewnosci wyszło 170 somatyki tego samego dnia była kontrol z tego samego mleka wyszło 437 :/  Kiedys słyszałem ze jak sie zaczna problemy to pozniej ciezko sie wygrzebac bo dodaja wyniki z ksiezyca. Miał ktos podobna sytułacje...

Wyniki z oceny nie pokryją się z mleczarnią. Wyniki z oceny to średnia arytmetyczna wszystkich krów od których wzięto próby, wynik z mleczarni to mleko zbiorcze. Przykład: mam 2 krowy i jedna ma 5l mleka i 4% białka a druga 30l mleka i 2,5% białka.

Wynik z oceny to:4%+2,5%=6,5%/2=3,25%

Wynik z mleczarni:5l x 40g białka+30l x 25g białka=200g+750g=950g białka/35l mleka=27,1g białka w 1l mleka=2,71%

To samo dotyczy tłuszczu, mocznika, somatyki.

donweter1989    181

No to by dopiero był cud gdyby sprzedawca publicznie wyrażał zażenowanie jakością oferowanych przez siebie produktów.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez dawid141413
      Witam, potrzebuje bariere tylna na hale udojowa delaval rybia osc 30. Prosilbym o pomoc w znalezieniu kogos kto moze posiadac takie cos. Konkretnie chodzi o takie cos jak na zdjęciu 

• Przez adeq15
      witam ma do was pytanie mam znajomego który chce miec obore pod oczena co musi zrobic a by to uzyskac ja slyszakem ze musi kupic jaluwki zacielone i musie miec ih conajmniej cztery na doplaty a 20 zeby miec obore pod oczena czy to prawda??
    • Przez Ferdek07
      W temcie "ceny mlekaw klasie extra" poruszane są watki z sytuacją na rynku mleka na rynkach światowych i perpektywach dlatego uważam ze potrzebny jest nowy temat, a temat o cenach niech będzie tylko o cenach.
      Więc jak mamy rozumieć sytuację obecną na rynku mleka, zapotzebowanie na surowiec na świecie jest, nowe rynki w chinach i indiach więc dlaczego tak drastyczny spadek cen mleka w proszku i sera na światowych giełdach?\
      osobną sprawą jest zmowa cenowa hipermarketów i największym problemem mocna złotówka ktra raczej nie osłabnie za bardzo aż wstąpimy do strefy euro więc najbliższych kilka lat to walka o byt dla mleczarzy, więc czy jest sens dalej produkować mleko?
    • Przez Ursusc36099
      Witam chcę was zapytać o opinie która mleczarnia jest lepsza Mlekpol czy OSM Piątnica.
      Względem cen skupu surowca i jakością produktów.
    • Przez vygi
      - poprawi wydajność mleczną
      - poprawi zawartość tłuszczu
      - poprawi płodność córek