ansu

Turbosprężarka z samochodu w ciągniku

Polecane posty

ansu    392

Witam

Mam ciągnik Massey Ferguson 275 odpowiednik Ursus 4514 i 4512 z silnikiem MF A4.236 66KM/2200rpm i mam zamiar zamontować turbosprężarkę z IVECO DAILY 99450703 , posiadam jeszcze pompę wtryskową z tego pojazdu, tylko nie bardzo pasuje, wszystko w bardzo dobrym stanie.
Czy to ma szansę dobrze działać i przyniesie jakieś pozytywne efekty? Czy szkoda mojej pracy i czasu.
Na początek tylko turbo.
Czy nie jest za duże?
Czy można zrezygnować z zaworu upustowego, nie bardzo mi się mieści?

W zasadzie to tylko koszt mojej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Turbina raczej za mała. Twój ciągnik ma pojemność skokową 3867 cm sześciennych a Iveco około 2800 do tego dochodzi konstrukcja kolektora która zapewne zwiększa szybkość gazów co ma przełożenie na obroty turbiny a tym samym jej wydajność. Zawór upustowy musi być bo inaczej sprężarka będzie pracowała cały czas na obrotach i szybko się zużyje, pomijam już fakt rozerwania dolotowych rur gumowych. Jeżeli sprężarka da radę to musisz podnieść dawkę paliwa aby była proporcjonalna do ilości wtłaczanego powietrza. Pompa wtryskowa z tego pojazdu raczej nie wydoła ze względu na sporo niższą dawkę. Nie wiadomo też jak wysilenie silnika wpłynie na jego żywotność bo silniki perkinsa to chyba najgorsze gówno jakie kiedykolwiek skonstruowano.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Pompę jak uda się mechanicznie zamontować to z obrotami i dawką sobie poradzę. Dodatkowo posiada korektor pneumatyczny i elektryczny, ale to później. 

Silnik Iveco mniejsza pojemność ale większa moc pracuje na innych nazwijmy to "parametrach"

W innym ciągniku mam 0.007.0707.4  przy 6l jest niewiele większa fizycznie jak ta z Iveco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Proste obliczenie:

 

Weź pojemnośc sinika IVECO i przelicz x MAX obr /min a potem pojemność w ciągniku x MAX obr/min. Jeśli wynik dla ciągnika bedzie większy, niż dla samochodu, to ja bym tej turbiny nie zakładał, gdyż będzie pracować poza bezpiecznym zakresem obrotów. Dodatkowy regulator w pompie ogranicza tylko dawkę paliwa w czasie "rozbiegania się " turbiny, aby ciągnik nie przydymiał. Pompy rotacyjne w perkinsach nie potrzebują tego wynalazku, gdyż w pompach CAV jest regulator stałocisnieniowy, który ogranicza dawkę paliwa, jeśli obroty silnika spadają, aby silnik nadmiernie nie dymił.

 

Generalnie, jeśli chcesz zmniejszyć spalanie, to wystarczy dołożyć turbinę do orginalnej pompy.Jeśli marzy ci się podniesienie mocy, to nie tędy droga. Wymaga to ingerencji w silnik, i to sporej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Weź pojemnośc sinika IVECO i przelicz x MAX obr /min a potem pojemność w ciągniku x MAX obr/min..............

Nie do końca tak będzie bo Iveco pracuje z innym nadmiarem powietrza i ciśnieniem doładowania 122kM z turbo 3700rpm jeszcze opory ze wzrostem rpm

Wychodzi 20% za duża 1036>850 ,a to nie do końca tak. Stopień sprężania w MF jest za duży by tak mocno pompować ja Iveco

Głównie zależy mi na zmniejszeniu spalania poniżej 2000rpm

Jeśli turbina okaże się za mała to mogę ograniczyć obroty do tych, które mnie interesują, na których pracuję poniżej 2000rpm

Ostatecznie otworzy się zawór który trzeba ustawić inaczej.

Cel modyfikacji jest odzyskanie trochę energii spalin.

Jak pisałem wcześniej koszt znikomy , a zaspokoję ciekawość.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Ilość spalin zalezy tylko od pojemności skokowej, obrotów i nadciśnienia w układzie. Można przyjąć dla uproszczenia, że doładowanie dodaje 15% objętości powietrza. Zawór upustowy ogranicza tylko cisnienie doładowania prze puszczenie częsci spalin kanałem obejściowym. Jeśli turbina bedzie za mała, to nalezy sobie uzmysłowić, ze kanał obejściowy może przyjąć tylko część spalin. Niebezpieczeństwo jest takie, że wałek turbiny może się urwać a części polecą bezpośrednio do silnika i będzie kaszanka. Gdybys miał intercooler, to jest większa szansa, że tam zostaną , a do silnika nic się nie przedostanie. Urwanie wałka turbiny powoduje też przedostawanie się dużych ilości oleju silnikowego do komór spalania i "rozbieganie się" silnika.

 

Do C-360 zakładają turbiny od silników PSA 1,9d albo od benzynki (też PSA). Nie wiem, jak z trwałością. Silniki PSA kręcą się do 5k RPM (diesel), ursus ma o połowę mniejsze obroty.

Poeksperymentować można, trzeba sobie tylko zdawać sprawę z zagrożeń. Najtańsze turbo na rynku do ciągnika to TPR6 do MTZ-a. Ten ma pojemnośc około 4750cm3.

Założenie turbiny do MTZ-ta nie daje jakichś wymiernych korzyści na paliwie, za to moment obrotowy rosnie i przesuwa się w kierunku nizszych obrotów.

 

W c-360 ludzie piszą o mniejszym zużyciu paliwa na MTH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tak czy śmak iloczyn pojemności i nominalnych obrotów dla Iweco jest większy o 20% 1036>850 więc turbina nie jest za mala, a można by powiedzieć, że za duża. Może się okazać, że będzie wytwarzać jakieś ciśnienie dopiero przy max obrotach, a zawór nie otworzy się nigdy.

Jakie są ciśnienia doładowania w silnikach montowanych seryjnie w ciągnikach bez IC i obniżania stopnia sprężania??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Ja nie jestem przeciwnikiem eksperymentowania, tylko trzeba mieć świadomość istniejących zagrożeń.

Do C-360 ludzie montują sprężarki o ciśnieniu doładowania 0,7 bara bez modyfikacji silnika (z benzyniaków, tam jest mniejsze ciśnienie doładowania ztcmw), więc można przyjąć , że jest to w miarę bezpieczne ciśnienie dla nieodprężonego silnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie wszystkie silniki są odprężone.  W rodzince silników sw-400 znów doładowane mają większy stopień sprężania 16,5 niż wolnossący 16, ruskie są odprężone o jeden a stare zetory mają taki sam stopień sprężania. tak samo duże ursusy.

Wpływ na ciśnienie doładowania ma też paliwo.  Więcej paliwa to więcej spalin które kręcą turbiną. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6386

Ten sam silnik masz w serii 30xx. Sprawdź który model ma turbo i typ turbosprężaki. Wklep w internet i wyskoczy charakterystyka. Porównaj z charakterystyka twojej. 

Tam raczej zaworu upustowego nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

 Pompy rotacyjne w perkinsach nie potrzebują tego wynalazku, gdyż w pompach CAV jest regulator stałocisnieniowy, który ogranicza dawkę paliwa, jeśli obroty silnika spadają, aby silnik nadmiernie nie dymił.

 

 

I tak i nie w starszych do 88r nie było później się pojawiły.

@mirro zawór niestety jest.

Typ sil. w 30xx to AT4.236 i różni się dostosowaniem do turbo od A4.236.

 

@ansu ciekawy pomysł z tym turbo od iveco, w swoim byłem zmuszony wymienić bo była padnięta i w dodatku jakś patałach w Holandii założył nie orginalną(nie było sensu dawać do naprawy). Oryginalna to ta;http://allegro.pl/turbosprezarka-perkins-massey-ferguson-300-390-398-i4958420555.html, niestety cena mnie odstraszyła i postanowiłem zakombinować, założyłem bo pasowała najtańszą od Ursusa 4-ki (680zł). Niestety jest trochę za duża i do 1400 rmp nie daje ciś. dopiero powyżej zaczyna się zegar podnosić, max. dochodzi do 0,8 bar. Wg. mnie trochę mało i trochę późno ale lepiej niż wcale. Gdy by podpasowała od IVECO to chętnie zrobiłbym podmianę, jestem ciekaw co Ci wyjdzie.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Kupiłem nowy kolektor więc chyba założę. Laptop mi padł, a tam mam katalogi do MF od kosiarki do kombajnów zobaczę jakie części tłoki itp były w A4.236 turbo  Pompę mam bosch 0 460 424 125 R 660

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Kiedyś czytałem artykuł  o  doładowaniu 60'tki  .Pisało tam że:

-turbina powinna być od silnika mającego pojemność 75% pojemności ciągnika .

-należy zmniejszyć stopień sprężania przez poszerzenie komory spalania [w przypadku 60'tki z 17 na 16 ].

-należy też opóźnić kąt zapłonu o 3-4%  .

-bezpieczne ciśnienie doładowania dla 60'tki -0,4 bara.

-pisało też co ciekawe o zmniejszeniu dawki paliwa.




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ciągnik będzie pracował z maszynami napędzanymi przez WOM 540, więc raczej nie będę przekraczał 1700rpm, a przy opryskiwaczu pewnie niżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

tylko że w fabrycznym AT4.236 masz inne tłoki, inne korbowody, grubsze sworznie korbowodowe. Co mnie zaskoczyło tłok wolnossącego ma 5 pierścieni a turbo 3 pierścienie... te dane mam poprzez porównanie katalogów w którymś sklepie internetowym. Niedawno wujek wpadl na pomysł turbo do 4512 i szukał odpwiedniej pompy wtryskowej żeby podeszla bez kombinacji... nie pamietam modelu ale 2100-2600zł koszt kiedy do wolnossącego za 1200 kupi a z wyglądu to samo. Nie znam się, ale da sie regulowac te dawke paliwa czy sie nie da?

A robić turbo po to żeby było, albo było na chwile i to padnie z jakiś powodów.... jakiś sens te inne tłoki muszą tam mieć (inny rodzaj komory spalania tam gdzieś pisało)

 

Ja do 5314 myslałem kiedyś o montazu LPG... Podobno 10 koni więcej a koszt 1500zł więc dużo taniej i bez nadmiernych przeróbek ale narazie i tak kupiłem mocniejszy traktor

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonmf255    0

mam zamiar dać turbosprężarkę od passata b4 1.9tdi do ciągnika mf255 czy da to jakiś rezultat zwiększy się moc

opłaca mi sie robić takie coś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez misieq
      Witam wszystkich forumowiczów. Mam takie pytanie dotyczące wyżej wymienionego typu silnika tak jak w temacie: dlaczego w kolektorze ssącym zamontowano tam nagrzewnicę przez którą płynie płyn chłodzący silnika. Co może spowodować wymontowanie tej nagrzewnicy, jakie ona ma znaczenie. Zgóry dziękuje za zainteresowanie. Pozdarawiam.
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam. Wiem że to jeszcze nie czas na opryski ale chcę znać wasze opinie na temat tych dwóch oprysków. Który z tych 2 polecacie na chwasty w jęczmieniu jarym i dlaczego ?
    • Przez Dakota5a
      Witam, jestem nowym użytkownikiem fendta 714, orientuje się ktoś odnośnie używania sprzęgła turbo, kiedy używać, do czego jest przydatne, czy może cały czas na nim jeździć gdyż jak uruchamiam traktor to od razu się załącza. Dziękuję z góry za odpowiedź 
       
    • Przez Tomasz3p
      Otóż panowie mam taki problem silnik w mtz tej zimy zrobiny a olejenie jest słabsze jak przed remontem nawet nie spadało. Gdy silnik jest zimny to jest 4atm ale gdy się nagrzeje do 80-90°C to spada poniżej 1atm a prawie i na zero. Filtr mam stary odśrodkowy bąk pompe oleju mam nową wał jest nominalny tyle że po szlifie i czy to możę aż tak wpływać na to ciśnienie oleju?
      Kolejna rzecz to gdy się nagrzejo to nie da rady odpalić, gdy trochę postoji to odpali. Na zimnym silniku nie ma tego problemu. Czy to wina rozrusznika, akumulatorów czy z silnikiem coś się dzieje
      I ostatnie to turbina pluje olejem to już druga, turbina jest białoruska. Pierwsza pluła oddałem na gwarancję, ledwo uznali ale jest dali drugą która chyba też pluje. I czy one wszystkie takie dobre są?
      Jeszcze muszę sprawdzić czy z filtra powietrza nie ciągnie oleju. 
      Dzięki za pomoc
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich. Jak w temacie szukam i szukam książki z insukcją napraw do ZETORA 10145 turbo. Znalazłem książkę do URSUSa 1014 ale nie jestem pewny czy to bliźniaczy model. Proszę o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj