Konrad2112

KRUS, nowy przepis ubezpieczenia

Polecane posty

Konrad2112    3

 . Chodzi oto  że przacuję na umowę o dzieło miesięcznie wychodzi mi 1000zł., ubezpieczony jestem w KRUS od zeszłego roku jako domownik. ..Czy ktoś może mi przełożyć na "nasze"poniższy  zapis,, czy on mnie dotyczy?.

 

Ważne dla osób wykonujących umowy agencyjne, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osób powołanych do składu rad nadzorczych

Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników przewidują dla rolników i domowników możliwość:

  1. objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników za okresy przypadające przed dniem 1 stycznia 2015 r., w których rolnik/domownik został wyłączony z tego ubezpieczenia lub nie został objęty tym ubezpieczeniem w związku z podleganiem ubezpieczeniu społecznemu w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia pod warunkiem, że:

a. wymienione osoby złożą w Kasie do dnia 30 czerwca 2015 r. wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników w okresie wykonywania tych umów (download.gifwzór wniosku do pobrania na stronie BIP KRUS);
b. wartość przychodu osiąganego z powyższych umów w rozliczeniu miesięcznym za lata minione nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie;
c. bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów rolnicy/domownicy podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy (działalność rolnicza prowadzona w gospodarstwie powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej);

Wysokość kwot minimalnego wynagrodzenia (w tym za lata poprzednie najniższego wynagrodzenia) dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/wynagrodzenia/.

2. dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, w okresie objęcia ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej,pod warunkiem, że:

a. wartość przychodu osiąganego z tych tytułów w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę,
b. bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.

Ważne!

  1. Fakt podjęcia wyżej wymienionych aktywności należy zgłosić Kasie, gdyż może to mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny zgłoszonych przez nią do tego ubezpieczenia. Niezgłoszenie tego faktu na bieżąco może skutkować ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego z okresem wstecznym oraz poniesieniem kosztów leczenia.
  2. Rolnicy i domownicy, spełniający omówione wyżej warunki, mogą w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników, składając w Kasie oświadczenie w tej sprawie. Ubezpieczenie to ustaje jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym oświadczenie o odstąpieniu od ubezpieczenia zostało złożone w Kasie.
  3. Rolnicy i domownicy w okresie podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, przy jednoczesnym podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w ZUS, nie mają możliwości skorzystania z prawa do finansowania ze środków budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

 

Edytowano przez Konrad2112

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

przepraszam...mój post zawierał błędne informacje mogące wprowadzić kogoś w błąd 

Edytowano przez black_shadow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad2112    3

Niestety nie masz racji, dziś dowiedziałwm soię w Krusie że umowa o dzieło to jedyna ktora nie podlega owemu przepisowi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51
Napisano (edytowany)

razem ze skłądką za II kwartał - do 30 kwietnia

Edytowano przez black_shadow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rebel21    22

Witam mam takie pytanie bo urodziło mi sie miesiac temu dziecko byłem ostatnio w KRUS bo nalezy sie ulga z KRUSU przez 3 lata i złożyłem taki wniosek o ulge tylko teraz pomyslałem ze jak bede chciał złożyc jakiś wniosek np. na modernizacje to czy to nie bedzie kolidowało ze bede zwolniony z KRUS????? prosze o pomoc bo nie wiem czy to odwołac i zmienic zwolnienie zeby zona miała czy to nie przeszkadza miał ktoś taka sytuacje??????


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Uwaga Krus  korzysta z usług niezależnego operatora usług pocztowych nie poczty polskiej i z tego powodu bywaja problemy 

niedostarczenie na czas druku do zapłaty nie zwalnia z terminu zapłaty (problemem może byc ubezpieczenie na wniosek)

p[ozatym ustawa z 2012 roku naklada obowiazek oznaczenia posesji numerem domu , a ogrodzone zamontowaniem skrzynki pocztowej na ogrodzeniu ,jeżeli tego niema to reklamacja na niedostarczenie nic nie da

 

 

Zwolnienie a czesci składki nic ci nie zmieni poza dochodem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

 

Witam mam takie pytanie bo urodziło mi sie miesiac temu dziecko byłem ostatnio w KRUS bo nalezy sie ulga z KRUSU przez 3 lata i złożyłem taki wniosek o ulge tylko teraz pomyslałem ze jak bede chciał złożyc jakiś wniosek np. na modernizacje to czy to nie bedzie kolidowało ze bede zwolniony z KRUS????? prosze o pomoc bo nie wiem czy to odwołac i zmienic zwolnienie zeby zona miała czy to nie przeszkadza miał ktoś taka sytuacje??????

 

 

Nic to nie koliduje, chyba że prowadzisz działalność gospodarczą to wtedy nie możesz skorzystać z ulgi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Witam wszystkich. Mam parę pytań dotyczących ubezpieczenia w krusie. Jestem domownikiem w gospodarstwie i z tego tytułu jestem od kilku lat ubezpieczony. W tamtym roku miałem ślub i razem z żona mieszkamy i zamierzamy mieszkać w domu, który dostała kilka lat temu w spadku. Ja nadal jestem zameldowany w domu gdzie jestem ubezpieczony, a moja żona u siebie. Obecnie po utracie pracy (nauczycielka) jest zarejestrowana w up. Planujemy mój meldunek przenieść do jej domu, w celu przyszłym ubezpieczeniu jej przymnie. Teraz mogę wziąć 3ha ziemi w dzierżawę od mojego kuzyna, który dostał ją kilka lat temu w spadku, lecz on mieszka gdzie indziej i ja ją dzierżawie na podstawie umowy ustnej. Wiem że mogę samodzielnie się ubezpieczyć w krusie na podstawie tej dzierżawy, lecz nie wiem od czego zacząć, gdzie co zgłaszać, jak co ma wyglądać itp. ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Najpierw zanim się ubezpieczysz samodzielnie zastanów się jakie mogą być tego konsekwencje. Bo będzie się to równało z rozpoczęciem działalności rolniczej i nie dostaniesz już np MR. Jeżeli na tym Ci nie zależy to potrzebujesz umowę dzierżawy z kuzynem oraz jakiś wypis z ewidencji gruntów albo z gminy że masz 1 ha przeliczeniowy. Potem idź z tymi papierami i z Żoną do swojego oddziału KRUS tam dostaniesz stosowne papiery do wypełnienia i do zgłoszenia Żony
 
Poza tym powinieneś w ARiMR załatwić wszelkie papiery czyli uzyskać numer gospodarstwa.

Zapomniałem jeszcze dodać, że w KRUSie wymagają często zaświadczenia od sołtysa.
Także napisz takie pismo, że dzierżawisz takie i takie numery działek i nich CI sołtys podbije, a drugie pismo, że Twoja żona jest domownikiem i też niech sołtys podbije.
Głupota straszna ale u Nas takie rzeczy chcą w KRUSie.

Tu masz info ze strony KRUS
http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/tryb-dokonywania-zgloszenia-do-ubezpieczenia/

Edytowano przez tompil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek500    17

Dziękuje za odpowiedź, miej więcej oto mi chodziło. Na młodego rolnika ani na inne większe dotacje i tak nigdy się nie łapałem wiec nic straconego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj