Piotrek835

Nawożenie PRP

Polecane posty

Vitasem    155

I dochodzimy do sedna sprawy PRP można stosować na bardzo dobrych glebach o wysokiej zawartości składników pokarmowych,mogą byc wadliwe ,a więc stosowanie tego nawozu przyczyni się do poprawy sruktury gleby np.mady nadodrzańskie jakimi dysponuje pionier stosowania tego nawozu w Polsce gospodarstwo woj. lubuskim.Ale po co wciskać kit rolnikom ,że jest to złoty środek na wszystkie gleby,a wiec stosowanie go na glebach lekkich o niskiej zawartosci makro i mikroelementów solo nie ma sensu.Widze sens jego stosowania na glebach lekkich, ale w połączeniu z nawazeniem konwencjonalnym,ale w tym przypadku koszty nawazenia stają się ogromne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Czyli odpowiednia ilośc wapna, zastosowana w odpowiednim czasie zrobi to samo ;). A kredę nawozową można mieć w big-bagach w domu po 400zł/t .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Też w tym roku po raz pierwszy zastosowałem PRPsol na pszenicę i pszenżyto przed ruszeniem wegetacji. Pod korzeń wcześniej dany był NPK (lubofoska 12). Dolistnie zastosowałem PRPebv. Na stosowanie namówił mnie kolega- przedstawiciel pioneera i PRP. On sam sieje QQ tylko na PRP+ obornik i jest bardzo zadowolony z plonów. Mam jeszcze z 2 tony to posieje na pociętą słomę przed podorywką.

Na pierwszy rzut oka zboża wyglądają normalnie, są w miarę ładne jak na bezdeszczowy kwiecień i praktycznie brak opadów do 20któregoś maja. Więcej będę mógł powiedzieć po żniwach. Jak zbiór będzie słaby to się nie przyznam ;)

W tym roku planuję posiać rzepak właśnie na PRP (200kg/ha), sypnąć jeszcze z 200kg/ha polifoski 6 i N 220kg/ha w czystym.

Czy można przenawozić uprawę??


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzis przedstawiciel firmy powiedzial mi ze na lekkich glebach 5,6 klasa stosowanie PRP niema sensu skladnikki wymywane w glab , jedynie na ciezkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

PRP ma w swoim składzie tylko wysoce reaktywne wapno. Jak są w glebie niedobory P i K (o ile wiesz co to są niedobory)

to powiedz mi skąd roslina to weźmie ??

 

A co robi PRP jak nie ,,podbija pH'' (wysoce reaktywne wapno) ??

 

Co ma wspólego wzrost pH z niedoborami P i K na 1 m2 ?? Z tego co się orientuję to zawartość składników pokarmowych oblicza się w stosunku do masy gleby a nie jej powierzchni ;) .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

Wapno tlenkowe 85% Cao mam w domu za 410złt w big-bagach, rozsiew zwykłym dwutarczowym rozsiewaczem, sąsiedzi stosują PRP ale nie widzę tego cudownego działania u nich.

 

 

Wzrost pH może bezpośrednio z niedoborami niewiele ma wspólnego, ale pobranie P i K przy prawidłowym pH na pewno będzie lepsze (choć to też dłuższy temat:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Z Twojej wypowiedzi wynika że PRP będzie działać jak gleba będzie ,,bogata w makroelementy". To ja zamiast PRP za 500zł/ha wole zastosować kredy nawozowej za 200zł/ha ;).

 

Tak PRP utrzymuje pH gleby bo nie ma mozliwości żeby 250 kg wapna na ha podniosło pH gleby.

 

Jak zastosujesz PRP bez stosowani reszty makroelementów poza N to niebędzie spadku zawratości składników pokarmowych w glebie ?? Będa bo roslina ich z powietrza nie pobierze.

 

Nic ci nie próbuję udowodnić, chodzi mi tylko o to, po co płacic za coś 500zł/ha jak to samo można osiągnąc za 100zł/ha.

 

Machina f-m marketingowych produkującyh takie nawozy jest przeogromna.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bongle    2

Na glebach bogatych w makroelementy nie zauważysz braku nawożenia P,K przez kilka lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

@romane7 ja jestem rolnikiem hobbystą i akurat tak chcę zastosować te dwa nawozy. Mam średnią zawartość P K w glebie i doradca od PRP zaleca posiać również nawóz PK.

 

Czy są jakieś negatywne skutki zastosowania zbyt wysokich dawek P lub K??


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

bongle troche sie nie zgodze z toba nawet nie wiesz jak mozna zniszczyc glebe typu 4a nie stosujac przez pare lat P i K . mam wkoło siebie takich trzech sasiadow ktorzy juz no conajmniej 6 lat nie stosuja P i K tylko sam azot. w zeszłym roku jeden z nich nakosil pszenicy 2.5 t z ha i powiedział mi ze ziemia "chuda" ( a klasa 4a 4b ) przym czym ja przy przecietnym nawozeniu zebrałem okolo 5.5 t

Reszta sieje juz praktycznie same mieszanki lub owies no niekiedy pszenzyto o jeczmiieniu i pszenicy zapomnieli i powiedzialem mu czemu nie zasieje jeczmienia to mi odp. ze nie urosnie a na na owies jescze moze liczyc ( a ma obok mojego pole i widzi ze jeczmien rosnie super pszenica takze no ale mu nie przegadasz ) Ja nie wiem ze do nich nic nie dociera przeciez widza po plonach 2-2.5 t to dla nich norma. raz ojciec sial pod korzen sol potasowa i polidap i jeden podszedl i powiedz. ze to nic nie daje ( a slome to maja jak szmata taka miekka troche powieje i juz im powala nie mowiac o suszy roznica straszna troche suszy i juz wszystko schnie u nich a ziarna to takie chude ze szok ) moim zdaniem nie powinno sie takim dopłat dawac bo zeruja na doplatach niszczac ziemie i gdzie tu ta ziemia utzrymana w dobrej kulturze rolnej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul0    0

ja to na ich miejscu bym ubezpieczył te uprawy i jeszcze kasa by dodatkowa była - żarcik ;)

odnośnie PRP to jedynym problemem jest cena 2400zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja z kolei lubię wprowadzać nowości dlatego stosuje PRP i UGmax.

Zastosowałem to na jedno pole razem więc nie będę miał porównania co jest lepsze i co lepiej działa. Chodzi mi generalnie o zwiększenie możliwości produkcyjnych mojej ziemi (mam 3 i 4 klasę).


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul0    0

ja stosuje UG i EM ale cudownych efektów nie ma, ciekw jestem jak działają: BioAktiv, ASAHI, Humistar ten ostatni wydaje się być ciekawy

Wszystkie te preparaty jak i PRP działają na strukure gleby i poprawiają ją a także aktywują niedostępne w glebie makro składniki, (jeżeli jest inaczej, czekam na wypowiedzi)

 

http://www.swistak.pl/a4210431,Humistar-5L.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Koledzy istotą PRP tak samo jak UG czy też EM jest zwiększenie populacji mikroorganizmów w glebie w wyniku tego następuje przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych( materii organicznej) bardzo bogatych w składniki pokarmowe i dochodzi do zwiększenia % udziału próchnicy w glebie dzięki czemu następuje poprawa struktury, zwiększenie pojemności wodnej, dochodzi do stabilizacji Ph ( a nawet podniesienia), składniki pokarmowe wracają do form dostępnych dla roślin. O ile preparaty UG i EM posiadają mikroorganizmy same w sobie to zastosowanie PRP stwarza korzystne warunki do ich życia i rozwoju. Preparaty te nie są więc jakimś superwynalazkiem tylko korzystają z faktów znanych już od dawna. Dlaczego wcześniej pisałem o kredzie nawozowej bo jest to nawóz przyjazny glebie a działa skutecznie i co ważne szybko. Jeżeli dolomit rozkłada się kilkadziesiąt lat a wapno tlenkowe zabija życie w glebie ( wypala) właśnie kreda nawozowa jest doskonałą alternatywą która poprzez podniesienie pH przyczynia się do podniesienia użyźnienia ( działanie tak samo jak PRP UG i EM szybsza mineralizacja, zwiększenia populacji mikroorganizmów, składniki pokarmowe udostępniają się). Co do PRP w 1 reklamie w Top Agrar ze 2 3 lata temu (nie było obrazków tylko sam tekst na 2 strony małym drukiem z wynikami badań i naprawdę fajnie opisanym systemem wdrożenia obecnie reklama to obrazek big baga PRP i jakieś tam hasło) o ile dobrze pamiętam zrezygnowanie z nawożenie podstawowego czyli Pi K było możliwe bodajże od 3 lub 4 roku przy średniej zasobności. Lata początkowe wdrożenia systemu PRP to było nawożenie PRP 200kg na ha + nawożenie 1/2 dawki Pi K wynikającą z zapotrzebowania danej rośliny i spodziewanego plonu. PRP działa bez wątpienia ale mnie nie przekonuje do szerokiego zastosowania. preparaty PRP, UG, EM nie są dla każdego rolnika tzn. że każdy może sobie je kupić i zastosować ale nie każdy będzie widział zadowalające efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

@romane7

"Za glupie uwazam Wasze stwierdzenia typu: PRP nie dziala, PRP to to samo co nawoz wapniowy, bez nawozenia mineralnego otrzymamy to samo co po PRP. Glupie dlatego ze nie macie na to dowodow. Podzielcie pole uprawne na mniejsze kawalki i zastosujcie nastepujace wariant: 1. PRP +N 2. wapno+N 3. NPK 4. N. Gwarantuje ze otrzymacie rozne wyniki"

 

Ja proponuję jeszcze wariant nr 5: wapno Cao 85% + UG Max + N. Wg mnie wynik powinien być najbliżej wariantu nr 1. (za resztę pieniędzy jak kupię PK to raczej na pewno osiągne wyższy plon)

 

Piszesz, że francuscy rolnicy stosują PRP 20 lat i więcej- wiesz może jaka cześć UR we francji jest nawożona PRP zamiast PK? Jak przedstawiają się ceny PRP do nawozów PK w innych krajach, np. we Francji?

 

 

Kamień wapienny w PRP jest b. drobno zmielony, więc pewnie dlatego przy dawce 200 kg/ha pozwala utrzymać odczyn gleby na niezmienionym poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

@romane7

trudno mi się z Tobą zgodzić ponieważ stawiasz takie same argumenty przeciwko np. UG Max, a których nie dopuszczasz wobec PRP

 

Według mnie nikt nie odpowie czy zastosowanie na dane stanowisko PRP to dobry wybór. Skoro PRP jest dobry to dlaczego wiele firm nawozowych zostaje przy konwencjonalnych nawozach, przecież produkując coś w stylu PRP chyba da sie znacznie więcej zarobic? Argumenty, których użyłeś w pierwszym akapicie pozwalają mi stwierdzić, że porównanie PRP do UG Max rzeczywiście nie ma sensu. Kilka litrów czegoś co zawiera coś skoncentrowanego może wnieść wiecej niż 200 ale o małej zawartości. W przypadku PRP nie wiadomo wogóle o wnoszeniu czego mówimy- no poza CaC03

 

 

Dobry rolnik nie żałuje na nawozy, firma na reklamę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Z Twojej wypowiedzi wynika że PRP będzie działać jak gleba będzie ,,bogata w makroelementy". To ja zamiast PRP za 500zł/ha wole zastosować kredy nawozowej za 200zł/ha :mellow:.

 

Tak PRP utrzymuje pH gleby bo nie ma mozliwości żeby 250 kg wapna na ha podniosło pH gleby.

 

Jak zastosujesz PRP bez stosowani reszty makroelementów poza N to niebędzie spadku zawratości składników pokarmowych w glebie ?? Będa bo roslina ich z powietrza nie pobierze.

 

Nic ci nie próbuję udowodnić, chodzi mi tylko o to, po co płacic za coś 500zł/ha jak to samo można osiągnąc za 100zł/ha.

 

Machina f-m marketingowych produkującyh takie nawozy jest przeogromna.

Możesz podać namiary na tą firme która sprzedaje krede nawozową ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kredę z tego co wiem w Polsce wydobywają w Mielniku na Podlasiu i w Koszelowskich Zakładach kredowych. W Mielniku mają promocje po 45 zł za tonę netto trwa do 15 lipca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A stosowałeś może krede jeziorną eko calcium z bełchatowa?Czym ona sie rózni od tej białej ,nie pyli podczas rozsiewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj