Piotrek835

Nawożenie PRP

Polecane posty

deer    180

To żeś mnie uspokoił :( :( .

Teraz to wychodzą 3 milionowe części g Pb w 1 g wapna ;) .

@majranjd

Firmy chemiczne mają patenty na subst. aktywne i muszą podawać jej nazwę na opakowaniu, tylko że inne firmy nie mogą jej stosować.

Ano kit wciskają. A co do użyźniacza glebowego to skład jest znany i to dokładnie, opatentowana jest tylko produkcja tego konkretnego składu.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

Miało być tak, a wyszło inaczej :( Fakt faktem, test na pomidorach wyszedł pozytywnie :( Dla zainteresowanych mogę zeskanować ulotkę informacyjną tego właśnie wapna ;)


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Podajcie jakies namiary na hurtownie albo cos gdzie moglbym zamowic ten PRP.

Jak ktos jest z Opolskiego albo gdzies blisko granic Opolskiego i bral ten nawoz to prosze o kontakt.

Zainteresowal mnie ten nawoz poniewaz ceny nawozow strasznie ida do gory nie pamietam jaki nawoz wujek kupil ale dawal cos 1200zl/t a ma podskoczyc do 2400zl/t wiec bardziej by sie oplacil wziac ten PRP


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcin12145   
Gość marcin12145

@mtz_82>>> spytaj sie tam gdzie kupujesz nawozy czy maja PRP SOl albo czy będą mieli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

też sie nad tym nawozem zastanawiałem ,ile teraz kosztuje itp. ale w tym roku jeszcze tradycyjnie pod korzeń NPK.jak ktoś ma doświadczenie z tym PRP SOL to niech coś napisze na ten temat,pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcin12145   
Gość marcin12145

ja w tym roku zamówiłem 6 ton po 2300 zł za tone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cirus    2

Panowie nawóz typu PRP jak pisze w ulotce propagandowej jest zalecany do upraw uproszczonych gdyż jego cudowne składniki powodują wzrost populacji mikroorganizmów a tym samym odzyskiwanie z gleby składników pokarmowych. Rozmawiałem z dr inż. Andrzej Kocowiczem z Instytutu nauk o glebie i ochrony środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i razem analizowaliśmy te propagandowe broszury on tez mi pokazywał wyniki badań z innych krajów. I co w broszurkach wypisują cuda na kiju ( jest nawet taki wykres ze z zastosowaniem samego prp bez azotu powoduje wzrost plonów jęczmienia ;) ) badania nad nim dopiero sa prowadzone nawet mój kolega będzie się z niego doktoryzował. Jego skuteczność w uprawach uproszczonych jest potwierdzone osiągnięciami rolników z dolnośląska. Ale nie oczekujmy za wiele ze jednym nawozem załatwimy wszystko tak jak pisze w ulotce. Stosowanie tego typu nawozu musi być powiązane z odpowiednia technologia uprawy.


uważajcie żeby wam koło nie odpadło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3
Zobaczymy jak to wyjdzie w tym roku. Ja już zakupiłem ten nawóz .

 

Witam. Czy zaobserwowałeś w praktyce działanie tego nawozu - pozytywne lub nie???

Skłaniałbym się do wypróbowania. Cena do końca grudnia 2400zł/tona, od stycznia 2009 - po 2450.

Dawka początkowo 200 kg/ha + azot. Więc przy cenach konwencjonalnych PK, takie uproszczenie w obecnych czasach byłoby korzystne ???

Więc może macie jakieś własne sprawdzone opnie.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Czytałem wasze posty, czytałem stronę PRP, panowie nie cudownych metod podniesienia wzrostu plonowania. PRP jest wg mnie pogotowiem ratunkowym na polu, musi być odpowiednio wysoka zasobność gleby, jeśli zasobność jest niska PRP wyciąga z gleby składniki niedostępne, jeszcze bardziej zubaża glębę. Pisać to oni mogą jaki to cudowny specyfik, ale wg mnie nie zastąpi to racjonalnego nawożenia i wapnowania, może to być dobre jedynie na gleby włączane do produkcji : nieużytki, odłogi itp. Jest to "bajer " zbyt drogi aby stosować bez odpowiedniej wiedzy rolniczej, trzeba się dobrze wczytać w skład i jego funkcję jaką ma do spełnienia w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bongle    2

Według mnie wydać 2400zł na (choćby najlepsze) wapno to szaleństwo.Efekty to może przynieść tylko na glebach zaniedbanych ubogich w P K Mg Ca i to tylko w pierwszych latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja zastosowałem ten nawóz pod rzepak .Różnica była taka że na działkach gdzie zastosowałem polidap rzepak już póżną jesienia robił się fioletowy a na działkach potraktowanych prp rzepak był cały czas zielony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nurpo    0

Dzień dobry.

Polecam serdecznie nawozy dolistne firmy xxxx. strona internetowa xxxx polecam wszystkim!! Nawozy również stosuje sie na zboża. JEst to bezposredni kontakt do producenta więc i ceny będą promocyjne!!

 

administator : reklama wbrew regulaminowi forum - lecą %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ten prp rzeczywiście spulchnia glebe.Dzisiaj wyrywałem bławatka i maki w rzepaku i zauważyłem liczne kanały po dżdżownicach w glebie a ziemia jakoś tak sie fajnie się rozsypywała.Na innych działkach ziemia jakaś mazista była i kanałów brak.Myśle że ten nawóz działa szkoda tylko że taki drogi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

kolega potraktował tym nawozem 100ha ale narazie niewidać cudownych efektów .Pszenica wyglonda tak samo jak po polifosce acena (ma dystrybucje PRP) 2400zł ,noi 200kgPRP+azot to tanio niewychodzi ale zobaczymy po orce jak gleba wyglonda ajak narazie to ja jestem za NPK z worka anie z gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ja po plonie i analizie gleby zadecyduje czy będe stosował ten nawóz.W tamtym roku obsiałem nim na próbe 3 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

5 t kredy nawozowej na ha = 400zł

24kg N na ha = 72zł

100ha *472 zł= 47200 zł Plon jak po PRP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"PRP®SOL jest zbilansowana mieszanka minerałów sporządzoną na bazie

specyficznych środków wapnujących (węglany wapnia i magnezu)

Formulacja i sposób granulacji są wyłącznością PRP.

Skład : CaO co najmniej ..........32 % MgO co najmniej ............ 8 %

Wilgotność : ...................................0,7 %

Typ produktu: nawóz wapniowy (Ca) z dodatkiem magnezu (Mg)

Odmiana nawozu : 07 (wg załącznika nr 18 do Ustawy o nawozach i nawożeniu z

dn. 26 lipca 2000 r.)

 

PRP®SOL może być stosowany przez cały rok. Zalecany jest wysiew po zbiorze przedplonu, przed ruszeniem lub na początku wegetacji

(pogłównie). Poprawiając funkcjonowanie gleby, PRP®SOL umożliwia ograniczenie lub rezygnacje z wnoszenia niektórych składników

pokarmowych.

Podane zalecenia są orientacyjne. Precyzyjne dawki powinny być ustalane w oparciu o pożądany cel nawożenia, typ gleby

i stopień intensyfikacji produkcji rolniczej. Zaleca się skorzystanie z systemu „Juste Dose” (Ścisła Dawka) w konsultacji z Przedstawicielem PRP.

 

Zboża, Rzepak, Kukurydza 150 – 200

Użytki zielone 150 – 250

Buraki cukrowe, Ziemniaki, Tytoń, Len 200 – 300

Motylkowate i ich mieszanki 200 – 300

Warzywa, Sady, Krzewy owocowe, Chmiel, Inne wieloletnie 300 – 600

 

PRP®SOL może być stosowany przez cały rok. Zalecany jest wysiew po zbiorze przedplonu, przed ruszeniem lub na początku wegetacji

(pogłównie). Poprawiając funkcjonowanie gleby, PRP®SOL umożliwia ograniczenie lub rezygnacje z wnoszenia niektórych składników pokarmowych."

 

Być może to działa ale za wapno 2300 zł to złodziejstwo. według przytoczonej wcześniej ustawy nawóz odmiana 07 to

Węglan wapnia i węglan

magnezu lub węglan

wapnia, węglan

magnezu i tlenek wapnia.

Mielenie, odsiewanie,

mieszanie skał wapniowo-

magnezowych ze

skałami wapniowymi

lub tlenkiem wapnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Oj kolego @romane7 widzę,że jesteś zorientowany w temacie PRP.A więc mam pytanie czy stosowałeś go na swoich polach lub czy pracujesz dla PRP.

A teraz na poważnie, skład nawozu jest nie znany tajemnica handlowa , to już jest trochę dziwne.Przy plonach zbóż na poziomie 7-8 ton, rzepaku 4-5ton co roku z pola "wyjeżdża" sporo makro i mikroelementów a polskie gleby są raczej ubogie w te składniki ,czyli stosując przez kilka lat wyłącznie PRP jeszcze bardziej zubożamy je.Z fosforem zgoda jest mało mobilny uwstecznia się ,a więc przy tym mechanizmie działania PRP jaki jest opisywany w ulotkach mażna go odzyskać,ale potas wypłukiwany jest w głąb profilu glebowego to samo wapń .A więc mam duże wątpliwości co do stosowania tego nawonu w dłuższym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80
Kolego z doswiadczenia wiem ze na podstawie dzisiejszego stadium rozwojowego trudno stwierdzic ile sie zbierze. Oczywiscie mozemy szacowac ale jednoznacznie nie ustalimy czy cos daje cudowny efekt czy nie. Ale skoro twierdzisz ze pszenica moze wygladac po PRP jak po polifosce to wedlug mnie tanio nie wychodzi Twoja polifoska. Chyba pomyliles sie w kalkulacjach bo wg mnie (a cena PRP na jesieni to 2300 a nie 2400/t) wychodzi to nastepujaco

 

POLIFOSKA (znalazlem posty z wrzesnia -> polifoska 8 kosztowala 2500 zł)

 

koszty na hektar 300kg = 0,3x2500zł= 750 zł

 

750 złx 100ha=75000 zł

 

PRP:

 

koszty na hektar 200 kg = 0,2x2300zł= 460zł

koszty 24 kg N na hektar (300 kg polifoski to 24 kg N) (zakładam cene 1 kg N na 3zł, np RSM) = 3x24= 72zł

 

72zł + 460 zł= 532 zł

 

532zł x 100ha= 53200

 

Z tego moral jest taki ze stosujac PRP oszczedzasz 21800 zł na areale 100 ha, a skoro twierdzisz ze nie widac roznicy to ja twierdze ze nie warto przeplacac i kupowac PiK

jak kolega kupywał PRP po 2300 to ja wtedy wyrwałem tira polifoski 6 po 1950(okazyjnie) no i wjednym przejeżdzie rozsypałem aon musiał 2raz jechać z azotem.Ma jedno poletko pół na pół PRP i polifoska na oko to niema różnicy ale zobaczymy jak wplonie .Moje zboża wyglondają lepiej ale ja mam troche wyższy poziom agrotechniczny i dałem tylko 150kg polifoski.

Jeśli wczasie orania po żniwach gleba będzie pulchniejsza i ładnie sie rozsypie to jestem skłonny zastosować ale raczej tylko na gline aha ana piaskach niema sensu stosować PRP bo w podglebiu nie ma PK bo wymywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

mniej wiencej to miałem na myśli ale słyszałem od dilera PRP że właśnie na słabe ziemie czyli piaski ten nawóz nie jest zalecany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj