groomerkaMagda

Jak obchodzić się ze zwierzętami na egzaminie z weterynarii. ?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam serdecznie.

Dolaczylam do Was specjalnie, aby zasiegnac rad jak obchodzic sie z bydlem i trzoda chlewna.

 

Szkole sie na kierunku technik weterynarii, jutro mam egzamin praktyczny.

Zapewne na egzamin przyprowadza mi krowe lub/ i swinie.

Nie wiem czego się moge spodziewać na miejscu bo nigdy tam nie byłam.

 

Pisze by poprosic o wskazowki, jak podejsc do zwierzecia by badanie bylo dla niego jak najmniej stresujace, od czego zaczac ( zaczac pod wzgledem praktycznosci,a nie ksiazkowej teorii).

 

Co powinnam wiedziec jako mieszczuch udajacy sie do zwierzat.

Zapewne jako doswiadczeni w branzy mozecie mi doradzic na co zwrocic uwage.

Pozdrawiam ;)

Edytowano przez groomerkaMagda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Osobiście o weterynarii praktycznie wiem tyle jak zaszczepić prosiaka czy jak zrobić masaż serca warchlakowi albo jak jest zbudowane bydło lub trzoda i takie tam podstawowe rzeczy, skończyłem technik rolnika. Ale z praktyki jak obchodzić się ze zwierzętami mogę Ci poradzić tak na szybko żebyś się nie stresowała przy zwierzęciu bo zwierzę to wyczuje, oczywiście zapach naturalny czyli nie powinnaś się za bardzo wyperfumować, ponieważ zwierzęta mogą to źle odebrać zależy jaki temperament będzie miała ta krowa, ogólnie pogłaszczesz tą krowę, powiesz coś nie gwałtownie tak aby się nie przestraszyła i aby poznała twój głos no i jeśli będziesz przy krowie czy koniu i będziesz podnosić racice/kopyta to też spokojnie aby nie kopnął koni itd. też powiesz np. "noga" to będzie wiedzieć że to ty nim się zajmujesz. Powinno być ok. :) Osobiście nie wiem jak wygląda egzamin na Wet. bo sam skończyłem TR i w ogóle egzaminy wyglądają inaczej ale pomogłem tyle ile mogłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie co ma być bo zapewne wiedza tylko  ci na miejscu.

 

Pewnie muszę zbadać jej tętno, temperaturę itd.

 

Pod względem informacji książkowej myślę ze ogarnę, jednak pod względem samego podejścia do zwierzaka , nie wiem czy się nie wystraszę . Nie chce podchodzić do tych zwierząt przedmiotowo, jak robot i traktować ich jak kartony do pakowania. Zależy mi na komforcie obu stron, i dlatego chciałam wiedzieć czy mogę im jakoś zapewnić podczas takiego 'egzaminu'.

Wiadomo ze człowiek nabiera doświadczenia podczas obcowania, jednak nie miałam okazji go nabrać.

Żałuje ze tak późno pomyślałam o forum, bo mogłam kogoś z Was poprosić o naukę na miejscu. Już sam kontakt bezpośredni zapewne by mi ułatwił bo nie stresowałabym się aż tak.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Właśnie z ostatnich twoich słów wnioskuję że trochę się stresujesz, ale musisz to zrobić i nic tego nie zmieni a jak będziesz na egzaminie to zapewne jak każdy wszystko będzie wyglądać inaczej jak sobie zaplanuje, ale tak jak mówisz jak byś na co dzień widywała taką krowę czy świnię to byś trochę wiedziała jakie ma zachowania w danej sytuacji. A jeśli chodzi np. o mierzenie temperatury trzodzie to na moim gospodarstwie też takie rzeczy robię i uwierz mi, choć na co dzień widuję te zwierzęta to jak przyjdzie czas np jak coś dolega trzodzie to trzeba im włożyć termometr w tył ( każdy wie gdzie :) ... ) to i tak nie jest to takie proste,ponieważ jeśli taki warchlak jest w kojcu np 5m x 6m i jest ich w sumie tam 30 to trzeba się nieźle nagimnastykować aby pomiar się udał. Na egzaminie powinna być taka świnka w mniejszym kojcu o mniejszej swobodzie ruchowej to będzie mniej gonienia a za czym idzie mniejszy stres dla zwierzaka co jest wielkim plusem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czego używasz do poślizgu termometru :)

Ubierasz rękawiczki?

pytania zapewne powalajace ale wszyscy wiemy ze teoria i praktyka  to czesto 2 rozne historie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Właśnie w praktyce na gospodarstwie to wygląda różnie, a egzamin też różnie. Podczas egzaminu musisz robić tak jak jest książkowo. Osobiście do poślizgu nic nie używam, ponieważ przeważnie gdy mam takie sytuacje że muszę użyć termometr to świnki mają biegunkę i jakoś wchodzi ;) ... A rękawiczki mam takie jednorazowego użytku. :) Więc w kwestii poślizgu za wiele Ci nie podpowiedziałem :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomogłeś mi więcej niż myślisz ;)

Czy to prawda w kwestii agresji ,ze knury są groźniejsze ? 

Powiedz jeszcze proszę czy reagują na kolory? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Oczy i postrzeganie: Bydło, trzoda chlewna oraz owce posiadają bardzo szeroki zasięg widzenia terenu - do 300 º. Przy załadunku, przeładunku i sortowaniu im mniej widzą, tym lepiej. Ściany przepędów powinny być pełne, to znaczy powinny ograniczać pole widzenia, co pomoże obniżyć poziom ekscytacji zwierząt. Ażurowe ogrodzenie pozwala zwierzętom dostrzegać poruszające się przedmioty i ludzi, co powoduje wzrost stresu. Stanowisko pracy z bydłem powinno być dobrze oświetlone, zacienione miejsca budzą strach. To samo dotyczy wszelkich zagłębień na trasie przepędu, np. kanałów odprowadzających wodę lub ścieki. Kurtka pozostawiona przez pracownika w okolicy przepędu, w czasie złej pogody może "trzepotać" na wietrze (podobnie jak luźno wiszące i uderzające o siebie łańcuchy), tym samym być przerażającym obiektem dla krów, koni, świń i owiec. Wszelkie przepędy powinny być w jednolitym kolorze, nagła zmiana barwy może wystraszyć zwierzęta.
 

Strefa komfortu dla bydła wystawowego jest zmniejszona do zera, dlatego można podchodzić do zwierzęcia nie wywołując strachu.

Uszy i hałas: Bydło jest bardzo wrażliwe na nagłe, głośne dzwięki, a także na dzwięki o wysokiej częstotliwości. Uderzenie młotkiem w metalowy obiekt 400 metrów od obory będzie bardzo stresujące dla zwierząt, dla człowieka może być niezauważalne. Wielu rolników włącza w budynkach muzykę (np.w halach udojowych), portafi ona "wygłuszać" dźwięki o wysokiej częstotliwości dochodzące z zewnątrz. Pompa albo napęd do hydraulicznego poskromu w wielu przypadkach jest oddalona o kilka metrów, co ułatwia pracę i mniej stresuje zwierzęta. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że sprawniej praca jest wykonywana w ciszy, niż przy użyciu krzyków i gwizdów. 
 


Znalazłem takie coś w internecie może pomoże :) Według mnie zwierzęta bardziej reagują na dźwięki i zapach :)


A jeśli chodzi o knura to tak samo jak byk są groźne na co dzień ale groźniejsze stają się kiedy podchodzi do nich kobieta kiedy ma miesiączkę, słyszałem od mamy o takim przypadku że knur zagryzł ileś lat temu kobietę. Osobiście nie posiadam knura. W mojej hodowli znajdują się opasy czyli byki tuczone na sprzedaż, trzoda chlewna oraz drób, no i psy koty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

U mnie egzaminy wyglądały trochę inaczej ponieważ pierwszy był egzamin teoretyczny z BHP, prod. zwierzęcej, prod. roślinnej, mechanizacji i z ekonomii. Był to egzamin na a,b,c,d więc pikuś. A drugi egzamin był to praktyczny, taki projekt i na nim mieliśmy za zadanie opracować cały projekt związany z produkcją paszy dla krów mlecznych, ich użytkowanie, powierzchnię ha potrzebną, zbilansować dawki pokarmowe i opracować harmonogram dnia pracy w oborze. Więc tak praktycznie dwa egzaminy miałem w szkole a nie w oborze albo na polu. A tak ogólnie to życzę zdobycia zawodu oraz spokojnych zwierząt na egzaminie :)  mam nadzieję, że chociaż tyle powinno Ci pomóc. Ale pamiętaj najważniejsze jest nastawienie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

pomogles mi wiecej niz myslisz ;)

czy to prawda w kwesti agresji ,ze knury sa grozniejsze

i powiedz jeszcze prosze czy reaguja na kolory

 

 

Kobieto, do knura to nawet nie możesz podejść, jak to w książkach pisze? jak będziesz miała owulację, to knur to może wyczuć, i będzie niedobrze, może zaatakować, nie końiecznie Ciebie, przynajmniej tak mnie uczono na inżynierce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Fachowo książkowo to raczej nie inaczej kobiety nie powinny oporządzać buhajów i knurów tak jak wyżej pisał kolega i jak jeszcze wyżej pisałem ja o przypadku zaatakowaniu kobiety przez knura (przypadek śmiertelny dla kobiety) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przecież egzamin na weta wygląda tak jak na technikum rolnictwa , wiem bo moja narzeczona pisała w czerwcu. Masz jakąś tam chorobę opisać i to wszystko. Żadnych zwierząt nie będzie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że niektóre "kobiece" szampony też powodują dziwne reakcje u byków... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć  :)

Powiem szczerze ze trochę się zawiodłam na zadaniach, i na sobie chyba też.

Zwierząt nie dali mimo ze było ich od groma do okola. Tu mimo strachu jednak mam niedosyt bo jako mieszczuch nie mam okazji z nimi bytować, a bardzo bym chciała.

Zadania raczej matematyczne bym powiedziała

,typu wyliczyć dawki leków na podstawie danych,

przygotować zastrzyki w odpowiednich proporcjach z odpowiednimi igłami, strzykawkami, podpisami i przede wszystkim preparat.

Jeszcze wyliczanie dat wszystkich szczepień i zabiegów odnośnie do wieku psa, a było coś o szczeniaku, wiec trzeba wiedzieć że 6,9,12 i 15 tydz się podaje.

Do siebie mam pretensje i jestem rozgoryczona ze nie podałam wszystkich dat.

Nie wiem czy zjadł mnie stres czy głupota, fakt taki ze mam polowe tych dat. Pozostałe zadania zrobiłam okej.

Liczę w duchu ze nie będą się pastwić i mi zalicza a muszę mieć 75%.Dwa  zadania mam dobrze na bank i trzecie to te daty w jakić 30%.

Nie wiem czy liczy się efekt końcowy w sensie ' przygotuj roztwór' -TO przygotowałam , i nie trzeba tu podawać  wyliczeń co mam w brudnopisie .

Z mojego pisma nikt nic nie doczyta...

Trochę czuje tez lekki nerw bo mam nazwisko od początku alfabetu, wiec byłam na pierwszy ogień. Wiadomo że inni już wiedzieli co będzie wiec mieli iść zrobić  i mieli z głowy.

Trzymajcie kciuki. Czuje się jak małolata zdająca dyktando.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

No to wyszło na to, że egzamin na wet tak jak i inne wygląda praktyczny ale na papierze się pisze. Myślałem, że może tak być bo egzamin na tech. rol. nie powinien inaczej wyglądać od tech. wet. Trzymam kciuki! Ja na swoim egzaminie miałem 89% i jestem happy :) tobie też tego życzę ;) Kiedy wyniki???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze wynik kolo marca. Staralam sie cokolwiek dowiedziec od osob tam przebywajacych ale nic sie nie dowiedzialam.

nie ukrywam ze nie moge przestac o tym myslec :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Będzie dobrze, zaliczysz ;) Jak nie to kolejnym razem już na spokojnie zdasz. Nie ma co się na zapas przejmować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Zaliczysz :)  :D W końcu dużo wiedziałaś, a jak ktoś jest pewien swoich odpowiedzi powinien być dobrej myśli, że zaliczy  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gofiaczek    83

Ja też pisałam to samo, bo to jest te same 4 zadania na całą Polskę. Żałuję, że nie znalazłam tego tematu wcześniej, bo bym Ci napisała co nieco na jego temat...


 

"Nie porzucaj nadzieje,

Jakoć sie kolwiek dzieje:

Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,

A po złej chwili piękny dzień przychodzi." J.K.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Takiego egzaminu nie miałem ale wiem jedno do byka nie podchodzić o tyłu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gofiaczek, pisałam do Ciebie wiadomość prywatną ale coś nie idzie.

 

Pisałaś mi kiedyś o egzaminach.

Wiesz, znowu mam ,teraz 23 czerwca poprawkę R09 części praktycznej chów hodowla i inseminacja.

Zastanawiam się co mogę mieć w tej poprawce, nie wiem co powtarzać :( Ostatnio dałam ciała bo zabrakło mi mało % - miałam mleczną krowę-jakieś mega nie wyraźne obrazki do podpisania i właśnie tego nie zrobiłam ...

Dodatkowo szkola nie pozwolila mi pisac 2 egzaminow na raz i mam w pazdzierniku r11 ( r10 mam zdane)

jeśli coś byś wiedziała, daj proszę  znać :*

 

A tak do reszty, może ktoś mi podpowie na co kłaść nacisk przy powtarzaniu takich tematów  :)

Edytowano przez SZYMANOX
Ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gofiaczek    83

Ja ze względu na swój egzamin R11 śledzę ten temat na fb  https://www.facebook.com/groups/151634831696228/ na prawdę pomocne.
Tylko z tego co czytałam to r11 wiadomo, r10 wiadomo, a r09 to kinder niespodzianka... Niektórzy podejrzewają że będą sposoby pobierania nasiennia inni, że obrót stada.
To dziwne, że szkola Ci nie pozwoliła dwóch pisać, u nas nie ma z tym problemu.


 

"Nie porzucaj nadzieje,

Jakoć sie kolwiek dzieje:

Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,

A po złej chwili piękny dzień przychodzi." J.K.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez liducha8
      Witam,
      czy kto z Was zdaje egzamin w styczniu?
      Testy rozwiązuję non stop ale nie wiem gdzie znaleźć na stronie szkoły CKeduka rozwiązania zadań z egzaminu praktycznego, podobno są umieszczone  ???  
       
    • Przez Natka95
      Cześć wszystkim,czy ktoś zdawał egzamin przez ck-edukat w Rozprzy?
      Mozecie powiedzieć jak odbywa się taki egzamin, czy jest trudno? Materiału jest bardzo dużo. Czy egzaminy się powtarzają z poprzednich lat?jak wyglada praktyczny?
    • Przez Roksana89
      Witam czy zdawał ktos już egzamin praktyczny ról 04 w styczniu 2023?
    • Przez Aniutka
      Czy zdawal może, ktoś egzamin w czerwcu praktyczny lub bedzue zdawał w sobotę rano?? 
    • Przez Rolnik0404
      Witam.Szukam praktyk na kursie Rol04,proszę i kontakt.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj