Yogurt

siewnik punktowy o zmiennej szerokości międzyrzędzi

Polecane posty

Yogurt    1

Witam Panie i panów.

Poszukuje opinii na temat siewników punktowych o zmiennych szerokościach międzyrzędzi. Takie siewniki oferują między innymi: Monosem (Extend), Machio Gaspardo (Magica) czy Kuhn (Maxima TI).

Z tych trzech (więcej nie znam) odradzano mi Kuhna z tytułu "rozsypujacych" się mechanizmów regulacji szerokości roboczej. Na temat pozostałych opinii nie słyszałem. Może ktoś z Was posiada coś takiego na stanie i jest w stanie coś na ich temat powiedzieć.

Osobiście planuje kupić taki siewnik w zestawie z czołowym zbiornikiem 1000l. Zaprzędz go 90km w 4 cylindrach np Claas Celtic. A zbiornik wykorzystać także do pielnika i agregatu uprawowo-siewnego.

Wszelkie opinie, komentarze w temacie mile widziane smile.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Z tego co mi wiadomo i co się interesowałem to wybrałbym siewnik mascar futura. Jest tańszy od gaspardo i kuhna a także solidny. Poza tym napęd sekcji ma bardzo prosto rozwiązany jak w starych siewnikach poprzez łańcuchy, w gaspardo z tego co wiem jest wałek z przekładnią, w kuhn nie wiem. Wymiana tych wałków jest bardzo kosztowna (nie są trwałe) i trzeba czekać na części a łańcuch jak się urwie to na polu w 10 min założysz nowy i dalej pracujesz a i koszt nie straszny. Chcesz 4 rzędowy czy 6? 90 km wystarczy? sam mam steyra 93km i myślę że może być za słaby do 6. z 4 pewnie pójdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yogurt    1

No z tego co trochę poczytałem, zasięgnąłem języka. Mascar Futura ma to do siebie, że ewentualny rozstaw międzyrzędzi zmienia się poprzez ręczne przełożenie aparatów wysiewajacych. A coś czuje, że te ważą parę kilo...

No i druga sprawa?... Czy ten łańcuch to takie dobre rozwiązanie? Gdybym chciał siać po 10 ha. To nawet bym nie dyskutowal - rozwiązanie na pewno tańsze. Druga sprawa - gdyby taki siewnik był mało używany (wydaje mi sie) wtedy prostsze rozwiązanie mogłoby być trwalsze. Ale jako, że pracuje w usługach. Nie wydaje mi się żeby to wytrzymało zbyt długo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Chyba chodzi Ci o sekcje wysiewające a nie aparaty? Jeżeli o sekcje to mają też modele rozsuwane teleskopowo.hydraulicznie. Jedno dobre i drugie tylko zależy dla kogo. Znam tylko jednego użytkownika mascara co obsiewa nim 200 ha kukurydzy i też jest z łańcuchów zadowolony. Nie wiem ile kosztuje przekładnia, lub części do niej ale na pewno wielokrotnie więcej niż zębatka czy łańcuch, które zresztą ( zębatki) dobry tokarz zrobi jeszcze o połowę taniej. Jak się pytałem o gaspardo 1,5 roku temu to części do 24h. I sam wiesz jak to na usługach jak awaria: zjedź z pola, zamów części niech przyjdą za dzień lub dwa (zależy o której godzinie zamówisz) potem to poskładaj i dwa dni jesteś do tyłu. I nie dość że części kosztowały Cię drożej to miałeś przestój i ile jesteś do tyłu? A klient czeka, pogoda nie wybiera, konkurencja nie śpi, sezon krótki. Na pewno masz inne maszyny na napęd poprzez łańcuch i sam wiesz jaka jest trwałość tego rozwiązania. Ja tak to widzę, Inni może inaczej, to tylko jeden z wielu elementów maszyny i akurat jego typ jest niewystarczający żeby podjąć decyzję który wybrać, są ważniejsze. Łańcuchów jak i przekładni i tak nie trzeba pilnować bo komputer zasygnalizuje brak wysiewu. poszedł łańcuch, 10 min i jedziesz dalej i jeszcze coś dzisiaj zarobisz. :)

No i ja bym popatrzył na wagę samego siewnika, bo jeżeli dwa modele nie ustępują sobie jakością a jeden z nich waży niech te 200 kg więcej i ma chodzić z 90km to na pewno odbije się to na spalaniu bo zapasu mocy dużo nie ma. NIech 0,5l na ha razy np. 300ha w sezonie razy lata to sie nazbiera ?

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yogurt    1

Racji masz dużo (muszę przyznać). Zwłaszcza z czasem raz straconego już się nie odzyska. Ale wracając do tematu, w przyszłym tygodniu jadę do Korbanków "porozmawiać" o Monosemie. "Porozmawiać", bo znając życie będę słuchał jaki to Monosem jest wspaniały, czego to on nie ma i jaki jest "nieśmiertelny" :P Chciałbym jeszcze zobaczyć Magice Gaspardo najchętniej 8 rzędową jak dobrze pójdzie to może uda się coś takiego na testy załatwić lub chociaż zobaczyć przy pracy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj