llukaszz

truskawka powtarzajaca na zagonach

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Truskawka
llukaszz    0

Witam, planuję założyć plantację truskawki powtarzającej na powierzchni około 40arów. Nie zajmowałem się wcześniej sadownictwem z tąd moja prośba o kilka rad.

Truskawki będą sadzone z sadzonek frigo na podwyższonych zagonach po dwa rzędy owoców na każdym zagonie. Myślałem o odstępie między roślinami około 35cm, wysokości zagonu min 15cm(chciałbym około 30cm ale nie wiem czy maszyna którą mogę poźyczyć będzie w stanie uformować tak wysoki zagon).Kolejne pytania, to czy szerokość całego zagonu równa 80cm jest wystarczająca i czy agrotkanina o szerokości 1.1metra wystarczy do jego przykrycia? Jeszcze jedna sprawa... czy wystarczy puścić środkiem jedną linię kroplującą czy lepiej dać dwie, pojednej dla kaźdego rzędu roślin? I jeżeli sadzę truskawki na agrowłókninie, która jest przepuszczalna dla wody to jest jakaś różnica między umieszczeniem lini kroplujących nad lub pod tą agrowłókniną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

odstępy zależą od odmiany, powtarzające będziesz użytkował najprawdopodobniej jeden rok więc ja bym dał folię zamiast włókniny, linia kroplująca jedna wystarczy, a zagon nie musi być taki  wysoki, bo niby po co

linia powinna być pod folią lub włókniną, na wierzchu wiatr będzie zwiewał.

przypuszczam że pierwsze kwiaty będziesz obrywał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

Tak, pierwsze kwiaty będą obrywane.

A nie da sie użytkować tych samych roślin dłużej niż jeden rok?

Agrowłóknina jest droższa od folii ale czytałem, że ma więcej plusów m.in. przepuszczalność dla wody co pozwala chociażby na korzystanie z opadów atmosferycznych, a myślę, że przy użytkowaniu jednego zagonu przez 3 sezony cena się rozłoży. Jeżeli zdecydowałbym się jednak na folię to jakiej grubości powinna być?

Edytowano przez llukaszz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Dlaczego powtarzające? Dlaczego na zagonach? To dodatkowe koszty jakie to ma plusy bo ja ich nie widzę ?! Pomijamy pielenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

powtarzające bo zbiera się je od sierpnia do końca października - jeżeli nie będzie mrozów - i mają wtedy cenę 4- lub 5-krotnie wyższą za kilogram niż truskawki w sezonie. A dlaczego na zagonach? bo jest na wyższy plon, nie ma problemy z chwastami i zbiory są szybsze - co przekłada się na większe przychody i mniejsze wydatki co z kolei rekompensuje koszty założenia tej plantacji.
Czy przy odpowiednim zabezpieczeniu roślin mogę utrzymać truskawkę powtarzającą dłużej niż jeden sezon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

nie uprawiam powtarzającej , ale nie słyszałem aby ktoś pozostawiał na kolejny sezon,

słyszałem że duże gospodarstwo niedaleko mnie sadzi powtarzającą jesienią i niby przetrwa zimę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ricardo    5

Witam, uprawiam truskawkę powtarzającą i odradzam to sadzenie truskawek w glebę nie odkażoną. Zresztą jak chcesz się upewnić to popytaj jak to robią większe gospodarstwa bez odkażania ziemii oni truskawki nie posadzą lub produkują w podłożach przeważnie kokos. Truskawka powtarzająca przetrzyma zimę przy dobrym zabezpieczeniu przed mrozem, ale nie ma to sensu bo drugiego roku ma już za dużo koron i owoc bardzo drobnieje. Można korony przerzedzić ale jest to bardzo czasochłonne i co za tym idzie kosztowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

Dzięki za odpowiedzi. Czemu radzisz sadzić  truskawki tylko na odkażonej glebie? Czy są one tak podatne na choroby/szkodniki, że bez odkażania gleby się nie opłaca? Ile kosztuje takie odkażanie gleby i ile czasu trzeba na to poświęcić - po jakim czasie można sadzić truskawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daniel10    8

Kolego widzę że nie masz bladego pojęcia o truskawce dlatego na początek radzę zasadzić ''normalną'' truskawkę poznasz wszystkie choroby i szkodniki i wtedy podejmiesz decyzję czy pchać się w powtarzającą . :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Kolego a masz to gdzie sprzedać? Cena 4-5 razy wyższa czyli strzelam że min 10zł kg raz mało chętnych bo wysoka cena, dwa żeby tyle dostać owoc musi być idealny. Jeżeli nie uprawiałeś wcześniej truskawek zacznij od uprawy płaskiej. Szybszy zbiór to i z pod włókniny jest... 

 

Zachwyt nad nowoczesną uprawą truskawek... rok temu na targach w Warszawie właściciel jednego z dużych gospodarstw sam powiedział, że oni zatoczyli już koło i wrócili do tradycyjnej uprawy...

 

Nie mam zamiaru odradzać próbuj swoich sił, tylko zacznij od prostszej formy uprawy. Może zagony na części tego pola, na drugiej tradycyjnie? Będziesz miał porównanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

Kupiec na pewno się znajdzie :) ile kosztuje taki proces odkażania gleby? I po jakim czasie od odkażenia można sadzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Siedzisz ? 

Stosowałem tylko Basamid 97 GR  koszt ok 15tys/ha rozsiewasz to siewnikiem, po czym mieszasz ciężką glebogryzarką na 25cm, wałujesz i tak zostawiasz.(lub wynajmujesz specjalistyczny sprzęt) Ziemia musi być dobrze wilgotna w czasie jak i po zabiegu. Jeżeli jest zbyt sucho trzeba deszczować. Zabieg wykonywałem jesienią sadzenie na następny rok. Ziemia musi mieć co najmniej 8 stopni. Jeśli chcesz przed sadzeniem 5 tygodni to minimum.

 

Są różne środki może jeszcze ktoś się wypowie...

 

Ja bym zaryzykował bez jeżeli nie miałeś tam wcześniej truskawek. Tylko kup porządne sadzonki z paszportami. Czy liczyłeś już koszt startowy tej imprezy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

Wow... nieźle, w takim razie odkażanie w tym roku odpada... na polu nie bylo truskawek więc może dam radę. Liczyłem, w tej chwili mam orientacyjne ceny i wygląda to całkiem dobrze, myślę, że do końca miesiąca będe miał konkretne ceny wszystkiego i wtedy zrobię ostateczne podsumowanie.

Zastanawiam się nad szerokością agrowłókniny... przy szerokości zagonu 80cm (2 rzędy truskawek na każdym) wystarczy włóknina 1.2metra?

Edytowano przez llukaszz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

taka ciekawostka. We Francji przed uprawa truskawek uprawia sie poplon z aksamitek. podobnio aksamitka silnie sterylizuje ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

aksamitka niszczy nicienie. 

ja mam posadzone na włókninie, ale w tym roku dosadzałem na płasko , tradycyjnie. 

zobaczymy jak to wyjdzie. 

u nas też więksi z powrotem sadzą tradycyjnie , po pierwsze taniej, po drugie szybciej się sadzi, po trzecie nie ma problemu z utylizacją okrywy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

taka ciekawostka. We Francji przed uprawa truskawek uprawia sie poplon z aksamitek. podobnio aksamitka silnie sterylizuje ziemię.

Aksamitka dosłownie zatruwa życie nicieniom, zauważyłem że drutowce też ogranicza.

 

Nie wiem czy znasz ciąg dalszy...

Przedplon z aksamitki daje lekką zwyżkę plonu truskawek, przy czym największą z pośród roślin polecanych na przedplon w tej uprawie.

 

To był koszt minimalny za sam środek po znajomości.

 

1,2 może być mało jeśli zagon będzie wysoki pomierz sprawdź.

 

Zamiast powtarzających mam odmianę, która wchodzi gdy cała reszta się kończy piękny smaczny duży owoc. Jak ktoś spróbuje wraca zawsze. Cena nigdy poniżej 5zł/kg w minionym roku 7-9zł/kg Dlatego szkoda mi czasu na powtarzające. Jest 30szt Albiona na własne posezonowe łakomstwo :D

 

Ile można zebrać z powtarzających na zagonie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek863p    0

Malkolm powiedz jakie problemy są z utylizacja agrowlokniny. Jak juz utylizowałeś to napisz jak to jest ze ściągnięciem jej z pola i jaki jest jej koszt za tonę czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ricardo    5

Odnośnie odkażania pozostaje odkażanie na ten rok tylko BASAMID 97GR, ponieważ NEMASOL wypadł z rejestracji na ten rok, w 2016 będzie z powrotem. Moim zdaniem lepiej wynająć usługę ponieważ mam porównanie u siebie, sam robiłem to niebyło takiego efektu odkażania. Firma która mi robiła usługę ma maszynę, która wprowadza środek do głębokoście 35 cm równomiernie na całej powierzchni i wałuj  glębę. Efekt odkażania taki dobry utrzymuje się 2-3 lata. Odkażania mam związek z występowanie antraknozy na owocach, której grzyb jest wszędobyliski, a powtarzające są wrażliwe na grzyba. Przyjdzie mokry rok i jak antrakonoza siedzie w ziemi, to masz w plecy 80% plonu. Drugi problem to zmiennik jak masz zachwaszczone tereny przy swojej działce to ten szkodnik może ci zniszczyć nawet 90% plonu, skutecznych środków na tego szkodnika nie ma rejestracji. Trzecia sprawa to mokra jesień wtedy powtarzająca najlepiej plonuje tak od połowy sierpnia i wiele powtarzających nie nadaje się na plantację pod chmurką. Zresztą owoce truskawki czy maliny mają jakość wtedy jak na nie nie pada.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

po zmianie ustawy śmieciowej zmieniła mi się firma odbierająca śmieci i w tym momencie mogę oddać za darmo, trzeba tylko dostarczyć , wcześniej się płaciło. 

trzeba włókninę czy folię jeszcze wykopać, znajomy zrobił sobie do tego taki śmieszny wyorywacz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3grosze    75

Zastanawiam się nad szerokością agrowłókniny... przy szerokości zagonu 80cm (2 rzędy truskawek na każdym) wystarczy włóknina 1.2metra?

 

Nie wiem czy kupisz taką włókninę o szerokości 1,2 m. Lecz jeżeli to ma być szerokość 1,1 m to przy szerokości zagonu 0,8 m spokojnie uzyskasz wysokość 10 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

Mam jeszcze jedno pytanie... zastanawiam się czy do podlewania tych truskawek (dokladnie 32ary) puścić wodę bezpośrednio ze studni czy ze studni do jakiegoś zbiornika i potem dopiero na pole? I w związku z tym jaką pompę kupić do studni? Jest ona oddalona od pola ok 70m na plaskim terenie i gleboka na 25m, ewentualnie jakiej wielkości zbiornik?

Edytowano przez llukaszz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Jaka jest wydajność tej studni? Całkowita planowana długość rzędów=taśm? Czy woda z tej studni nie zawiera żelaza? 

Na jakiej klasie ziemi te truskawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
llukaszz    0

Artykuł ciekawy, ale właśnie dlatego żeby zbytnio nie ryzykować zaczynam od 1/3ha a nie 3ha. A pisząc tańszy sposób co masz na myśli?

Jeżeli chodzi o wydajność studni to nie mam pojęcia... mogę to jakoś sprawdzić? - od ok. 6 lat jest nieużywana wcześniej dostarczała wodę do domu. Odległość studni od pola to 70m a na polu będzie 21rzędów po 80m każdy. Klasa gruntu IVa i prawdopodobnie woda zawiera żelazo - wyniki badania wody będe miał do 2 tygodnii, ale wiem że w studniach niedaleko mojej żelazo występuje w wodzie.

Ile tak w przybliżeniu potrzeba wody na jednorazowe podlanie 1/3ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tommy66692
      Witam
      Założyłem ten temat poniewaz chce aby Ci którzy maja mailny, truskawki czy porzeczki podawali w tym temacie po jakiej cenie sprzedają
      Proszę o zestawienie cen z 2 dni np. oddawalismy 05.06.2008 i 06.06.2008 to piszemy posta w jakiej cenie oddawalismy przez te dni. Nie piszemy ceny za jeden dzien.

      Teraz proszę o podawanie cen ogolnie, poniewaz sezon sie jeszcze dobrze nie zaczął a wiem ze niektorzy juz mają owoce wiec być moze ze juz sprzedawali.

      Ostatnio w AgroBiznesie mówili ze cena wyjsciowa ma wynosic 6,60 zł Czyli bardzo dobrze. Z ceny malin rolnicy maja byc takze zadowoleni, ale okaze sie to w praktyce.
    • Przez RolnikMateusz1
      Witam.
      Mam problem otóż dokladniej truskawki nie zostały ogracowane jesienią i teraz wiosną sporo chwastów się wdarło (na jesien nie rozsadzałem truskawek i dlatego są bardzo blisko siebie i poprostu ciezko wypielic). I czy może znacie jakieś opryski na chwasty?

      P.S szukałem w innych tematach nie moglem znalesc ..
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam
      Jestem calkowitym laikiem w temacie upraw.Chcialbym sie dowiedziec jaki zysk mozna osiagnac z uprawy 1 hektara pola obsianego truskawkami w tym roku? I jakie sa koszty calkowite takiego pola? Pole jest zadbane ,zostalo wypelone,odchwaszczone, nawożone,odpowiednio zraszane woda.Chcialbym sie dowiedzic ile nalezy inwestowac w takie pole(kosztowalo 20tys.)w sezonie , a ile sie na plonach zarobi?
    • Przez sezam
      Witam mam mam trochę tego maliny z 40 arów a truskawki 15arów i chciałbym się spytać czy nawadniacie swoje plantacje i czy widzicie jakiej porawe wydajności
    • Przez zdzichu124
      Witam, mam 6000zł wolnej gotówki i myslę o zainwestowaniu tych pieniedzy własnie w uprawe truskawek. Mam ziemie klasa 3-4(16ha), chciałbym sie dowiedziec na jaką powierzchnie uprawy mogę sobie pozwolic z tą gotówką którą posiadam i jak mniejwiecej powinien wyglądac proces uprawy. Myślałem aby posadzic sadzonki na wiosnę bo chyba teraz juz troche pózno zeby sie za to zabierac. Proszę o odpowiedzi bardziej doświadczonych plantatorów. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj