Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
2015
Hubert8245    23

Genetyka, niemcy, genetyka, dania itp. itd. 12tys. od sztuki :D  tylko żaden nie policzył że koszt wyprodukowania 1l mleka jest najniższy przy około 8tys. rocznie, bo powyżej tej ilości koszta zaczynają rosnąć kwadratowo, tak samo jak z plonami pszenicy na poziomie 11t zostaje w ostatecznym rozrachunku mniej niż przy pszenicy dającej 8t :) Dania jest potentatem w produkcji trzody nie ze względu na genetykę, tylko na dotacje jakie otrzymują do każdego tucznika od państwa żeby być konkurencyjnym. Myślicie że im się opłaca produkować po 3,5zł? :D W Polsce są nie gorsze gospodarstwa bazujące na mokrym żywieniu i kładą one kosztami produkcji duńczyków, także wszystko zależy od punktu widzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    175

To powiedź mi dlaczego duński prosiak wjeżdża do Polski w ogromnych ilościach i ludzie go kupują mimo że jest droższy ? 

W takim razie przedstaw mi te swoje wyliczenia co do kosztów produkcji między wydajnością 8tyś a 12tyś . Koszt produkcji litra mleka wzrośnie bo musisz dać silniej skoncentrowane pasze, wyższe koszty opieki weterynaryjnej ale koszty amortyzacji budynku na sztukę, koszty pracy i inne zostają na tym samym poziomie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert8245    23

Duńczyk wjeżdża, bo Polscy hodowcy nie są świadomi że u nas też są hodowle prosiąt wcale nie gorsze od tych duńskich ;) Amortyzacja budynku jest taka sama, aczkolwiek koszt bardziej skoncentrowanej paszy treściwej jest znacznie wyższy ;) Też kiedyś myślałem że każdy dodatkowy litr to taki sam zysk, póki nie zostałem uświadomiony przez hodowcę z dużym stażem że nie wydajność goniona paszami przemysłowymi a dobrej jakości objętościówka to klucz do jak najlepszego wyniku ekonomicznego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

nightmare    81

pasza objetosciowa (kupna) to koszt dzienny ok 5 zl na krowe. krowa dajaca 12 l mleka nie wymaga pasz treściwych, wiec koszt litra mleka to ok 42 grosze, krowa dajaca 18 litrow wymaga dodatku ok 3 kg paszy tersciwej, licząc po 1zl kg to wychodzi 1 zl, wiec 45 gr litr, krowa dajaca 24 litry koszt pasz 11 zl , koszt litra to już 46 gr, jak widać im wyzsza wydajność tym bardziej te koszty rosna, ale to nie wszystko, drozsza inseminacja, czy jalowka. koszty amortyzacji obory nie maja jakiegoś większego wpływu, chyba ze obora wyposazona w roboty, wtedy na kozysc tej bardziej wydajnej. trzeba by robic indywidualne wyliczenia dla każdej sztuki, nie zawsze musi być tak ze ta z wydajnoscia 8 tys będzie miała tanszy koszt produkcji litra mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

krowa dająca 12l na dobę czy na udój? bo tu taka nieścisłość...

jeśli na dobę to żart, jeśli na udój to się zgodzę :)

co do samego kosztu pasz nawet z witaminami pod warunkiem przeliczenia jako kupowane a nie swoje plus jakieś witaminy i z kilogram treściwej na bazie zbóż i odrobiny śruty rzepakowej kupnej.

podam przykład swoich niedawno wycielonych krów... gdzie koszt to 26-29 gr (pomijam wszelkie te amortyzacje, pracę itp biorę pod uwagę tylko paszę).

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

oczywiście na dobe. Tak jest w literaturze, choć osobiście twierdze ze dobrej jakości pasze treściwe pokyja troszkę większe zapotrzebowanie niż na te 12 l.
np. z młodej trawy krowy sa w stanie dawac 14-16 l nie majac przy tym zadnych niedoborow, a trawa to tez pasza objetoscowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

stary, u mnie krowy dostają około 25 kg kukurydzy, trochę sianokiszonki (belka na jakieś 30-35 sztuk na dobę) i słomy plus z kilogram treściwej (owies, jęczmień i trochę śruty rzepakowej) i oczywiście witaminy wydajność z takiego żywienia to często nawet 25-28 litrów.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

wydajność 28 l na dobe może być nawet bez garści treściwej, pytanie tylko jak długo? braki odbija się na spadku wydajności. jeśli wydajność 28 l utrzyma Ci się przez ok 100 dni przy zadawaniu kilograma treściwej dziennie to masz super krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

nie wszystkie są takie ale nie jest to też przypadek jednej krowy.

ta http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/545754-bielina/ już po wycieleniu około 1,5 miesiąca i teraz w najlepsze rozkręca się bo czasami potrafi dojść do 30 l/ doba

inna wycielona jakoś na początku stycznia podobnie i tez potrafi dochodzić do 30 l chociaż z reguły 26-28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

po za tym wydajność nie jest liczona w ilości mleka na dobe po wycieleniu a ilości mleka przez okres 305 dni. jeśli masz po wycieleniu 28 l to wydajność powinna być na poziomie ok 7 tys l. przytakiej ilości pasz treściwych które zadajesz jest to chyba mało możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ja nie wnikam w to co mówi teoria, ja to widzę w zbiorniku na mleko- jedynie tak mogę to skomentować, genetykę na mleko myślę że w większości mam całkiem niezłą tyle że jeszcze nie podkręciłem wydajności w związku z kwotami.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

wiadac ze ladna sztuka, na pewno ma dobry apetyt, zjada spore ilości pasz objetosciowyc dobrej jakości i trzyma mleko. masa krowy tez ma spory wpływ na wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

a przepraszam z paszami objętościowymi powiedziałem na cały dzień a treściwe na raz :) czyli dawka 2 kg/ dzień/krowa.

a krówka jest dość duża, apetyt ma porządny, zjada dużo, pasze raczej staram się mieć dobrej jakości, gospodarstwo nie jest jakieś gigantyczne więc pasze da się zebrać w porę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    175

A jaką masz średnią wydajność ? Te 2kg treściwej to sporo za mało na 28l a i mało masz białka w dawce. Krowa w początkowej fazie laktacji jest w stanie zmobilizować do 90kg tłuszczu co przekłada się na 900l mleka więc stąd te 28l, a tak normalnie jak krowa "nie chce z siebie brać" to daje do 15l z dobrych objętościowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

średnia około 6500 wyjdzie, chętnie bym im białka dorzucił ale wtedy mi za bardzo zaczynają szaleć a unii nie chcę sponsorować za mocno ;) lepiej żywię jedynie krowy które niedawno (do dwóch miesięcy) zaczęły laktację, teraz zaczynają mi się cielić to trochę dorzucę więcej treściwych.
szczerze to mi się nie trafiło żeby któraś zeszła poniżej 20 litrów przy oszczędniejszym żywieniu (przez pierwsze 3 miesiące), ba są takie które na koniec laktacji trzymają się na 20 l.

wiem że wieczór przychodzi i pewnie lawina krytyki się posypie ale żywię na razie tak bo brakuje kwoty, na zdrowie krów nie narzekam, nie wydaję niewiadomo ile na treściwe i trzymam się finansowo dobrze z takich ilości mleka.

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    1

mógłby ktoś napisać cennik z mlekovity?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thomas2135    1190

Wrzucałem kilka tyg. temu, ale z 2013 r. Trzeba by uwzględnić obniżki. Kokedzy mieli być w skupie i wrzucić tu cenniki, ale na tym się skończyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    238

No właśnie również chciałbym zobaczyć jak wygląda cennik na ten okres

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

W kosowie cena na luty bez zmian, mam kolege 3 km dalej co oddaje do mlekowity, roznica przy tych samych parametach i podobnej ilości to 20 gr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Max1987    19

Osm Czarnków >15 tys. 1,18 brutto Białko 3,1 tłuszcz 4,0 nie jest źle ciekawe kiedy będzie lepiej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    0

president Siemiatycze 7700litrow białko 3.11 tłuszcz 4.30 1.25brutto cena za luty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    34

Piątnica premia za miesiąc luty 5 groszy do litra czyli cena w moim przypadku wyjdzie około 1.7 brutto, dzisiaj mieliśmy posiedzenie rady nadzorczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×