stefan_1987

Rośliny motylkowate

Polecane posty

rolstudent    182

aaaa to dobre to co u Ciebie nie możliwe u mnie jest praktykowane. wiec proszę nie mów co jest możliwe a co nie. kiedy ostatnio robiłeś badania glebowe. badales kiedyś siarkę ? jak czesto nawozisz wapnem. upawiamy w gospodarstw lurenne juz 3 pokolenie wiec praktykę mamy.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otóż cię zaskoczę wapno cukrownicze często gości u mnie na polu. Szczerze nie mam zamiaru się sprzeczać zwłaszcza  z rolnikiem bo z komunistą zawsze. Ja lucerny nie mogę zbyt długo utrzymywać na polu bo nie miał bym gdzie siać buraków cukrowych. Część gospodarstwa nadaje się pod buraki i lucerne a reszta nie. Więc mam wąski płodozmian, który już przedstawiłem wcześniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

to zdziwisz sie jeszcze bardziej jak usłyszysz ze ja uprawiam lucerne na V i VI klasie. kluczem do długowieczności lucerny jest jej racjonalne nawożenie. zwlaszcza wapnem i siarka. siarka dla lucerny jest jak azot dla zborza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja zwykle używam soli potasowej i fosforanu kredy i siarczanu magnezu. teraz interesowalem sie siarczanem potasu ale cena 2800 trochę odstrasza.

polifoski tez mogą być trzeba tylko dobrac do zasobności gleby i zgrać z gnojowica.

tyle ze dawka pk 500 kg to norma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam77tc    4

Witajcie,

mam zaorane 4 h i chce w tym miejscu zasiac motylkowe które beda z wiosny 1 raz  koszone a pozniej wypas dla bydla, które motylkowe polecacie ???? chodzi mi tez o doplate za rosline motylkowa.

z gory dzieki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zwykle używam soli potasowej i fosforanu kredy i siarczanu magnezu. teraz interesowalem sie siarczanem potasu ale cena 2800 trochę odstrasza.

polifoski tez mogą być trzeba tylko dobrac do zasobności gleby i zgrać z gnojowica.

tyle ze dawka pk 500 kg to norma.

 

Mógłbyś podać opisać nawożenie jakie zastosowałeś na jakimś przykładowym polu oraz podać osiągnięty plon i zawartość K w kiszonce?


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Co będzie lepsze lucerna czy koniczyna biała ?

Ziemia IV i V klasa

Zależy mi aby było miododajne i mało kłopotliwe w uprawie - na zbiorze - poza miodem - mi nie zależy - nawet lepiej ab nie trzeba było zbyt często kosić - tylko na dopłaty...

 

Jeszcze mały problem - na dzień dzisiejszy jeszcze jest ugór - dobrze by było aby załapać się już w tym roku na dopłaty do motylkowych...

Edytowano przez arty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Ale facelia jest chyba jednoroczna... Trochę się przejechałem kiedyś na facelii - trafiło na susze i bardzo słabo wzeszła... - można by pomieszać koniczyne białą z facelia tak aby w pierwszym roku była facelia - może trochę rzadziej, a na jesieni wykosić i zostawić koniczyne na następne lata?

 

Ile będzie dopłaty do koniczyny -bo szukam i nie do końca mogę dojść o co chodzi w nowych zasadach

może ktoś wytłumaczy

110 euro JPO

75 za zazielenianie ( czy dostanę jak mam tylko 5ha calosci)

- chyba 60 dla młodego rolnika - mam poniżej 40 lat, ale gospodarstwo już chyba z 10lat

- 300euro od motylkowych i drobnonasiennych czyli koniczyny, lucerny , facelii itp. ?

 

A co z ONW ? - będzie jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nespe    0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Ok dzięki trochę się rozjaśniło..., ale obawiam się że u mnie dopłaty mogą być niższe niż dotychczas....

 

z 5 ha - 1,5 ha mam na dopłatach botanicznych to musi tak zostać jeszcze 4 lata, 1,5 ha mógłbym zasiać cos opłacalnego, a reszta tylko JPO..

 

Jeszcze pytanie o mieszankę koniczyna biała + facelia - ma racje bytu i czy zalapie się na dopłaty do wysokobiałkowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Tak  -załapiesz się  na dopłaty do motylkowych,  można mieszać  motylkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

czerwona raczej odpada bo pszczoły maja z nią problem...

Pozat tym biała jest nizsza i pewnie łatwiej wykosić i zebrać...

Rosnąc mysle ze powinna bo trochę sama mi się wysiewa na jednej łące....

Tylko jak to przygotować aby zdążyć na wiosnę posiać - jeszcze jest ugór i to koszony tylko w lipcu.... glebogryzarki nie mam, opryskiwacza tez ,tylko pług, brony i kultywator....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arty    1

Obawiam się że nie dam rady przygotować na wiosnę odpowiednio pola pod koniczynę... - za duża trawa i boje się że przerośnie koniczynę...

Co innego można zasiać - jednoroczne na średnio przygotowana ziemie... aby załapać się pod dopłaty i aby nasiona nie były zbyt drogie? - warunek aby było miododajne musi być - w jesieni mógłbym to przyorać i przygotować wtedy pod koniczynę na jakies 3 lata

 

Może ktoś mógłby podać orientacyjny koszt nasion na hektar dla takich roślin i jak sobie radzą w świeżym ugorze - bez oprysków!!?..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

to zdziwisz sie jeszcze bardziej jak usłyszysz ze ja uprawiam lucerne na V i VI klasie. kluczem do długowieczności lucerny jest jej racjonalne nawożenie. zwlaszcza wapnem i siarka. siarka dla lucerny jest jak azot dla zborza.

 

aha,czyli np do nawozenia kończyny byłby odpoowiedni siarczan wapnia-kiedus widziałem oferte po 100 zł chyba za tone-nazywało sie to agrosupra chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj