Skocz do zawartości
Folia-Rolnicza

Bateria Słoneczna ? ktoś posiada ? energia odnawialna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
konrad82    49

Moim zdaniem jakby połowę płacili to by nie było żle ... Ale nie zapłacą tyle jak sami kupują po 20 groszy..

kupie silos na pasze!!!!

kamila_na    0

Jesteście zainteresowani montażem? 

Ja o tym myślałam, znam jedną firmę z Wrocławia która ma całkiem niezlą ofetę, ale wciąz zastanawiam się czy to ma sens...

Wiadomość z agroFakt.pl

Kristoffer    4

W Niemczech że państwo do płaca do tego ale za to jest to montowane na masową skalę i wielu przy okazji zarabia a rolnik ma dodatkowy dochód to są można powiedzieć ary na dachu ,u nas teraz musiała by być bardzo dobra cena od kupowania prądu żeby to się szybko zwróciło i jeszcze zarobić.

Witam,
Jeśli jest ktoś zainteresowany instalacją fotowoltaiczna to chetnie odpowiem na każde pytanie, od nowego roku wchodzi ustawa po której dobrze dobrana instalacja zwraca sie po okolo 7 latach a gwarancja na naszą instalacje dajemy 25 lat.
Seweryn Kręzel 721 366 451 s.krezel@ekocumulus.pl http://www.ekocumulus.pl/

kiler    10

W ogóle się to nie opłaca. Sprawność modułów 10kwp jest rzędu 90% a po 10 latach spadają do 80% (straty na modułach , zacienienie, straty wynikające z niedopasowania prądowego modułów), Straty w przewodach(1%), straty na przyłączeniach(1%), straty na falowniku(do 7%), i inne. Rzeczywista sprawność minimalnie może wynosić 75% a maksymalna 85%. jeżeli słoneczko świeci mamy idealne warunki otrzymujemy średnio 80% z instalacji 10Kwp (p moc w piku szczytowa). Jeżeli nie świeci jest duże zachmurzenie sprawność jest rzędu 20% i mniej. Na terenie polskie ze słoneczkiem dobrze jest tylko w lubelskiem. W mojej okolicy czyli pas Kraków Katowice średnia w roku mam 1489 godzin bez chmurki jest to naprawdę słaby wynik w porównaniu do barcelony 2524 godzin. Problemem jest też duże zanieczyszczenie powietrza co też wpływa na wydajność proces. 

Jest dużo informacji w internecie na ten temat. Jeżeli natomiast idzie o firmy co chcą to zakładać im tylko zależy żeby klient się zgodził a jak to potem będzie działać to już swoją drogą. Mówią na spotkaniach że zimą działa fantastyczne bo panele lubią jak jest zimno i napięcie na ogniwach wzrasta ale zapominają że jest potrzebne również natężenie które bez światła jest znikome. 

Jak dla mnie jest to napędzanie rynku tak jak było z wiatrakami i panelami słonecznymi, ile tylko się da to z unii trzeba wyciągnąć. Jednym słowem pralnia pieniędzy. Z tych wiatraków to jak liczę to przez 3 lat  z 6tys dostałem a wiatraków jak nie ma tak nie ma i nie będzie (różnego rodzaju promocje i odszkodowania). Panele słoneczne owszem fajna sprawa ale tylko przez 4 miesiące resztę roku nie działają. Pompy ciepła nie było żadnego programu ale to też jest średnio opłacalne. 

Ten kto założy PV raczej na tej inwestycji nie zarobi koszty zwrócą się po 15 latach chociaż i taki wynik będzie bardzo trudny do osiągnięcia. Do tego przepisy są jeszcze nie znormalizowane i puki co za odsprzedanie zielonej energii jest 20gr za 1kwh więc trochę mało. Dlatego lepiej wszystko zużywać żeby bilans wyszedł na zero. 

Jeżeli koś chce się podzielić swoją wiedzą na temat PV zapraszam do dyskusji 

filipmike    0

Warto wziąc pod uwagę, że już za niespełna 80 dni wchodzi w życie dyrektywa ErP, która wprowadza trochę zmian w banży ciepłowniczej. Tutaj kluczowe jest zwiększenie energii odnawialnej o 20% i zmniejszenie CO2 o 20% więc nie ma co się dziwic, że ludzie tak chętnie montują solary i budują domy pasywne.

Szymi40    378

Proszę o kontakt  osoby które mają  coś  wspólnego z  fotowoltaiką -   pilne.

Sadek    462

Ja posiadam solary rurowo-próżniowe [ podgrzewanie wody]  już 2 lata i jestem zadowolony. Ciepła woda za darmo. Czy sie zwróci?? 

Pewnie nie ale wygoda jest.

Dla wygody to mamy założone już ogrzewacze przepływowe do wody i koszt montażu to ok. 1000 zł.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Zbyszko    682

Dla wygody to mamy założone już ogrzewacze przepływowe do wody i koszt montażu to ok. 1000 zł.

Ja też mam podgrzewacz przepływowy siłowy i to jest wygoda . Mnie też chcieli namówić ale jak sobie obliczyłem że za 14 tyś zł to starczy mi płacenia za prąd na 12 lat do tego jeszcze trzeba zapłacić podatek od kosztu założenia do tego jeszcze trzeba doliczyć konserwację i wymianę płynu .

Czy ktoś ma wiadomości na temat paneli fotowoltaicznych czy to się opłaca i jak to jest w praktyce .

U nas w gminie rusza program i będą zakładać do 3 kw koszt około 5000 zł to jest 15% inwestycji resztę dokłada gmina .

w poradniku rolniczym jest artykuł:

do 3kw odsprzedaż nadwyżki  75gr/kw

od 3kw do 10kw odsprzedaż 65gr/kw

zwracać miało by się 6-8 lat

rachunek 500zł na dwa miesiące starcza 3kw

koszt instalacji 1kw = 6000zł

do końca 2016 60%wkład własny 40%dofinansowanie

wzór z innych państw europejskich półroczny okres rozliczeniowy

mi pasuje co na grzałkę  :) na węglu się zaoszczędzi

marc    17

Z tego co wiem to jeśli skorzystasz z dofinansowania to wtedy za nadwyżkę prądu będziesz otrzymywać normalną stawkę a nie po 65 lub 75 groszy.

:)

tak było napisane

ale masz chyba rację bo jest inwerter jeśli w danej chwili masz nadprodukcje to do sieci jeśli brakuje watów to z sieci.

myślę że te półroczne rozliczenie było by sprawiedliwym rozwiązaniem trochę zimy trochę lata.

ja chciałbym te 10kw za prąd mam około 600-700 na 2 miesiące to może coś zostanie

na pewno nie będzie tak że ty z sieci po 56 gr kupisz a odsprzedasz swoje za 75 czy 65 :P  

jeśli by było 1:1 to i tak się pewnie bym zdecydował tak jak pisałem około 3-4 tyś zł teraz rocznie płace jeśli dało by się podpiąć grzałkami pod co (nie zmieniać na grzejniki elektryczne) to kolejne kilka tyś zł rocznie warunek to półroczne rozliczania.

Zbyszko    682

jeśli by było 1:1 to i tak się pewnie bym zdecydował tak jak pisałem około 3-4 tyś zł teraz rocznie płace jeśli dało by się podpiąć grzałkami pod co (nie zmieniać na grzejniki elektryczne) to kolejne kilka tyś zł rocznie warunek to półroczne rozliczania.

Aby wspomóc co z grzałek to musisz mieć ogrzewanie podłogowe to coś da a jak masz grzejniki to będzie minimalny zysk .

Jestem ciekaw czy za ten drugi licznik płaci się abonament ?

zawsze można zamontować kocioł elektryczny kwestia tylko opłacalności takiej zmiany na domek 200m2 trzeba jakieś mocy znamionowej 21kw koszt około 3tyś. tylko sprawność tych ogniw  -_-

licznik chyba tylko 1 z możliwością pobierania i oddawania energii ja taki ma. Tak mi wmawiała energetyka 

hook01    2

A troche wam podbije temat. Widze że pare osób się interesuje coś tam wie ale nie dokładnie. Otóż od razu wyjaśniam tak to się opłaca ale tylko jeśli założysz dobrej jakości podzespoły markowych producentów i zrobi to ktoś kto umie to zrobić. Co do dofinansowania jak weźmiesz z prosumenta to ci będą płacić 18gr za niezużytą energię jak zrobisz za swoje to raz że wyjdzie cię taniej instalacja dwa dostaniesz 65gr za to ci im sprzedasz. Jak ktoś ma jeszcze pytania to mogę wyjaśnić wszystkie te głupoty które tu ludzie wypisują na temat niskiej sprawności itp, (nie wiem nie znam się ale i tak się wypowiem a co mi tam). Pytajcie. Od razu wyjaśniam.

Tak sprzedaję elektrownie fotowoltaiczne ale pamiętajcie nikomu z Was zapewne jej nie sprzedam i możecie pytać a uzyskacie niezależną odpowiedź. Zależy mi tylko na rozpowszechnieniu źródła taniego prądu i ochronie środowiska a to się wszyskim opłaci.

marc    17

Każdego najbardziej interesuje koszt inwestycji oraz czas zwrotu. Wiadomo, każdy przypadek jest inny i u każdego inaczej będzie się to kalkulować. 

@hook01 ile w twojej firmie kosztuje średnio 1kW (chodzi o instalacje)

:)

hook01    2

Nie podaję cen bez obejrzenia miejsca i rozmowy z inwestorem. Różne potrzeby różne ceny. W dofinansowaniu są najwyższe jakie są dopuszczalne przez Prosumenta czyli 7k, ale nawet przyjmując taki przelicznik z 1kwp uzyskasz 1000kwh na rok czyli zwrot w zależności od tego ile płacisz za prąd wychodzi między 11-12 lat. Bez dofinansowania spokojnie kupisz za 6k. Policz sobie razy 8kwp to już jest spora różnica. Oczywiście jeśli zrobisz na dobrym sprzęcie bo jak chcesz zrobić tanio to nigdy ci się nie zwróci. Bo falownik koszt ponad 6tyś. ci się po 7 latach zepsuje, słabej jakości moduły też pewnie nie wytrzymają dużo dłużej niż 15lat. Dlatego jeśli jesteście zainteresowani zawsze pytajcie o gwarancję gdzie jest producent falowników, modułów. Jeśli usłyszycie że "wie Pan chińczyk, ale teraz każdy tam produkuje" to od razu możecie być pewni że gwarancja na falownik czy moduły może i będzie 5 lat tylko czy ta firma jeszcze będzie za 5 lat na rynku? Duża znana nawet Chińska firma nie zniknie tak szybko z rynku. Dodatkowo w dofinansowaniu jest wiele haczyków, wymogów itp np od dofinansowania trzeba zapłacić podatek dodatkowe ubezpieczenie wykupić zapłacić prowizję bankowi itd. Więc jeśli ktoś ma pieniądze niech nie patrzy na dofinansowania tylko inwestuje swoje pieniądze w dobry sprzęt a to się na pewno zwróci. 

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja prawdopodobnie w przyszłym roku będę robił elektrownię 10kW bez dofinansowania. Firma przyjedzie, zamontuje, a po tym samemu przerobię panele na obracane za słońcem. Dzięki temu będę w stanie wyprodukować więcej energii niż przy nieruchomych panelach i inwestycja szybciej się zwróci.

konrad82    49

Moj kolega za 10 KW zapłacił 43tyś netto

A nie wiadomo jeszcze czy po 2020 energia sporo nie zdrożeje.

Edytowano przez konrad82

kupie silos na pasze!!!!

hook01    2

Ja prawdopodobnie w przyszłym roku będę robił elektrownię 10kW bez dofinansowania. Firma przyjedzie, zamontuje, a po tym samemu przerobię panele na obracane za słońcem. Dzięki temu będę w stanie wyprodukować więcej energii niż przy nieruchomych panelach i inwestycja szybciej się zwróci.

jak ci firma przyjedzie i zamontuje to jeśli nie zrobi tego od razu to raczej sam sobie tego nie przerobisz na obracane ze słońcem inna konstrukcja wsporcza zapewne itp ale powodzenia  może akurat Ci się uda. Pamietaj że takie rozwiązania są róznież bardziej awaryjne i tu statystyki nie kłamią. Jak by było tak super to na każdej dużej elektrowni by takie montowali a jakoś 99% wszystkich jest robiona bez trackerów.

podaj jakie marki są twoim zdaniem godne polecenia. 

Takie z których ty byś sam skorzystał 

Przede wszystkim jeśli chodzi o falowniki to SMA, ABB, FRONIUS moduły tu wybieraj raczej europejskie firmy a tych jest bardzo dużo absolutny top to solarworld, panasonic ale ok sa również sharp tu nawet markowe chińczyki są ok. Ja osobiście robię sobie na niemieckim producencie. Co ciekawe jest już kilku krajowych producentow wartych rozważenia.

Moj kolega za 10 KW zapłacił 43tyś netto

A nie wiadomo jeszcze czy po 2020 energia sporo nie zdrożeje.

To nie wiem czy firma robiła to charytatywnie czy tak słabej jakości są produkty użyte do instalacji. Fajnie jakbyś napisał na jaki podzespołach jest to zrobione.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez kadman
      Rano tata chciałgo odpalić słabo kręcił to podłączył prostownik. Potem go odłączył od prostownika i przekręcił kluczyk i zrobiło się zwarcie bo tak długo rozrusznik kręcił aż rozładował się akumlator cofnięcie kluczyka nic nic nie pomogo.:angry: Teraz żadna kontrolka się nie świeci nie reaguje na nic, mimo podłączenia innego akumlatora, bezpieczniki sprawdzałem są dobre co zrobić
    • Przez tomekxwz
      witam panowie!!! mianowicie mam taki problem dzisiaj po umyciu fergusona chciałem go odpalić ale nie można... słychać tylko zaskakiwanie elektromagnesu a rozrusznik ani drgnie.proszę o pilną pomoc
    • Przez piter1081
      Witam,
      Chciałbym się dowiedzieć jak podnieść napięcie ładowania prądnicy. Słyszałem że trzeba robić coś z regulatorem. Teraz mam napięcie 13,2 V przy pełnych obrotach więc trochę mało.
    • Przez 6441Marcin6441
      Co sądzicie o zastosowaniu instalacji solarnej w budynkach inwentarskich, w celu ogrzewania wody do mycia dojarki przewodowej i zbiornika na mleko?
    • Przez KIbul
      Witam mam problem z moim zetorkiem 7245. A wiec rano wsiadam chce zapalic a tu nic. Wciskam kluczyk swieca sie kontrolki,a jak wcisne strater to wszystko gasnie. klemy przeczyscilem ale nic to nie dalo... :unsure: Co moze byc przyczyną?? dziekuje za wszelka okazana pomoc :rolleyes: