lesne

rośliny energetyczne

Polecane posty

lesne    4

Kto z was uprawiał, uprawia lub chce uprawiać rośliny energetyczne? Jak myślicie czy to jest opłacalne? Znam firmę, która dzierżawi ziemię od rolników, płaci całkiem przyzwoite pieniądze i tylko po to, żeby tam uprawiać rośliny energetyczne. Więc skoro komuś się opłaca...? Jak uważacie?


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oplaca sie , najlepiej na ziemi IV - VI klasy , . 90 ton wierzby energetycznej mozna wyciąć z 1ha co 3 lata .  x 120zl za tone

90x120=10800 zl ; 3 = 3600 zl wychodzi za 1h na rok . plus koszty inne .


:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

Oplaca sie , najlepiej na ziemi IV - VI klasy , . 90 ton wierzby energetycznej mozna wyciąć z 1ha co 3 lata .  x 120zl za tone

90x120=10800 zl ; 3 = 3600 zl wychodzi za 1h na rok . plus koszty inne .

 

 

A kto ją skupuje? Bezpośrednio zakłady energetyczne? Potrzebna jest jakaś ochrona?


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tego to niewiem , popisz do tych osob co sprzedają sadzonki , sadzonki są po ok 5gr za sztuke z tego co mi sie kojarzy trzeba na 1ha zasadzic 400 tys sztuk . sam możesz z tego robic brykiet badz cos innego jest duzo zastosowan .


:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Kolego chyba cyferówka Ci sie zrobiła ok 40 tys a nie 400. No bes podobno opłacalny ale ostatnio wyczytałem ze pewna firma miała warunek ze powierzchnia uprawy  to nie mniej niz 50 ha więc raczej biznes nie dla każdego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Kolego , uważam , że się nie mylę. I już przedstawiam dowody- notatki z cwiczen ze studiów. 

dane dotyczą odmian START, SPRINT, TURBO, EKOTURN. 

I tak plonowanie srednie tych odmian zalezy od obsady oraz  częstotliwści koszenia
 Liczba sztuk na ha waha się od 20 do 60 tys  i to tez zalezy od odmiany, gleby częstoścki koszenia,   sposobu koszenia ( jedno lub dwuetapowy)
obsade 20 tys na ha stosuje sie dla upraw o charakterze przemysłowym  w cyklu 4-ro letnim  i zbiorem sieczkarnią samojezdna
40 tys tez może byc przemysłowa ale czesciej dla potrzeb własnych , gestsza obsada i cykl 2-3 letni w zaleznosci od potrzeb umożliwia zbiór dwuetapowy, lub tez sieczkarnią
60 tys opał cykl 2-3 letni albo materiał plecionkarski przy cyklu jednorocznym.

Co do 400 tys--spoko, ale jesli posiejesz nasiona  i  poźniej rosliny wykorzystasz jako sadzonki. Inny charakter plantacji cieżko mi jest sobie wyobrazic noo ewentualnie jesli jest to odmiana plecionkarska no ale to tez chyba zwarty łan będzie. Albo jakas eksperymentalna hodowla. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorki zwracam honor 40 tys na  1 ha . mi sie pomylilo i myslalem o 10 ha .

 

Dodatkowe info do tematu :

 

Z 1 ha mozna uzyskać dopłatę (JPO) (w 2014 było to ponad 910zł/ha) oraz to co sie zarobi z wierzby.
Jest kilka opcji:
1. Zbiór coroczny ok. 25-30ton/ha
2. Zbiór co 2 lata ok. 65-75 ton/ha =ok. 35t/ha rocznie
3. Zbiór co 3 lata ok. 110-120 ton/ha =ok. 40t/ha rocznie
Zbiór co 3 lata oprócz tego że daje największy plon to jest też najmniej kapitałochłonny, gdyż wjeżdżamy na pole 1 raz a nie 2 czy 3.
x cena zrębki wilgotnej (ok. 1-2 lata temu sprzedawano ją do elektrowni po ok. 300-360zł/t. Wszystko zależy jaki zbyt Pan sobie załatwi
4. opcja odbioru od oczyszczalni ścieków - oczyszczalnie płacą za możliwość wylewania ścieków na pole z wierzbą (wierzba pobiera do 95-98% zanieczyszczeń z gleby)

 

Pozdrawiam


:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Plon kolego zapewne podałes w mokrej masie bo z tego co pamietam  suchej masy jest  ok 20-25  ton na ha   bo wilgotnośc wierzby wynosi ok 50 do 55%  przy zbiorze sieczkarnia od razu na zrebki, do ciepłowni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

A jak na taka wierzbe reaguje zwierzyna leśna? Wiem jakie spustoszenie potrafią zrobić u nas w młodych sadzonkach więc pewnie tym też nie pogardzą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4
Napisano (edytowany)

Plon kolego zapewne podałes w mokrej masie bo z tego co pamietam  suchej masy jest  ok 20-25  ton na ha   bo wilgotnośc wierzby wynosi ok 50 do 55%  przy zbiorze sieczkarnia od razu na zrebki, do ciepłowni. 

 

Wierzba daje znacznie mniejszy plon niż topola i jest spore ryzyko że jak ci się rozkrzaczy na boki, to wtedy pozamiatane.

Z tego co udało mi sie zorientować, topoli ciętej w kilkuletnim cyklu wychodzi ponad 60 ton z hektara mokrej czyli ponad 40 ton suchej masy.

Oglądam właśnie ofertę na http://woodcapital.pl/ firma spoko, czeska więc sąsiedzi (a nie żadne amerykańskie korpo).

No i ogólnie wygląda zachęcająco: w sumie jak chcesz to wszystko zrobią za ciebie, jedyna kwestia to potem plon dowieźć do elektrowni (np. Ostrołęka), punktu skupu (nie wiem jak tam u was, ale w okolicy Pomorza i Kujawsko-Pomorskiego kilka jest). U nas na Pomorzu ponoć to jeszcze na papier skupują, tylko trzeba rzadziej ścinać - raz na 8 lat, ale dopłaty są i mówią, że się fest opłaca.

 

No i jak na VI klasie to rośnie elegancko, to weźcie mi pokażcie inną sensowną uprawę na takich gruntach!

Edytowano przez lesne

Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sirmatti
      Witam.
      Mam zamiar na próbe wsadzić około 100 sadzonek topoli energetyczne.mam już 60ar. wierzby energetycznej.
      ziemia jest stosunkowo lekka.Teren nie jest podmokły a raczej suchszy.Słyszałem opinie że po ścięsiu jest bardzo ciężka a po wysuszeniu lekka/"rzadka"(duże słoje) i że szybko się pali nie dając energi.Zaznaczam że będzie ścinene to piłą motorową i po wyschnięciu cięte w rębaku.
      Co lepiej?wierzba czy bawić się z topolą?
    • Przez vipsunny
      W dniach 4-6 marca 2014 r. na Stadionie Miejskim (al. Śląska 1) we Wrocławiu odbędą się Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg 2014.
      Ostatniego dnia targów zaplanowano Dzień Rolnictwa (6 marca). W programie znalazły się takie tematy, jak m.in. biogazownie szyte na miarę gospodarstwa rolnego, fotowoltaika dla rolnika oraz możliwości mikroinstalacji w gospodarstwach rolnych. Więcej na ten temat można znaleźć: http://www.inenerg.com/549.html
    • Przez Kiewus
      Witam
       
      Proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedniego oprysku. Mam plantację wierzby energetycznej. Na zasadzonym wiosną tego roku kawałku pojawiło się strasznie dużo rzodkwi świerzepa (popularnej łopuchy). Metody mechaniczne zwalacznia zawodzą, roślina ta zapycha opielacz. Próbowałem do tej pory oprysk Targą (na jendoliścienne) - brak reakcji i Mustang Forte 195 SE (reakcja wyśmienita, chwasty po tygodniu zamierają, niestety wierzba też ). Dalsze próby z opryskami są kosztowne, najmniejsze opakowania to kilkadziesiąt złotych. Proszę więc o pomoc, może ktoś wie jaki środek zniszczy łopuchę a pozostawi wierzbę?
       
      Z góry dziękuję
    • Przez warchest
      witam sorki ze byc moze nie w tym temacie ale nie wiedzialem gdzie umiescic . otoz mam pytanie bede mial do wycinki ok 20 topoli duzych grubych i chcialbym sie dowiedziec po ile chodza takie drzewa np jakbym chcial sprzedac na pniu jaka cena by była czy ktos ma namiary na firme ktora takie topole kupuje ja woj mazowieckie . czy np trzeba by wyciac te topole i dopiero takie sprzedac wtedy po ile mniej wiecej sa cenowo i kto takie by kupił
    • Przez warchest
      witam mam takie pytanie otóż wyciąłem sporo sztuk topoli i mam takie pytanie gdyż za kilka lat bede musiał zmieniać dach na budynku oboro stodole ktora jest uzytkowana tylko do przechowywania zboża . budynek jest duzy wymiary bodajze 30 na 14 metrow . i teraz pytanie czy na tak duzej powierzchni można by było położyć drzewo topolowe bo jedni mowia ze tak inni ze nie ? czy poprostu lepiej sprzedac te topole a pozniej kupic drzewo sosnowe na dach . z gory dzieki za pomoc i odpowiedzi . 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj