petro11

Jazda Równoległa GPS

Polecane posty

petro11    29

Witam. Planuje na wiosne zakup systemu prowadzenia równoległego. Używany ma być na początek do nawożenia przedsiewnego. Nawozy fosforowo-potasowe zawsze wysiewam po orce i jeżdże co 9metrów bo po prostu szerzej się nie da żeby było równo posiane. Planuje po zakupie takiego urządzenia robić ścieżki na 18m. Tylko nie wiem jaki system będzie dobry. Jaką firme byście polecili? Chodzi mi o dość tanie i dobre rozwiązanie bez zbędnych bajerów. Ma równo prowadzić i wszystko....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

a czy to ważne.

 

jak go stać to bez różnicy.

 

ja mam prosty zrstaw copilot z claasa. i sobie bardzo chwale. dzis tylko antene wziol bym z zyroskopem.

 

wiadomo prowadzenie automatyczne marzy się i mi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Właśnie co za różnica ile ha. Napisałem do czego jest mi potrzebne prowadzenie. W ogóle nie wiem od jakiej sumy zaczynają się takie zabawki. Na razie wykorzystywałbym do nawozu, jeśli dokładność byłaby duża to spróbowałbym np. do opryskiwacza 18m, chodzi o niszczenie samosiewów Roundupem  po talerzowaniu rzepaku...


Myślę także o sprzęcie do pomiaru pól, ale z innym wykorzystaniem. Chodzi o taki program żeby zapisywać w których miejscach znajduje się drenaż na polu. Może to trochę dziwne ale u mnie dużo robimy melioracji i mam dość zapisywania w zeszytach i odmierzania np. od miedzy czy drzewa w którym miejscu jest drena. Coś takiego jak robią próby glebowe. Ma rozrysowane punkty na polu i dojeżdża np quadem do punktu na palmtopie. 


Sprzęt potrzeba do około 300ha


Znalazłem sprzęt do jazdy równoległej firmy Agrocom Polska Outback S Lite za 4990zł. A jak ten z Claasa się sprawdza i do czego go kolego używasz i jak z dokładnością i z obsługą? Nie jest uciążliwe patrzenie na te diody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja mam nowszego copilota z wyświetlaczem i tam się wsxystko wyswieltla. rok temu kosztowal 9 tys netto.

 

ogulnie to glownie do nawozów mineralnych. ale praktycznie wlaczony jest zawsze. nawet do koszenia trawy i grabienia. siania wapna itp. mazy mi sie kupno jeszcze jednego zestawu z prowadzeniem automatycznym

 

system ma możliwość stawiania tzw chorągiewki. to do dren ci sie nada.

 

skad jesteś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

To ciekawy ten copilot. Kosztuje sporo ale fajnie jak ma cały wyświetlacz. Autamatyczny pilot pewnie sporo droższy. Jak ma wyświetlacz to co można na nim robić? Punkty wpisywać tak jak mówisz też da rade? Np 100 punktów chcem to jest taka opcja?


Jestem z pod Kętrzyna a kolega też widze z Mazur. Dużo ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

Daleko masz do Tołkin ?

 


Co wam będę gadał o moim doświadczeniu - a na pytanie czy ważne ile ha ma GR - pozostawię bez komentarza :)

Jako Kierownik Prod. Roślinnej  GR o powierzchni  około 1000 ha. - mam do czynienia z systemami prowadzenia równoległego od 2005 roku, także - także jeśli masz tajemnicę na ile ha to też nie podzielę się moją praktyką.

Podeślę link: może coś  z tego wdrożycie w waszych GR.

www.rolman.com.pl


Odsyłam też do galerii u mnie  na Vaderstad Tempo - siew ququ

 

Edytowano przez AGRIRAPID

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

noo pieknie kolego jak sie ma tysiac ha to i to w jednym rozlogu to jest sie gdzie takim sprzętem pobawić. ja mam 150 i tez próbuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

Nie jest tak słodko - są 2 GR oddalone o 25 km - i pola są w różnych rozłogach

Pierwszym urządzeniem które mieliśmy do dyspozycji był OUTBACK S.

 

Mogę skontaktować was z moim bardzo dobrym znajomym Jurkiem K.

 

 

Urządzenie podstawowe jest prawie identyczne jak „starsi bracia”; OUTBACK S i OUTBACK S2 wielokrotnie nagradzani na różnych targach. Główna część urządzenia składa się z wyświetlacza oraz opatentowanego układu zapalających się diód, które to z odpowiednim wyprzedzeniem informują operatora ciągnika lub kombajnu o niezbędnych ruchach kierownicą dla utrzymania planowanego toru jazdy. Po zadeklarowaniu żądanej szerokości roboczej, istnieje możliwość jazdy po prostej AB oraz jazdy konturowej ,zalecanej na polach i użytkach zielonych o nieregularnych kształtach lub pracach na pochyłościach. Jest też funkcja zapamiętywania punktu na polu i powrotu do niego, gdy zabraknie np. cieczy roboczej w opryskiwaczu lub nawozu w rozsiewaczu. Możliwy jest także pomiar powierzchni danego użytku, na bieżąco wskazywana jest prędkość i kierunek jazdy względem północy. Wszelkie informacje tekstowe są przedstawiane na dwuwierszowym wyświetlaczu w języku polskim.

       Antena odbiera sygnał GPS z częstotliwością 10 Hz. Uzyskiwana dokładność linii w zakresie 15-30 cm jest możliwa dzięki korzystaniu z bezpłatnego europejskiego sygnału korekcyjnego EGNOS. W chwilach gdy jest on nieosiągalny urządzenie wylicza własną poprawkę w opatentowanym module E-DIFF. Dane DGPS mogą być eksportowane za pomocą złącza szeregowego lub Bluetooth.

      Outback S Lite montowany jest do przedniej szyby wewnątrz kabiny za pomocą stopki podciśnienowej, antena jest instalowana za pomocą magnesu na dachu ciągnika. Całość zasiana jest z gniazda zapalniczki. Czas montażu i ew. przenoszenia z ciągnika na ciągnik: 2-3 min.

            

         Bezwzględną zaletą systemu OUTBACK S Lite jest jego cena netto wynosząca 4990 zł netto.             
     Antena 10Hz jest niewielkich kształtów. Niewprawny obserwator, np. nasz sąsiad niezwykle ciężko będzie mógł dostrzec dlaczego nasze przejazdy (rozsiewaczem, opryskiwaczem czy też szerokim narzędziem uprawowym) są tak niezwykle równe, prostolinijne, mimo tego, że były przeprowadzane np. w nocy, w czasie zamglenia, w dużym zapyleniu czy w innych niesprzyjających warunkach pracy.

Dokładny sygnał np do siewu zboża czy ququ - potrzebowaliście bazę RTK która kosztuje z kompletnym uzbrojeniem  ok. 50 tyś. - będzie to opłacalne jeśli znależlibyście więcej rolników z okolicy chętnych do korżystania z systemu.

k

Ja Uważam że najlepszy jest OUTBACK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Jeżeli kolega ma 300 ha i rozsiewacz na 9m ( chyba lejek) to nie wiem co myśleć . ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

." Nawozy fosforowo-potasowe zawsze wysiewam po orce i jeżdże co 9metrów bo po prostu szerzej się nie da żeby było równo posiane."

Pozwolę sobie pożartować,

Kolego Polifoski, NPK-i IMPorty, Sól potasowa Polidapy Lecą spokojnie na 36m!!!!

 

Ty musisz zakupić  porządny rozsiewacz :))

Mam nadzieję ,że skorzystasz z lekcji którą Ci w linku podesłałem - o planowanych ścierzkach.

Sianie Nawozu co 9 m -kurde ile to przejazdów??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Kolego boku27 aktualnie sieje nawozy fosforowo-potasowe rozsiewaczem Brzeg Unia 4000l ciągany nie żadnym lejkiem. Nie zrozumiałem dlaczego jeżdże co 9metrów. Po prostu to jedyny sposób żeby w miarę równo posiać nawóz jak nie ma ścieżek technologicznych. Najpierw orka później raz agregat uprawowy, nawóz i jeszcze raz agregat po skosie. Taki mam system. Jak mam sypać np. 300kg na ha to ustawiam na 150 na ha i robie przejazd a następny co 9m i wtedy sypie podwójnie i jest równo posiane. Nie da się odjechać na 18m i jeździć żeby ścieżki były równe tym bardziej że teren mam górzysty. Wtedy będą omijaki na 100%. No chyba że nawóz pod pług ale nie jestem zwolennikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

Boku na pewno żartował z tym lejkiem,

Gdybym nie miał GPS -  na pewno bym nie jeżdził  co 9 m. - ekonopmiczniej i dokładniej  byłoby postawić 2 "chłopa" z koziołkami i  na przód :) i chociarz co np 24m z NPK. - przecież to nie siarczan czy mocznik.

Jakim?  "klamotem " ciągasz tego RCW ?

Tą 7 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

John Deere 6930Premium


Znaleź chłopa do roboty w dzisiejszych czasach... Obrabiamy ten areał we dwóch. Hodowli nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Jak mam być szczery to wolałbym najpierw zainwestować 10-15 tys. w Amazonke czy Bredala do siewu nawozu jak bawić się w siew co 9m. Nie mówię że GPS jest zły ale prowadzenie za ręki na diodach też nie jest jakoś super dokładne i wymaga dość sporej wprawy. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie po orce jak  się przyjrzeć to widać gdzie były ścieżki ponieważ ziemia jest zbrylona (ubita po zabiegach) Przy takim areale to nawet opryskiwacz 18 m jest za wąski 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Wcześniej siałem kvernelandem na bronie aktywnej a od tego roku siewnikiem solo Pneusej DV składany hydraulicznie do 3metrów. Siewnik pracuje też z 6930. Nie brałem pod uwage siewników talerzowych ponieważ szukałem konkretnie pod 6930 a tu więcej jak 3metry raczej nie wchodziło w gre no i cena. Bez dotacji talerzowe cienko wychodzą..... I jeszcze jedno. Uprawiam wszystko SWIFTEREM SO6000 a po tym agregacie nie ma sensu puszczać uprawowo siewnego. Pneusej oczywiście jest z redlicami na rolkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

Masz przedni tuz w tym 6930 ?

 

I jakie nawozy NPK wysiewasz ?

 

 

Edytowano przez AGRIRAPID

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ciągnik jest bez TUZu


Dodam że nie sieje saletry wcale bo używam RSMu dlatego nie chcem inwestować w jakiś drogi rozsiewacz typu Amazone. Po Unii mam zamiar kupić REWO 8200 z Agromaszu bo za 70tys. posłuży mi ładnych pare lat a za Amazonke śpiewają około 200tys. czyli co jakiś czas nowy można kupić...... U mnie służy do NPK i co roku 250ton wapna. Nawet Unia dobrze się spisuje. Pełna szerokość robocza zarówno w Bredalu, Amazone, Unii czy innych jest podobna. Jestem zdania że drogie maszyny tylko za dotacje. Jak nie ma dotacji to nie warto płacić odsetki 5 czy 7lat. Siewnik kupiłem od ręki i sieje tak samo jak np. Amazone Citan co sprzedać mi chcieli za ponad 200netto.... plus odsetki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

Jak mam być szczery to wolałbym najpierw zainwestować 10-15 tys. w Amazonke czy Bredala do siewu nawozu jak bawić się w siew co 9m. Nie mówię że GPS jest zły ale prowadzenie za ręki na diodach też nie jest jakoś super dokładne i wymaga dość sporej wprawy. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie po orce jak  się przyjrzeć to widać gdzie były ścieżki ponieważ ziemia jest zbrylona (ubita po zabiegach) Przy takim areale to nawet opryskiwacz 18 m jest za wąski 

 

Bez przesady - jeżdziłeś z Outbakiem ? - jest frajda.

Mnie tam siedzenie z rękoma na jajach nie rajcuje.

Sory ale może to jest i fajne - ale chyba zaczynamy przesadzać na tych dokładnościach i oszczędnościach przez precyzję. Jet Jet J

 

Outback to nie Tee Jet Center Line 220 :)   Naprawdę dobrze się czyta te diody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Kierowniku z Agrirapidu :). Poczytałem troche o tej firmie i wygląda to ciekawie. Za najprostszy sprzęt 5koła to całkiem całkiem. Jeśli faktycznie dobrze to chodzi to bym się skusił. Mam jeszcze czas bo w zasadzie do żniw bym kupił ale najlepiej byłoby zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Jak dokładność około 20cm to przy nawozie spokojnie ujdzie. Samosiewy to nie wiem jak by to było. Może do agregatu by mi się przydało ale nie koniecznie..... Mnie interesuje prosty system i tyle. Nie jestem zwolennikiem bajerów.... Prosty GPS wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Bez przesady - jeżdziłeś z Outbakiem ? - jest frajda.

Mnie tam siedzenie z rękoma na jajach nie rajcuje.

Sory ale może to jest i fajne - ale chyba zaczynamy przesadzać na tych dokładnościach i oszczędnościach przez precyzję. Jet Jet J

 

Outback to nie Tee Jet Center Line 220 :)   Naprawdę dobrze się czyta te diody

Nie jeździłem w ogóle  na GPS więc swoją wypowiedź opierałem na wrażeniach kolegów  z jazdy na podobnych urządzeniach. Być może te urządzenie o którym wspomniałeś jest po prostu lepsze.  Ja gdybym inwestował w takie urządzenia to musowo musiało by mi pokazywać wyłącznie sekcji w opryskiwaczu bo tu na pewno najwięcej można zaoszczędzić tym bardziej że kolega używa  ,podobnie jak ja, RSM,  Co do kupienia rozsiewacza to ja nie mówię o nowym bo za 30 tys. naprawdę można kupić ładną maszynę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRIRAPID    15

I tu się zgadzam :)

Co do GPS - NIE  polecam Tee  Jet Center Line - miałem możliwość go testować - matko kieruj ojcze prowadz - co za szajs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

dla mnue ten outbok to az za prosty jest. zdecydowanie wole cos z wyświetlaczem.

 

po prostu więcej możliwości i bardziej wszystko przyjazne. juz nawet sam farmnavigator daje wiecej frajdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
    • Przez yacenty
      @kristofus prośba o pomoc - jak krok po kroku ustawić QGIS do pobrania map z geodezji a następnie wyznaczenia graniczników, tak aby można je było wyznaczyć na tablecie albo na dedykowanym garminie.
      Na dzień dzisiejszy mam kompa na windowsie 10 - della 10calowy tablet.
      Do tego F9P, pojedynczy moduł i do niego abonament RTN, więc mam dokładność do 2.5cm.
      Jak teraz krok po kroku skonkuforwac QGIS zeby pobrac mapy od geodetów?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj