direx7

Koszty uprawy pszenżyta

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
michal1993    459

Rozumiem, wiem o co chodzi, akurat mnie liczenia kosztów nie musicie uczyć. Tylko w moim przypadku ciężko liczyć amortyzację starego pługa UG lub Ursusa C-360, którego kupiłem za 7tysi a sprzedałem za 9000zł... 


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

To co niektórzy tutaj piszą to się do kabaretu nadaje. Skoro macie koszta na poziomie 1500-2500zł, to po co chodzicie na strajki? Przecież nawet jak am da 5 ton po 600 zł to i tak macie conajmniej 500zł w kieszeni+dopłaty. Jedyne rozsądne wyliczenie jakie tu widzę to to podesłane przez użytkowanika Ekwador. Jest realne, nie mówię, że całkowicie dobre, bo każdy rolnik ma inne koszta, ale jest realne. http://www.w-modr.pl/files/File/KALKULACJE/09.2014/Pszenzyto%20ozime_09.2014.pdf

Bo jeżeli ktoś poważnie chce gospodażyć, to jedynie ten, który siebie nie okłamuje, i wie na czym zarabia a na czym traci.

 

Jeżeli miałbym uprawiać 15ha pszenżyta z zarobkiem 130zł jak podaje ODR to jak mam utrzymać rodzinę na 30ha ornej? Może koszty nie są idealnie wyliczone ale przy plonie w tym roku pszenżyta 4t po cenie 600zl to cały zarobek to dopłata wiec nie ma szału.  i to jest zarobek w skali roku. No chyba ze ktoś ma 200ha to może jest lepiej. Dlatego ludzi strajkują.

 

Co do Twojej kalkulacji wszystko się zgadza, ale ja nie stosuje insektycydu np. nie daje tyle odżywek, Nie daje tyle herbicydu, np na co dajesz Gallup? 

Dajesz azotu 244kg w czystym składniku??? To ja daje 120kg czystego składnika. Więc koszty są ale przy tej ilości azotu(244) to chyba pszenżyto daje po 10t z ha.

Ogólnie dało by się troche uciąć koszty, np ja nie bronuje pola sieje agregatem aktywnym, nie wałuje, łacze opryski. Na wiosne daje tylko 2 dawki azotu. 

Oczywiście bez urazy, to tylko moje skromne zdanie.

Edytowano przez olkosio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak dodać odnośnik do excela? To podam moje tego roczne koszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

@olkosio
To są koszty praktycznie maksymalne, jakie osiągne w tym roku, oprysk właśnie mogą być łączone i koszt zabiegu może się zmiejszyć, azotu tyle daje, bo chce wyciągnąć z rośliny 100% jej możliwości, choć i tak nie jest mi to dane, bo pracuje na polu monokulturowym (zboże od x lat).
U mnie zysk wychodzi na poziomie 300zł ze sprzedaży + dotacje (koło 800zł/ha) więc łączny czysty zysk to okolice 1100zł. Jeżeli masz te 30ha ornej to masz 33 tyś. zł/rok. Prawie 3 tyś miesięcznie, więc da się wyżyć ;)
@damianzbr
Dodaj odnośnik na jakiś hosting plików, wpisz w google. Tam go uploadujesz i podajesz link do pobrania. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

Dobrze by było jeśli zostawało by 3 tys na miesiąc. Istnieje szereg dodatkowych kosztów które cieżko podciągnąc pod pszenżyto a ktore zwiększają koszty. Bardziej nazwałbym to kosztami życia (ubezpieczenia, dojazdy do miasta, opał na zimę,remonty nie związane z uprawą a potrzebne w gospodarstwie itp). I doszliśmy do sedna sprawy ze zostaje tylko dopłata. I to jeśli masz własną ziemię, bo w naszych stronach dopłate bierze właściciel a nawet czasami dzierżawca cos musi dołożyc.

Edytowano przez olkosio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj