direx7

Koszty uprawy pszenżyta

Polecane posty

direx7    1

Witam. Ma któryś z was może wyliczenia co do kosztów uprawy pszenżyta? Podzieliłby ktoś się ze mną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekwador    11

Takie kalkulacje często są spotykane w czasopismach rolniczych, można też je znaleźć za stronach ODRów http://www.w-modr.pl/files/File/KALKULACJE/09.2014/Pszenzyto%20ozime_09.2014.pdf

 

Wszystkie dane do wyliczeń dopasuj do swojego sposobu uprawy i warunków glebowych.


Nastały kolejne zmiany na Agrofoto

Najwyraźniej został wprowadzony nowy model rządów, mod przekracza normy społeczne, a Admin daje ciche przyzwolenie nie reagując na to.

Terror  nową wizytówką forum

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

Ja miałem w 2014 pszenżyto ozimo GRINGO zasiane na IV klasie ziemi o ph 5,5 na jesien dostało po 200 amofoski pozniej z wiosny w lutym pierwsza dawka 200kg seletry kedzierzynskiej pozniej oprysk na grzyba pozniej dokarmiacz multipla aminocat mocznik siarczan itp pozniej znowu 200 saletry znowu grzybek i dokarmiacz drugi raz i na koncu 100 saletry na kłos.. 8 t z ha było dzisiaj jest po 620 brutto to daje wynik 4960 + 1080zł dopłaty w tym roku do ha = 6040zł z ha koszt produkcji w raz z zakupem nowego materiału siewnego oceniam na 2500zł zysk 3540 z 1 ha gringo miałem posiane 10ha pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

pajonk25 czemu twój zysk jest 10 razy większy niż ten z odr (link od ekwador) :o

 

Ja też próbowałem policzyć swoje koszty i zyski w cale to nie takie łatwe

aczkolwiek zawsze w wyliczeniach np z odr przy najniższym plonie zawyżają koszty bo przy 3 tonach nikt nie  robi 2 dawek saletry a nawet zabiegów grzybobójczych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

Jak ktos dzisiaj wyciaga 3t zboza z hektara to nie gospodarzy niech on lepiej odda ta swoja ziemie komus w dzierzawe to mu pokaza jak sie gospodarzy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

pajonk25 u mnie w okolicy na IV klasie jakoś 3 t z ha to wcale nie tak źle , najlepszy gospodarz pszenicy ma 5 góra 6 t/ha

 

ja osiągam 4 t/ha pszenżyta w porywach <_< (trochę jeszcze muszę popracować) bo jak liczyłem to średnia 3 t/ha ale przy lesie było 2 t

 

no i nie podałeś całych kosztów a koszt twojej robocizny i sprzętu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

To albo siejesz jakies hujowe odmiany albo ta ziemia IV jak mowisz jest tak wyjebana ze nie ma w niej nic zero wapna i innych składników.. jesli najlepszy gospodarz wyciaga 5-6 t pszenicy to bardzo ładnie pszenica jest bardzo wymagajaca roslina natomiast jesli pszenicy ma 6 to pszenzyta jest w stanie nakosic 8 bo ono nie potrzebuja az tak wymagajacej gleby jak pszenica.. kolego ja tez wyciagałem 3-4t z ha to max ale trafiłem na goscia ktory powiedział mi "młody syp, wapnuj, wkładaj wszystkie pieniadze jakie masz a ziemia Ci wszystko odda tylko musisz troche poczekac na efekty nie wszystko odrazu" byłem u niego ma 100ha a bamber jak miałby 1000 widziałem te sprzety samochody itd.. ja mam 25ha i wyciagam blisko 200t zboza.. kolego to Ty nie wiesz ze rolnik swojej pracy juz nie liczy?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

 

nie wiesz ze rolnik swojej pracy juz nie liczy??

no i tu jest problem bo potem wychodzi że za dużo zarabia

 

no ale ten najlepszy to pszenicy tyle ma i pszenżyta też z 5-6 to nie wiem jak u ciebie jest więcej , rzepaku coś mówił o 4-5 t

 

ja to mówiłem muszę popracowac jeszcze (wapno, na grzyby to tylko raz stosuje)

A u nas na warmi to okres wegetacji krótszy, ziemie lekkie ja mam a ten najlepszy ma lekkie i średnie . No i teren raz wyschnie raz zaleje (pagórki)

 

Tagże wiesz 2 tony przy lesie to nie mało chyba jak obsada słaba była (wypadło) zacienienie lasu i drzewa pewnie coś ukradły

a w "ładnym" miejscu sypneło spokojnie 4 t ( a nawożenie na całym kawałku jednakowe)

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

Ja swój koszt licze na około 1800zł na ha. bez amortyzacji i kosztów robocizny i bez materiału siewnego. Borowik jest wstanie posypać 6-7ton na mojej ziemi i przy tej uprawie. Ale w tym roku przy tej ilości opadów szału nie było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

sieje 2h pszenżyta postaram się w tym roku policzyć mniej więcej ile to kosztuję :) do orki i siewu wynajmuje, materiał siewny mam w tym roku swój. Ale będę liczyć tylko nakłady na ten rok bez uprawy przed orką i bez wapna które  było dane na ściernisko. pzdr mam nadzieje że i inni policzą i się tym podzielą :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

z racji tego że w zeszłym roku pierwszy raz zastosowaliśmy lepszą agrotechnikę to policzyłem sobie koszty czy się opłaca stosowanie zabiegów na grzyba, odżywek itp i kupiłem nasiona kwalifikowane (pszenżyto borowik), zastosowałem przedsiewnie 150 kg npk, w sumie przez cały okres wegetacji zastosowaliśmy 350 kg saletry, do tego dwa opryski na grzyba ( z wyższej półki nic taniego) do tego połączone z odżywką i siarczanem oraz skrócenie, oprysk na chwasty wiosenny w granicach 100 zł/ha, przyjąłem że od momentu zasiania do zbioru wypaliłem 100 l paliwa na ha, kosztu ubezpieczenia też wliczyłem, to podsumowując koszty wyniosły 1800 zł a plon jaki zebrał i zaznaczam że przy nie dużej ilości opadów 6,2 t/ha. Ogólnie się opłaciło zastosować taką agrotechnikę. Nie liczyłem swojej robocizny i amortyzacji bo to raczej już ciężko policzyć ale widok ładnego pszenżyta cieszył oko :). Normalnie bez tych zabiegów zbieraliśmy plon w przedziale 3-4 tony z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a na zbiorniki zo56  to ile ??   bo ja miałęm 3.5-3.6    też borowika ale na oborniku  po zbozach bez pk tegorocznie ale z dobra 2x grzybowka i mikroelementami  poprostu bardzo grube ziarno  ziemia 4a 4b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

ciężko określić ile kg mieści z056 ja swój plon akurat ważyłem to pełen zbiornik w dominatorze 96 wyszedł prawie 4 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

z racji tego że w zeszłym roku pierwszy raz zastosowaliśmy lepszą agrotechnikę to policzyłem sobie koszty czy się opłaca stosowanie zabiegów na grzyba, odżywek itp i kupiłem nasiona kwalifikowane (pszenżyto borowik), zastosowałem przedsiewnie 150 kg npk, w sumie przez cały okres wegetacji zastosowaliśmy 350 kg saletry, do tego dwa opryski na grzyba ( z wyższej półki nic taniego) do tego połączone z odżywką i siarczanem oraz skrócenie, oprysk na chwasty wiosenny w granicach 100 zł/ha, przyjąłem że od momentu zasiania do zbioru wypaliłem 100 l paliwa na ha, kosztu ubezpieczenia też wliczyłem, to podsumowując koszty wyniosły 1800 zł a plon jaki zebrał i zaznaczam że przy nie dużej ilości opadów 6,2 t/ha. Ogólnie się opłaciło zastosować taką agrotechnikę. Nie liczyłem swojej robocizny i amortyzacji bo to raczej już ciężko policzyć ale widok ładnego pszenżyta cieszył oko :). Normalnie bez tych zabiegów zbieraliśmy plon w przedziale 3-4 tony z ha

 

Gdzie  kupiłeś kwalifikat  ,Borowika'  bo  ja w  tym roku  gnałem  aż  za  Sierpc-   bliżej  nie  było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

borowika kupiłem w pobliskim Lipnie, w hurtowni rolniczej na ul.rypińskiej, na zamówienie te odmiany które chciałem to mi przywieźli, a stosowałem polifoskę 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

tak zgadza się u niego, mieli listę kilku odmian pszenżyta które bez problemu mogli zamówić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

To co niektórzy tutaj piszą to się do kabaretu nadaje. Skoro macie koszta na poziomie 1500-2500zł, to po co chodzicie na strajki? Przecież nawet jak am da 5 ton po 600 zł to i tak macie conajmniej 500zł w kieszeni+dopłaty. Jedyne rozsądne wyliczenie jakie tu widzę to to podesłane przez użytkowanika Ekwador. Jest realne, nie mówię, że całkowicie dobre, bo każdy rolnik ma inne koszta, ale jest realne. http://www.w-modr.pl/files/File/KALKULACJE/09.2014/Pszenzyto%20ozime_09.2014.pdf
Bo jeżeli ktoś poważnie chce gospodażyć, to jedynie ten, który siebie nie okłamuje, i wie na czym zarabia a na czym traci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

To ja Wam przedstawię swoją kalkulację dla działki 1ha:

- wapno (kosztowało 400zł, a raz na 4 lata sieję) - 100zł

- orka 100zł

- uprawa 50zł

- siew 50zł

- 100 kg soli i 100 kg polidapu 350zł

- nasiona kwalifikat 240zł

- azotowe 100 kg mocznika i 150kg saletry ok 400zł (strzelam, nie pamiętam ile dokładnie wysiałem)

- oprysk na chwasty 120zł

- ochrona grzybowa 210zł

- zbiór 300zł

- inne 100zł

RAZEM 2020zł ~ 2000zł

 

PLON jaki uzyskałem to 7,5t/ha


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Szkoda że brałeś tylko koszty paliwa, a gdzie amortyzacja, koszty wykonania oprysku, koszty rozsiania nawozów, koszty upraw pożniwnych?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

milanreal1 ma rację. Jeżeli ktoś chce się pochwalić, jakie ma koszta to niech zrobi to pożądnie. Aż normalnie chyba dam 10zł temu, który ładnie rozpisze co ile go kosztowało.
@milanreal1 może zrobisz jakiś konkurs, na prawidłowe wyliczenie kosztów? Sam jestem ciekaw co ludzie tam będą wydziwiać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Co do kosztów rozsiania nawozów, oprysków i pożniwnych uprawek to podejrzewam, że w INNE i w tym 100zł bym się zmieścił. A na potrzeby kalkulacji nie uwzględniłem plonu słomy, wartego 300zł więc siłą rzeczy końcowy wynik jest jak najbardziej prawidłowy.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

milanreal1 ma rację. Jeżeli ktoś chce się pochwalić, jakie ma koszta to niech zrobi to pożądnie. Aż normalnie chyba dam 10zł temu, który ładnie rozpisze co ile go kosztowało.

@milanreal1 może zrobisz jakiś konkurs, na prawidłowe wyliczenie kosztów? Sam jestem ciekaw co ludzie tam będą wydziwiać ;)

Konkurs to nie. Chciałbym tylko żeby każdy obliczał ogół nakładów, a nie wyobrażenie że kosztem prowadzenia uprawy są nawozy, środki i paliwo.

Ze swojej strony dodam tylko że jeżeli ktoś osiąga plony powyżej 6t przy nakładzie poniżej 2500zł/ha to jest mistrzem, lub ma idealne wykorzystanie maszyn i urządzeń w gospodarstwie. Ewentualnie uprawia na I-II klasie bo tam bez większego wysiłku taki plon osiągniemy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj