sajgi1

Bardzo głęboka orka [połączone]

Polecane posty

seweryn20    825

Orka agromelioracyjna (orka bardzo głęboka (45-60 cm) wykonywana specjalnym pługiem w celu poprawienia na kilka lat niekorzystnych właściwości profilu glebowego).

Orkę bardzo głęboką stosuje się na glebach o odpowiednio dużej miąższości, np. przy zakładaniu plantacji chmielu i winorośli, a w krajach o klimacie gorącym w celu magazynowania wody opadowej.

 

W Polsce ze względu na strukturę gleby nie wykonuje się takich orek. 

 

 

Edytowano przez seweryn20
  • Like 1

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

to orka melioracyjna, u nas raczej rzadko spotykana, jeśli wogóle ktoś stosuje. ogólnie chodzi o to żeby "zruszyć" ziemię, zlikwidować nieprzepuszczalne warstwy gleby czyli również poprawienie gospodarki wodnej działki

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A no co ty. Głębosz spulchnia to co po czym jeździ ciągnik orając pod warstwą którą uprawiamy poprawiając gospodarkę wodną gruntu. 

Orka melioracyjna wywala na górę to co normalnie nie bierze udziału w uprawie czyli u nas poniżej tych średnio 30 cm. 

Orka melioracyjna stosuje się na ziemiach gdzie wierzchnia warstwa ziemi ma ponad pół metra. Wywalają ją na górę bo do niej nie sięgają korzenie roślin a są w niej substancje odżywcze których potrzebują. W moich stronach wywalił byś na wierzch samą glinę.  Gdzieś był fajny artykuł na ten temat ale znaleźć nie mogę. 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no wiesz... raczej oni troszeczkę głębiej działali niż głębosz, poza tym podałem tylko jeden powód dla którego jest to stosowane...

następne to:

-oczywiście pobudzenie obiegu wody bo niszczone są warstwy nieprzepuszczalne

- ograniczenie gromadzenia soli (wynik braku odwodnienia)

- zapewnienie roślinom dostępu do minerałów zalegających poniżej warstwy uprawnej (m.in. żelaza którego braki to na przykład żółknięcie młodych roślin)

- no i ograniczenie wzrostu pH gleby

coś więcej potrzeba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

minimalnie poprawi lecz jest to za mało, warstwy nieprzepuszczalne znajdują się  z reguły (nie wszystkie) troszkę głębiej niż zasięg głębosza.

zresztą na tych naszych ziemiach to tego nie wypraktykujemy, jak ja bym do siebie wpuścił takie gonsienicówki to albo by nie dali rady pociągnąć (wbrew pozorom to możliwe), ewentualnie jak by dali radę to jak by mi skibę postawili to by ludzie myśleli że góry zaczynają rosnąć mi na polu i to w dodatku czerwone :blink:

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Ta.wiosenna orka pod warzywa na redlinie mógłbym polecać szczególnie pod pietruszke w celu wyeliminowania konkurencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Są tam cytaty z 2007 roku więc stare nie jest.  Ziemia przez ostatnie lata nie zmieniła się specjalnie więc nie ma to większego znaczenia. Zachowuje się tak samo.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No właśnie, kiedyś profesorki uczyli by obornik wywozić późnym latem i jesienią, pod żadnym pozorem nie na wiosnę a teraz że na wiosnę, zmieniło im się chyba razem z klimatem, mózgi im się mocno rozgrzały wraz z ociepleniem klimatu.        :P

Edytowano przez KORSARZ1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no to akurat bardziej zależy od pogody i stosunków wodnych określonych gleb jak i od ich struktury, wywożenie wiosną ma swoje plusy aczkolwiek ja na swoich glebach żebym zaczął wiosną wywozić to by mi bardzo opóźniło siew wiosenny, zakładając że wogóle byłbym w stanie tą ziemię zaorać kiedy innym już by zboże wzeszło i sie ładnie zazieleniło. na lżejszych glebach jak najbardziej wykonalne, u mnie na pewno nie, a nie mam zamiaru siać miesiąc po wszystkich bo tak się wykwalifikowanym agronomom wydaje, zwłąszcza że moją ziemię na wiosnę przeoraną jest bardzo ciężko uprawić i wschody po takiej wiosennej orce (cały czas mówię o swojej ziemi) i uprawie są dużo gorsze, że nie wspomnę o przypadku suchej wiosny gdzie orka dodatkowo przesuszyła by glebę co już by było wprost tragedią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ekwador    11

Nawet w takim artykule jest się do czego przyczepić, choćby do rzekomych nowości w pługach.

Kiedyś już były

pługi wahadłowe- bardzo ciężkie i źle odwracały glebę stawiając duże opory podczas pracy.

pługi talerzowe - nie zdawały egzaminu na glebach średnio ciężkich jak i ciężkich. Ogólnie w naszym klimacie nie zdawały egzaminu

pługofrezarki - nietrwałe i małoefektywne

Pługi lemieszowe przyjęły się jako najbardziej uniwersalne, a przedpłużki czy listwy ścinające wzbudzały wiele dyskusji ponieważ ich  cel działania polegał na schowaniu resztek pożniwnych w głębszej warstwie ornej przez co miały utrudniony rozkład 

 

Ogólnie każdy ma się do czego przyczepić, każdy ma inne warunki glebowe, poziom wód gruntowych, klasę bonitacyjną, pochodzenie gleby jak i samą zasobnosc.

uprawa uproszczona - zła, uprawa tradycyjna - zła  :blink:

Mądrzy jak zawsze mieli o czym pisać  i nadal będą to robić, raz w oparciu o dobro gleby, raz o ekonomię uprawy danej rośliny 

Nie dajmy się zwariować ;)

 

Jeszcze trochę i będą propagować ten system orki czy też uprawy. Ciągnik nie degraduje kołami głębszych warstw gleby, a właściwie po uprawianym kawałku nie jeździ no i jest na paliwo pochodzenia naturalnego (drewno i kto wie, może z czasem słoma, brykiet, gaz)    :lol:

Edytowano przez ekwador

Nastały kolejne zmiany na Agrofoto

Najwyraźniej został wprowadzony nowy model rządów, mod przekracza normy społeczne, a Admin daje ciche przyzwolenie nie reagując na to.

Terror  nową wizytówką forum

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

na lżejszych glebach jak najbardziej wykonalne, u mnie na pewno nie, a nie mam zamiaru siać miesiąc po wszystkich bo tak się wykwalifikowanym agronomom wydaje, zwłąszcza że moją ziemię na wiosnę przeoraną jest bardzo ciężko uprawić i wschody po takiej wiosennej orce (cały czas mówię o swojej ziemi) i uprawie są dużo gorsze, że nie wspomnę o przypadku suchej wiosny gdzie orka dodatkowo przesuszyła by glebę co już by było wprost tragedią.

I o to w głównie mi chodziło, na lżejszej jak najbardziej wykonalne, tylko że miesiąc suszy i jest pozamiatane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj